JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Okazjonalne   Jaki smartfon kupić na prezent świąteczny?

Jaki smartfon kupić na prezent świąteczny?

Chcesz podarować komuś smartfon pod choinkę? Sprawa nie będzie taka prosta, ponieważ rynek oferuje mnóstwo możliwości – telefony w różnych cenach, o różnym wyposażeniu. Przyjrzyjmy się ich najważniejszym cechom.

 

Czy wybierając telefon powinniśmy kierować się tylko parametrami? Niekoniecznie. Najlepiej będzie pójść do sklepu i wziąć urządzenie do ręki – wtedy można ocenić jakość materiałów użytych do stworzenia smartfonu oraz ich spasowania. Przyjrzymy się też ekranowi, który jest przecież jego najważniejszym komponentem. Jeśli obdarowana osoba ma już smartfon, to warto spróbować dowiedzieć się, czy jest z niego zadowolona – czy chciałaby urządzenie tej samej marki, a może interesują ją jakieś konkretne cechy, na przykład marzy jej się większy wyświetlacz, lepszy aparat fotograficzny albo dłużej pracująca bateria. To wszystko dobrze wziąć pod uwagę.

 

Wielkość ekranu

 

Dziś nawet telefony z niższej półki, czyli kosztujące do około tysiąca złotych, potrafią zaoferować 5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Takie połączenie parametrów sprawia, że wszystko (filmy, tekst, zdjęcia) świetnie prezentuje się na ekranie telefonu. Niestety na tej półce cenowej nie znajdziemy wyrafinowanych jakościowo wyświetlaczy. Owszem, obraz będzie dobrze wyglądał, ale droższa konkurencja zaoferuje jeszcze więcej – lepsze odwzorowanie kolorów, lepsze kąty widzenia czy kontrast. Jednak dla większości osób 5-calowy ekran w telefonie, o wspomnianej rozdzielczości, w zupełności wystarczy. Jeśli to możliwe, warto zorientować się, jaki wyświetlacz preferuje osoba, która ma otrzymać prezent – być może ma już ekran z tej wielkości wyświetlaczem i kolejny chciałaby już z większym. A może wprost przeciwnie – woli mniejszy, bardziej poręczny telefon i jego wyświetlacz nie musi być tej wielkości.

 

Smartfony o rozdzielczości Full HD >>

 

Aparat fotograficzny

 

Smartfony niemalże zmiotły z rynku aparaty kompaktowe – obecnie robią już naprawdę dobrej jakości zdjęcia. Nic dziwnego, że dziś to głównie nimi fotografujemy. Dlatego też jakość aparatu w smartfonie jest bardzo istotna, a już szczególnie w czasach, w których dzielimy się fotografiami w serwisach społecznościowych. Jednak wybór telefonu z dobrym aparatem nie jest prostą sprawą. Same parametry techniczne, takie jak liczba megapikseli, nie oddadzą prawdy o jakości danego urządzenia. Owszem, możemy sprawdzić na przykład jasność obiektywu i to da nam wiedzę, czy wybrany telefon będzie sobie dobrze radził z robieniem zdjęć przy marnym oświetleniu. Ale tak naprawdę istotniejsze będzie na przykład to, czy ma stabilizację obrazu. Na to, jak finalnie wyglądają zdjęcia, coraz większy wpływ ma też oprogramowanie telefonu. W związku z tym, gdy już upatrzymy sobie jakiś model – najlepiej będzie poszukać recenzji tego urządzenia. Warto porównać kilka z nich, obejrzeć przykładowe zdjęcia. Producenci niemal zawsze podkreślają, jak wspaniałe są ich aparaty, ale prawda może być nieco inna.
 

 

Pojemność akumulatora

 

Bliski rozładowania telefon to niemal przekleństwo naszych czasów. Niestety, technologia akumulatorów zmienia się powoli. Na to, ile prądu zużywa telefon, mają wpływ choćby jego ekran czy procesor. Bardziej zaawansowane urządzenia potrzebują więc pojemniejszych baterii. I to właśnie ten parametr powinien nas zainteresować, jeśli będziemy chcieli komuś sprezentować smartfon, który wytrzyma z dużą rezerwą do końca dnia. Producenci podają pojemność akumulatorów w miliamperogodzinach (mAh) – gdy już wybierzemy kilka modeli, które nas interesują, warto sprawdzić, jakimi pojemnościami baterii one dysponują. Im więcej, tym lepiej. Sprawdźmy też deklarowany przez producenta czas pracy. Niektórzy producenci tworzą modele o specjalnie powiększonych bateriach, więc jeśli jest to szczególnie istotny parametr, dobrze poszukać właśnie takiego urządzenia, choć może być trochę cięższe i grubsze niż mniej wytrzymali prądowo konkurenci. Takie parametry, jak masa, grubość i rozmiar też mają znaczenie przy wyborze smartfonu. Droższe telefony będą lżejsze, cieńsze, a ich ekran będzie wypełniał jak największą część przednią urządzenia. Z kolei tańsze mogą się przy nich wydawać toporne.

smartfon na prezent

 

Dodatkowe funkcje

 

Warto upewnić się, czy telefon, który ma znaleźć się pod choinką ma miejsce na kartę pamięci microSD. Zdecydowana większość smartfonów ma – ale nie jest to regułą. Wyjątkiem pozostaje Apple, który w iPhone’ach takiego miejsca nie przewidział w ogóle. Inna sprawa, że nie przeszkadza to setkom milionów osób, używających tych telefonów. Ale miejsca przecież nigdy dość – przyda się czy to na zdjęcia, czy utwory muzyczne. Przydatną funkcją w smartfonie będzie czytnik linii papilarnych – to rozwiązanie, które sprawia, że nie musimy odblokowywać urządzenia w inny, mniej wygodny sposób – na przykład wprowadzając kod. Bezprzewodowe ładowanie? Jak najbardziej warto je mieć – dzięki temu wygodnie naładujemy telefon.

 

Sprawdź naszą ofertę smartfonów!