Poradniki Eksperta

Dobry rower damski - ranking [TOP10]

Wszystkim paniom, które właśnie mają w planie zakup upragnionych „dwóch kółek” podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrego roweru damskiego, aby w pełni cieszyć się nowym nabytkiem. „Na warsztat” idą rowery damskie…


dobry rower damski

 

Co jest w tej sytuacji najważniejsze? Dobry rower damski (jak i każdy inny) powinien przede wszystkim być dopasowany do parametrów sylwetki użytkownika oraz do rodzaju jego ulubionej aktywności rowerowej. Trzymając się tych zasad, można wybrać optymalny sprzęt dla siebie!

 

Jak dobrać właściwy rozmiar roweru damskiego?

 

Idealnym rozwiązaniem jest kupno roweru dla siebie lub osoby, która może dopasować go i sprawdzić przed zakupem osobiście. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, sytuację ratuje dopasowanie rozmiaru ramy (podawanego zawsze przez producenta przy każdym modelu roweru) według następujących wzorów:

  • długość nogi x 0,63 – dla rowerów miejskich i trekkingowych,
  • długość nogi x 0,57 – dla rowerów górskich,
  • długość nogi x 0,67 – dla rowerów szosowych.


Otrzymany wynik (w centymetrach) porównuje z rozmiarem ramy podanym przez producenta. Jeżeli długość ramy podana jest w calach, otrzymany wynik trzeba podzielić przez 2,54. Niejednoznaczne wyniki, znajdujące się na styku dwóch rozmiarów ram, wymagają osobistego sprawdzenia, tj. „przymierzenia się” do obu tych rozmiarów ram w sklepie. Określając długość nogi, należy zmierzyć odcinek po jej wewnętrznej stronie – od kroku do stopy. Można również skorzystać z gotowych tabel producentów, które uwzględniają wzrost danej osoby w centymetrach, przypisując go do określonego rozmiaru ramy, jednak w takim przypadku nie zawsze udaje się uniknąć błędu. Dwie osoby, tej samej wysokości, mogą mieć zupełnie inną długość nóg (niekiedy różnice są naprawdę znaczne) i rower niestety nie będzie dobrze dopasowany.

 

A jeżeli rama jest za wysoka, nie można oprzeć swobodnie stóp na podłożu podczas zatrzymania roweru, wsiadania itp. Przy zbyt niskiej ramie z kolei znacznie obniża się komfort jazdy, ze względu na zbyt mocne ugięcie nóg w kolanach w trakcie pedałowania.

 

Dobre rowery damskie i męskie – inny świat?

 

Poza kilkoma elementami, okazuje się, że najlepsze rowery damskie i rowery męskie dzieli niewiele, ale – jak to często bywa – diabeł tkwi w szczegółach: 

 

Rama dobrego roweru damskiego a męskiego


Najbardziej rzucającą się w oczy różnicą, dzięki której damskie wersje rowerów zyskały miano "damki", jest obniżona górna rura ramy rowerowej. Oprócz względów praktycznych, dzięki którym kobieta ma ułatwione wsiadanie i zsiadanie z roweru (zwłaszcza, jeżeli często jeździ w spódnicy lub sukience) taka konstrukcja ramy nieco obniża jej stabilność, choć przy zastosowaniach standardowych (tereny utwardzone, krótkie wycieczki), różnica jest w zasadzie niezauważalna.


Kąt nachylenia siodełka


Rowery w wersji damskiej mają rurę pod siodełkiem skierowaną bardziej ku tyłowi, co umożliwia użytkowniczce utrzymanie roweru wyprostowanej pozycji.


Siodełko w rowerze


Zazwyczaj w damskich rowerach jest umieszczone bliżej kierownicy (kobiety zwykle mają nieco krótsze ręce niż mężczyźni). Kształt damskiego siodełka jest również trochę bardziej zaokrąglony i często są one większe, co znacznie podnosi komfort jazdy (coraz częściej mężczyźni użytkujący rowery na dalekich trasach decydują się właśnie na zmianę siodełka na damskie, ze względu na wygodę w trakcie długiej jazdy).


dobry rower damski


Ranking dobrych rowerów damskich


Jeszcze nie tak dawno rowerów dla kobiet z niską, damską ramą było niewiele. Przeważnie były to modele miejskie typu „holenderka” czy trekkingowe. Pozostałe rowery górskie, szosowe były budowane z „męską” ramą. Czasy się zmieniają, potrzeby kobiet też. Obecnie praktycznie każdy rodzaj jednośladu jest produkowany w wersji damskiej. Oprócz geometrii ramy z niżej poprowadzoną górną rurą, dobry rower damski pomalowany jest w kobiecych kolorach, ma mniejsze chwyty kierownicy – dla mniejszych damskich rąk, jak i siodełko dostosowane do kobiecych kształtów. Dzisiaj kobiety chcą nie tylko roweru na dojazdy do pracy czy na zakupy. Są też takie, które lubią i potrzebują wyszaleć się w terenie na rowerze górskim czy pojechać szybkie, długie odcinki na czas szosówką. A w weekend konkurować na zawodach. Rowery dla kobiet różnią się od męskich przede wszystkim geometrią ramy, w której górna rura przebiega bardzo nisko. Ma to na celu ułatwienie wsiadania w spódnicy lub sukience. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać dopasowany do swoich potrzeb dobry rower damski? Ranking produktów zaprezentowany poniżej pomoże podjąć decyzję.


