JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Rowery i skutery   Komu w drogę temu… rower! Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru?

Komu w drogę temu… rower! Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru?

Komu w drogę temu… rower! Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru?

 

Rower staje się coraz popularniejszym środkiem transportu. I nie ma w tym nic dziwnego, jest bowiem bardzo uniwersalny. Z jednej strony pozwala on na sprawne i szybkie poruszanie się po mieście, a z drugiej na rekreacyjne przejażdżki np. po lasach.


Z tego artykułu dowiesz się:
1. Jakie typy rowerów są dostępne na rynku?
2. Jak dopasować ramę roweru do wzrostu?
3. Jakie dodatki do rowerów przydadzą się młodym rodzicom?


W ostatnich latach kariera roweru nabrała tempa i nic nie zwiastuje, aby trend ten miał się zmienić. Zalety wynikające z jazdy na najpopularniejszym jednośladzie są ogromne. Dlatego trudno sobie wyobrazić ulice miast, miasteczek i wsi czy leśne ścieżki bez niego. Na co jednak zwrócić uwagę, kiedy decydujesz się kupić nowy rower? Po pierwsze, musisz wybrać odpowiedni rower do swoich potrzeb. Na kilka rzeczy trzeba jednak zawsze zwracać uwagę. Bezwzględnie są to hamulce rowerowe. Od nich zależy nasze bezpieczeństwo. Powinny działać szybko i pewnie, pozwalając nam na szybkie reagowanie na sytuację na drodze. Równie istotne są pedały roweru – powinny zapewniać stopom stabilność i nie pozwalać na ześlizgnięcie się. Warto na to zwrócić uwagę, zwłaszcza wybierając rower górski lub trekkingowy. Warto też sprawdzić to, czym będziemy sterować naszym pojazdem. Kierownica roweru powinna być mocno osadzona, ale jednocześnie umożliwić dokładną regulację, aby dostosować się do wzrostu rowerzysty.


Góralu, czy Ci nie żal?

 

Rower górski – najbardziej popularny rodzaj roweru. Ze względu na swoją konstrukcję jest bardzo wytrzymały i uniwersalny. Świetnie sprawdzi się w terenie. W terenach miejskich jego potencjał będzie niewykorzystany w pełni. Wybierając popularnego górala trzeba sprawdzić liczbę przerzutek. Im więcej, tym łatwiej kontrolować jazdę. Warto też zwrócić uwagę na producenta przerzutek i ich rodzaj.


Rower trekkingowy – idealny, jeżeli planujemy korzystać z roweru poza miastem lub, jeżeli jesteśmy entuzjastami spokojnych wycieczek. To tak naprawdę inne wcielenie roweru miejskiego, tak jak on przeznaczony do jazdy rekreacyjnej Warto zwrócić uwagę, czy posiada felgi aluminiowe, które obniżą wagę całego roweru i podniosą jego wytrzymałość.


Rowery typu cruiser – coraz popularniejsze, stanowiące rowerową awangardę. To rowery o nietypowych ramach, niezwykle oryginalne wizualnie, dobrze podkreślające wyjątkowość samego rowerzysty. Najważniejszym czynnikiem decydującym o jego wyborze jest kształt.

 

Rower elektryczny – kompromis między rowerem a skuterem. Zainstalowany silnik elektryczny pozwoli nie stawać w miejscu, gdy zabraknie sił do pedałowania.

 

Rower miejski - sprawdzi się znakomicie, jeśli mieszkamy w mieście, gdzie mamy dużo ścieżek rowerowych lub płaskich, równych dróg. Będzie tez dobrym rozwiązaniem dla jazdy rekreacyjnej.

 


Rowery wybierane przez naszych Klientów:

 

Taki duży, taki mały może rower mieć


Kiedy już wybrałeś rodzaj, warto dobrać wielkość roweru do Twojej sylwetki. Innymi słowy, kupując ten pojazd powinieneś zwrócić uwagę na swój wzrost. Rama rowerowa musi odpowiadać Twoim warunkom fizycznym. Jej wielkość podawana jest w calach i najczęściej mieści się w przedziale między 14” a 23”. Im więcej cali, tym rower większy. Jak sprawdzić jaką ramę wybrać? Należy stanąć prosto i zmierzyć odległość od podłogi do krocza. Uzyskany wynik pomnożyć przez 0,57 (dla rowerów górskich), 0,63 (rowery trekkingowe) lub 0,66 (rowery szosowe), a następnie podzielić 2,54. Uzyskasz wówczas wynik, który pomoże wybrać wielkość roweru. Warto też sprawdzić, czy producent roweru nie udostępnia tabeli rozmiarów.


Wygoda

 

Warto pamiętać o tym, że producenci rowerów oferuję cyklistom wiele wariantów swoich modeli. Dlatego warto spędzić chwilę czasu i wybrać odpowiednie siodełko roweru. Powinno być ono takie, jak cały rower, czyli dopasowane do naszych wymagań. Siedzenia rowerowe do jazdy sportowej, wyczynowej są dużo węższe niż te, które świetnie sprawdzą się w codziennej drodze do sklepu czy do pracy.

 

Detale

 

Gdy wiesz już jakiego roweru potrzebujesz, możesz skupić się na detalach, które uprzyjemnią  Ci  jazdę. Jeżeli masz małe dzieci na pewno przyda się nam fotelik rowerowy. Młodym rodzicom na pewno przyda się też bagażnik rowerowy, specjalny kufer rowerowy lub torba. Dwa ostatnie zwłaszcza, jeżeli będziesz zabierać swoją pociechę na dłuższe wycieczki lub zakupy. Wtedy taka torba rowerowa, w zależności od potrzeby, może stać się podręcznym miejscem na zabawki, butelki mleka itp. lub po prostu miejscem na zakupy. Wszystko zależy od potrzeby chwili.