Jak wybrać podstawkę do laptopa?

Na rynku oferowanych jest wiele podkładek pod laptopa, które mają na celu uchronić nasze urządzenie przed przegrzaniem, a dodatkowo zapewnić komfort pracy. Osoby, które borykają się z nagłym wyłączeniem komputera, powinny rozważyć zakup podkładki chłodzącej pod laptopa. W sklepach bez problemu znajdziemy naprawdę szeroki wybór akcesoriów do laptopów. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla nas? Najlepiej postawić na podkładkę, która chroni nasze urządzenie i zapewnia chłodzenie na wysokim poziomie. Wiele podstawek pod laptopa zawiera HUBUSB, który daje możliwość zwiększenia liczby portów USB w laptopie oraz ma możliwość regulowania kąta nachylenia, co znacznie ułatwia jego używanie.

 

Przegrzewanie się laptopa jest poważnym problemem, który może skutkować nawet uszkodzeniem sprzętu. Co ważne, wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego problemu. Dlatego też warto zwrócić uwagę, czy:

 • laptop sam się wyłącza,
 • laptop bardzo szybko nagrzewa się w dolnej części,
 • w konsekwencji nagrzewa się również blat biurka,
 • wentylatory laptopa działają bardzo głośno,
 • wydobywa się z nich gorące powietrze.

 

Często problem nagrzewania się urządzenia może wynikać z przegrzewania się procesora lub karty graficznej. Przegrzewanie się rozwiąże również zakup nowego zasilacza do notebooka, a jego wymiana rozwiąże nasz problem.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru podstawki pod laptopa?

 

Problem przegrzewania się komputera może rozwiązać zakup podkładki pod laptopa. Przed podjęciem decyzji, warto zapoznać się z kilkoma pojęciami, dotyczącymi tego urządzenia. Mowa tu przede wszystkim o: 

 • wentylatorach - to podstawa każdej podkładki chłodzącej, dlatego warto zwrócić uwagę na liczbę i moc - im jest ich więcej i są mocniejsze, tym chłodzenie jest skuteczniejsze. Z drugiej strony, kilka mniejszych wentylatorów może generować większy hałas niż jeden większy, wszystko więc zależy od tego, jaki model laptopa posiadamy,
 • rozmiarze - to istotna kwestia, ponieważ warto, aby podstawka była nieco większa od samego laptopa, wtedy będzie zapewniała lepszą cyrkulację powietrza,
 • mobilności - przed zakupem należy zastanowić się, czy sama tacka pod laptopa ma nam służyć stacjonarnie, czy jednak będziemy się z nią przemieszczać, 
 • materiale - większość podpórek pod laptopa jest wykonana z tworzyw sztucznych, co może nie być dobrym rozwiązaniem.

Biorąc pod uwagę fakt, że będzie na nią działać temperatura, warto rozważyć zakup tacki wykonanej z aluminium lub równie trwałego materiału, aby uniknąć dodatkowych kłopotów z podkładką. Dobrą opcją jest również perforacja, która zapewnia lepszy przepływ powietrza.

 


Jaką podstawkę chłodzącą wybrać?

 

Przy zakupie podstawki chłodzącej pod laptopa, oprócz podstawowych kwestii (o których wspomniano powyżej), warto również wziąć pod uwagę:

 • konstrukcję i wygląd - wszystko zależy od naszych preferencji, może mieć podpórki dające możliwość używania w łóżku, dostępne są również różne kąty nachylenia,
 • hałas - dobra podstawka pod laptopa powinna wytwarzać jak najmniej hałasu, nie może być źródłem dodatkowego szumu,
 • nóżki - każda podpórka pod laptopa powinna mieć nóżki zakończone gumą, które gwarantują większą stabilność,
 • otwory wentylacyjne - warto pamiętać, że podstawka pod laptopa będzie spełniać swoje funkcje, jeżeli otwory wentylacyjne laptopa znajdą się na jego spodzie, w innym wypadku jej działanie nie będzie skuteczne.