JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Komputery i tablety   Jakie kupić urządzenia peryferyjne dla twojego PC?

Jakie kupić urządzenia peryferyjne dla twojego PC?

Myśląc o komputerze PC dla gracza, skupiamy się zazwyczaj na wyborze odpowiedniej karty graficznej, na mocnym procesorze czy ilości pamięci, pomijając zupełnie urządzenia peryferyjne, a one przecież, będąc pośrednikiem w komunikacji gracz komputer, również wpływają na satysfakcję z rozgrywki.

 

Myszka

Myszka gamingowa jest zazwyczaj przewodowa, bo gracze nad wygodę przedkładają szybkość działania, która w przypadku kabla jest zawsze wyższa niż przy połączeniu radiowym.

Poza tak oczywistymi kwestiami, jak wytrzymałość czy jakość wykonania, dobrze jest przy wyborze myszy pamiętać o sprawdzeniu rozdzielczości sensora, obowiązkowo łatwo regulowanej specjalnym przyciskiem w zakresie co najmniej 1200 - 4000 DPI (w niektórych modelach jest to nawet kilkanaście tysięcy DPI). W porównaniu do zwykłych myszek biurowych, zwiększona powinna być też tak zwana częstotliwość raportowania, czyli to, jak często urządzenie wysyła do komputera informacje. W najlepszych myszkach jest to nawet 1000 Hz.

 

 

Choć ergonomia (wygoda użytkowania) w każdej myszce powinna stać na wysokim poziomie, to w urządzeniach dla graczy stosuje się dodatkowo kilka niestandardowych rozwiązań. Materiał pokrywający mysz jest antypoślizgowy, tak by pewnie leżała ona nawet w spoconej dłoni. Część, na której opiera się kciuk pokryta może być dodatkowo miękkim, gumowanym tworzywem. Ponieważ jego wadą jest wycieranie się po pewnym czasie użytkowania, niektórzy producenci decydują się na użycie zamiast gumy plastiku o antypoślizgowo wymodelowanej powierzchni. Droższe myszki pozwalają dostosować do własnych preferencji wagę myszy, a nawet jej rozłożenie (za pomocą niewielkich ciężarków, które można wyjąć lub przełożyć w inne miejsce obudowy). Regulowany może być nawet kształt urządzenia, jednak tę funkcję spotyka się rzadko.

Choć standardowa mysz posiada trzy przyciski i kółko, to modele gamingowe mają ich zawsze o kilka (a nawet kilkanaście, w przypadku myszek dedykowanych grom RPG) więcej. Nieodzowna jest też możliwość dowolnego konfigurowania tych przycisków. Wbudowana pamięć ustawień pozwala używać myszy na innym PC natychmiast, bez konieczności ponownej jej konfiguracji. Często spotykane podświetlenie myszy, oprócz funkcji estetycznych, może też sygnalizować kolorem aktualnie ustawioną rozdzielczość (DPI).

Na zakup myszki gamingowej trzeba zarezerwować mniej więcej od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. 

 

Podkładka

 

Dla wielu nie-graczy może być zaskoczeniem to, że istnieją specjalne, gamingowe podkładki pod myszki. Są one zazwyczaj znacznie większe, nawet do kilkudziesięciu centymetrów długości, choć dostępne są również modele kompaktowe. Ich budowa jest dwuwarstwowa - górna powierzchnia pokryta jest materiałem o teksturze zapewniającej perfekcyjne oddanie szybkich i precyzyjnych ruchów myszki, dolna strona jest natomiast wykonana z gumowanej, antypoślizgowej substancji. Design podkładki podkreśla jej wyjątkowość, często nawiązuje też do popularnych gier.

Za dobrą podkładkę można zapłacić nawet do 150 zł, czyli więcej niż za niejedną myszkę nienajgorszej jakości!

 

Klawiatura

 