Rower górski MTB INDIANA X-Pulser 1.6 D17


Jaki wybrać dobry rower damski? Ranking na pewno nie może pominąć roweru górskiego. Reprezentantem tej grupy jest Indiana X-Pulser 1.6 D17 – model na aluminiowej ramie, poruszający się na kołach 26-calowych, który poradzi sobie bez problemu poza drogami utwardzonymi. Zadba o to 18-biegowy napęd obsługiwany przez przerzutki Shimano Tourney, w komplecie z manetkami zmiany biegów Shimano Revoshift. O komfort w terenie zadba przedni amortyzator.


Rower górski MTB INDIANA X-Pulser 1.6 D17 Czarno-fuksjowy


INDIANA X-Pulser 1.6 D17 Dane techniczne


Rozmiar ramy: M

Aluminiowa rama

Rozmiar koła: 26 cali

Przerzutka tył: Shimano TourneyUdogodnienia


Niska waga ramy

Aluminiowe koła

Amortyzator

18 biegówRower górski MTB INDIANA X-Pulser 2.7 D19


Kolejny rower górski Indiana X-Pulser 2.7 D19 porusza się na popularnych w ostatnim czasie większych kołach w rozmiarze 27,5 cala. Duże koła pewniej się toczą i łatwiej pokonują nierówności. Poruszanie się po bezdrożach ułatwi 21-biegowy napęd obsługiwany z tyłu przez przerzutkę Shimano Altus, a z przodu przez Shimano Tourney. Za pewne i bezpieczne hamowanie odpowiadają hamulce tarczowe, a komfort na leśnych drogach – amortyzator. Całość porusza się na lekkiej, aluminiowej ramie.


Rower górski MTB INDIANA X-Pulser 2.7 D19 Czarno-miętowy


INDIANA X-Pulser 2.7 D19 Dane techniczne


Rozmiar ramy: L

Aluminiowa rama

Rozmiar koła: 27,5 cali

Przerzutka tył: Shimano AltusUdogodnienia


Niska waga ramy

Aluminiowe koła

Amortyzator

21 biegówRower miejski GRAZIELLA Salvador 3B


Następną propozycją jest rower miejski Graziella Salvador 3B. „Składak” obecnych czasów, którego rama nie tylko składa się na pół. W tym jednośladzie można złożyć też kierownicę, pedały oraz zsunąć sztycę siodła tak, aby rower ostatecznie był wielkości małej walizki. To składak, który posiada 3-biegową przerzutkę Shimano Nexus w piaście tylnego koła. Pomimo, że to pojazd na małych, 20-calowych kołach, jest pełnowartościowym rowerem z bagażnikiem, błotnikami i oświetleniem.


Rower miejski GRAZIELLA Salvador 3B Niebieski


GRAZIELLA Salvador 3B Dane techniczne


Rozmiar ramy: S

Aluminiowa rama

Manetka: Shimano Revoshift

Przerzutka tył: Shimano NexusUdogodnienia


Niska waga ramy

Aluminiowe koła 20 cali

Składak

3 biegiRower miejski DAWSTAR Citybike S7B


Dawstar Citybike S7B, to idealny przedstawiciel damskiego roweru. Ranking oczywiście nie mógł pominąć tego typu pojazdu z aluminium, z nisko opadająca rurą ramy. Idealny dla kobiet dojeżdżających do pracy lub na zakupy w sukienkach czy też spódnicy. Niska rama nie wymaga podnoszenia wysoko nogi, aby rozpocząć jazdę. Napęd to 7-biegowa przerzutka Shimano Tourney. Rower porusza się na dużych, 28-calowych kołach, które są idealne do przemieszczania się po miejskich, niekoniecznie równych drogach.


