Poradnik Eksperta > Komputery i tablety > Jakie urządzenie wielofunkcyjne kupić?

Jakie urządzenie wielofunkcyjne kupić?

Urządzenie wielofunkcyjne to bardzo często podstawowy element wyposażenia nie tylko w biurze czy miejscu pracy, ale również w domu. Podstawowym kryterium przy zakupie takiego produktu jest zwykle wykorzystana technologia i sposób pracy, warto jednak pamiętać o co najmniej kilku innych czynnikach. Na co zwrócić uwagę szukając urządzenia wielofunkcyjnego oraz który model wybrać?

Urządzenia wielofunkcyjne – czyli co takiego?

Urządzenie wielofunkcyjne to z reguły duży produkt, który może spełniać wiele ról i zadań. Dlatego też o wiele częściej spotykany jest w biurach czy miejscach pracy, lecz nie tylko – bywa również używany w gospodarstwach domowych. Zależnie od danego modelu produktu, urządzenie wielofunkcyjne może składać się z drukarki, skanera, ksero oraz faksu. Dlatego też wybierając sprzęt dla siebie warto wziąć pod uwagę, do czego będziesz go wykorzystywać i na tej podstawie dokonać ostatecznego wyboru.

 

Jakie urządzenie wielofunkcyjne kupić?

Urządzenia wielofunkcyjne z drukarką laserową >>

 

Urządzenie wielofunkcyjne laserowe i atramentowe oraz dodatkowe funkcje

Urządzenia wielofunkcyjne dzieli się przede wszystkim z uwagi na wykorzystaną technologię drukowania. Jej dwa główne rodzaje znane są od lat – chodzi o drukarki atramentowe i laserowe. Urządzenia wielofunkcyjne atramentowe są o wiele tańsze w chwili zakupu, dzięki temu, że korzystają z prostszej technologii. Najlepiej sprawdzają się w warunkach domowych, gdzie zazwyczaj nie są wykorzystywane do nadzwyczaj intensywnej pracy i przydają się głównie przy prostych dokumentach.

Urządzenia wielofunkcyjne z drukarkami laserowymi są z pewnością nieco droższym rozwiązaniem, ich praca jest jednak szybsza i dokładniejsza, a wydruki mają lepszą jakość. Dlatego też najczęściej spotyka się je w biurach, gdzie są intensywnie użytkowane, a koszt ich zakupu szybko się zwraca. Sprawdzają się zarówno przy prostych dokumentach, jak i skomplikowanych wykresach, prezentacjach czy zdjęciach. Decyzja dotycząca tego, czy chcesz kupić urządzenie wielofunkcyjne atramentowe, czy laserowe, jest kluczowa, lecz to nie jedyne parametry, o których trzeba pamiętać.

Przy okazji samego drukowania warto sprawdzić wartości odnoszące się do szybkości tego procesu. Prędkość drukowania podawana jest w stronach na minutę, dość istotne będą też koszty eksploatacji, czyli wymiana tuszy lub tonerów. Dobrze sprawdzić też rozdzielczość skanera, co wpływa na jakość np. zdjęć czy obrazów. Praktycznym standardem jest Wi-Fi, dzięki czemu z urządzenia wielofunkcyjnego można korzystać w ramach sieci bezprzewodowej. Zależnie od wykorzystanej technologii urządzenie wielofunkcyjne może mieć różne rozmiary. Przed zakupem powinno się przyjrzeć przestrzeni w biurze czy w domu i sprawdzić, czy dany produkt rzeczywiście się tam zmieści. W przypadku produktów wykorzystywanych w pracy znaczenie mogą mieć też rozmiary obsługiwanych nośników, ogólnie przyjętym standardem jest format A4, część drukarek może pracować także z innymi wielkościami kartek. Przykładem popularnego urządzenia wielofunkcyjnego atramentowego jest HP DeskJet Ink Advantage 5075. Produkt jest stosunkowo niewielki i pozwala na drukowanie do dziesięciu stron na minutę czarno-białych oraz do siedmiu stron na minutę w kolorze. Artykuł posiada wbudowany moduł Wi-Fi oraz umożliwia automatyczne drukowanie dwustronne.


Urządzenia wielofunkcyjne z drukarką atramentową >>

 

Produktem laserowym cieszącym się znakomitymi opiniami i recenzjami jest Brother DCP-1622WE. To urządzenie wielofunkcyjne pozwala na drukowanie nawet dwadzieścia stron w czerni oraz posiada wbudowany moduł Wi-Fi. Szybkość wydruku pierwszej strony wynosi natomiast jedynie 10 sekund.

Decyzja co do wyboru urządzenia wielofunkcyjna zależy przede wszystkim od intensywności i częstości jego późniejszego wykorzystania. W ofercie znajduje się wiele różnorodnych modeli, dlatego też bez trudu znajdziesz produkt, który spełni wszystkie twoje oczekiwania.