Najważniejsze cechy klawiatury dedykowanej grom to: trwałość, funkcjonalność i ergonomia. W najtańszych modelach stosuje się standardowe przyciski membranowe, ale gracze preferują zazwyczaj styki mechaniczne. Wytrzymałość zwiększa też aluminiowa rama, a ergonomię podnosi odpowiednie ukształtowanie klawiszy i podkładka pod nadgarstki (nie do przecenienia przy graniu po kilka godzin dziennie). Klawiatury gamingowe, podobnie jak myszki, są zazwyczaj przewodowe, aby nie narażać gracza na opóźnienia wynikające z komunikacji radiowej. Jedną z ważniejszych funkcji jest tak zwany anti-ghosting, pozwalający bezproblemowo odczytać nawet kilkanaście klawiszy wciśniętych jednocześnie. Jeśli ktoś jest fanem gier FPS, RPG czy MMO powinien poszukać klawiatury z dodatkowymi, konfigurowalnymi przyciskami funkcyjnymi (zazwyczaj po lewej stronie lub na górze). Modele wyposażone we własną pamięć, pozwalają zapamiętać konfigurację tych klawiszy – tak, by po podłączeniu klawiatury do innego PC uniknąć konieczności ponownego definiowania ich funkcji. Niezbędnym standardem jest podświetlanie klawiatury o regulowanej jasności. Często stosuje się podświetlenie wielokolorowe, wyróżniające poszczególne sekcje klawiszy (na przykład klawisze kursora). Najdroższe klawiatury wyposażone są w tak zwane klawisze analogowe, rozpoznające dodatkowo siłę nacisku, co pozwala na precyzyjniejsze sterowanie postacią w grach pierwszoosobowych.

Choć klawiaturę do gier kupi się już nawet za mniej niż 100 złotych, to za model ze stykami mechanicznymi trzeba zapłacić minimum 150, a za topowe urządzenia nawet do 1000 zł.

 

 

Kontrolery

 

Pady i joysticki mają długą, sięgającą lat 70. historię, są więc starsze niż myszka. W czasach komputerów 8- i 16-bitowych joysticki królowały niepodzielnie. Dziś wielu graczy PC uważa je za zbędne i zadowala się klawiaturą oraz myszką. W praktyce są gatunki gier, w których łatwiej steruje się myszką i klawiaturą (FPS, RTS), są też takie, jak gry platformowe, w których użycie pada niektórzy gracze uważają za naturalne i dające przewagę. Standardowe pady zawierają dwa joysticki analogowe (wyczuwające siłę wychylenia) sterowanie kciukami, oraz kilkanaście przycisków, z których dwa pełnią rolę spustów. Wszystkie współczesne pady powinny mieć funkcję wibracji o regulowanym natężeniu, dzięki czemu gra sygnalizuje graczowi na przykład trafienie. Pady można kupić w cenie już od kilkudziesięciu złotych, warto jednak wybrać urządzenia nieco droższe, za to trwalsze i dokładniejsze. Wersja bezprzewodowa jest wygodniejsza, ale po kilkunastu godzinach grania trzeba wymienić baterie.

Opisane powyżej pady są uniwersalne, czyli mogą być łatwo skonfigurowane do sterowania dowolną grą. Na rynku są też dostępne specjalne zestawy kontrolerów dedykowane symulatorom jazdy lub lotu. Te pierwsze to zazwyczaj kierownica plus pedały, te drugie mają postać dużego joysticka lub wolantu, który uzupełnia przepustnica do regulacji mocy silników. Najbardziej wymagający fani wirtualnego lotnictwa mogą też kupić dodatkowe kontrolery w postaci zestawów fizycznych przycisków i pokręteł, które można skonfigurować tak, aby sterowały wysuwaniem podwozia, światłami itd. Każdy z tych elementów to zazwyczaj wydatek od 200 do 300 zł.

 

Słuchawki

 

Słuchawki, a właściwie "headset", czyli połączenie słuchawek z mikrofonem także się przydaje. Gry sieciowe (multiplayer) od wielu lat wspierają rozmowy głosowe między graczami. Najpopularniejsze, typu FPS (strzelanka z widokiem pierwszoosobowym) czy MMORPG (RPG wieloosobowe) oferują zazwyczaj opcję gry w trybie co-op (w drużynie graczy współpracujących ze sobą), a wtedy szybka komunikacja nieangażująca rąk staje się bezcenna.

Headset dla gracza to zazwyczaj słuchawki wokółuszne, tak by maksymalnie odizolować użytkownika od dźwięków otoczenia. Materiał otulający uszy musi być miękki i ergonomicznie wykonany, bo zaangażowani gracze używają ich często wiele godzin dziennie. Jakość dźwięku musi być odpowiednio wysoka, by zwiększyć immersję ("zatopienie się" w wirtualny świat), oraz dobrze odtwarzać ciche, a ważne dla rozgrywki dźwięki: kroki przeciwnika czy odgłos otwieranych drzwi. W niektórych modelach stosuje się dodatkowe filtry dźwięku, podbijające właśnie te odgłosy. Dobrze, jeśli mikrofon jest odłączany, bo skoro już ma się słuchawki oferujące tak wysoką jakość dźwięku, można je wykorzystać również do słuchania muzyki. Z tego samego powodu przydatna jest obsługa złącza "mini jack" oprócz popularnego w headsetach USB. Standardem jest też zamocowany na kablu pilot ułatwiający dostęp do najważniejszych funkcji. Headset to wydatek od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.