Rower miejski DAWSTAR Citybike S7B Capuccino


DAWSTAR Citybike S7B Dane techniczne


Rozmiar ramy: M/L

Stalowa rama

Rozmiar koła: 28 cali

Przerzutka tył: Shimano TourneyUdogodnienia


Aluminiowe koła

Obrotowa manetka zmiany biegów

7 biegów

OświetlenieRower elektryczny INDIANA E-City D17


Rower Indiana E-City D17 to klasyczna, ale i nowoczesna damka. Z jednej strony to zwykły rower na aluminiowej ramie, dużych 28 calowych kołach z przerzutkami, ale też pojazd najnowszej generacji, w którym możemy wesprzeć się elektrycznym, 250 W silnikiem umieszczonym w piaście tylnego koła. Pozwala on na przejechanie nawet 45 km bez pedałowania. To rower dla kobiet, które nie chcą zmęczone dojechać do pracy, jak również pań, które mimo braku sił, chciałyby wybrać się na dłuższe wycieczki.


Rower elektryczny INDIANA E-City D17 Czarny


Indiana E-City D17 Dane techniczne


Rozmiar ramy: M

Aluminiowa rama

Maksymalny zasięg:45 km

Przerzutka tył: Shimano TourneyUdogodnienia


Aluminiowe koła

Wspomaganie silnikiem elektrycznym

Duży zasięg

6 biegówRower górski MTB INDIANA X-Pulser 2.7 D17


Kolejna propozycja to jednoślad górski Indiana X-Pulser 2.7 D17. Lekka aluminiowa rama poruszająca się na dużych, aluminiowych kołach 27,5-calowych czyni z niego idealny rower na wypady w teren. Jego kolejnymi atutami są: 21-biegowy napęd Shimano Altus oraz mocne hamulce tarczowe. Posiada także amortyzowany widelec, który znacznie poprawia jego właściwości jazdy w terenie.


Rower górski MTB INDIANA X-Pulser 2.7 D17 Czarno-miętowy


INDIANA X-Pulser 2.7 D17 Dane techniczne


Rozmiar ramy: M

Aluminiowa rama

Rozmiar koła: 27,5 cali

Przerzutka tył: Shimano AltusUdogodnienia


Niska waga ramy

Aluminiowe koła

Amortyzator

21 biegówRower elektryczny INDIANA E4000 D17


Indiana E4000 D17 to kolejna propozycja w kategorii dobry rower damski. Ranking produktów nie mógł pominąć modnych w ostatnim czasie jednośladów z napędem elektrycznym. To model miejski, którym możemy poruszać się jak zwykłym rowerem, ale w krytycznych przypadkach takich jak dłuższa wycieczka czy podjazd pod górę, możemy wesprzeć się silnikiem elektrycznym. Napęd elektryczny ma zasięg 45 km, a do wprowadzenia pojazdu w ruch siłą własnych mięśni mamy też do dyspozycji 6-biegową przerzutkę Shimano Tourney.


Rower elektryczny INDIANA E4000 D17 Czarny


INDIANA E4000 D17 Dane techniczne


Rozmiar ramy: M

Stalowa rama

Zasięg: 45 km

Przerzutka tył: Shimano TourneyUdogodnienia


Aluminiowe koła

Wspomagani silnikiem elektrycznym

Duży zasięg

6 biegówRower elektryczny INDIANA E8000 D17


Kolejny pojazd Indiana E8000 D17 to również rower elektryczny ale o zwiększonym zasięgu. Ten model może bez udziału siły mięśni przejechać nawet 100 km, a gdybyśmy chcieli jednak popedałować, mamy do dyspozycji 7-biegowy napęd Shimano Altus. Rower jest też bardziej komfortowy i lepiej się prowadzi, ponieważ jest wyposażony w amortyzowany widelec.


Rower elektryczny INDIANA E8000 D17 Czarny


INDIANA E8000 D17 Dane techniczne


Rozmiar ramy: M

Aluminiowa rama

Zasięg: 90-100 km

Przerzutka tył: Shimano AltusUdogodnienia


Aluminiowe koła

Wspomagany silnikiem elektrycznym

Duży zasięg

7 biegówRower elektryczny INDIANA E8000 D18


Indiana E8000 D18 to kolejny elektryczny rower damski. Ranking obejmuje też model z 28-calowymi kołami. Duże, aluminiowe koła ułatwiają jazdę praktycznie po każdej nawierzchni. Silnik elektryczny o dużym zasięgu pozwoli nam na wybranie się w długą, nawet 100-kilometrową wycieczkę. Gdyby jakimś cudem akumulator się wyczerpał, zawsze mamy do dyspozycji napęd konwencjonalny obsługiwany przez przerzutkę Shimano Altus. Nie zabrakło też amortyzowanego widelca, który zadba o komfort jazdy.


Rower elektryczny INDIANA E8000 D18 28 cali damski Czarny


INDIANA E8000 D18 Dane techniczne


Rozmiar ramy: M/L

Aluminiowa rama

Zasięg: 90-100 km

Przerzutka tył: Shimano AltusUdogodnienia


Aluminiowe koła 28 cali

Wspomagany silnikiem elektrycznym

Duży zasięg

7 biegówRower INDIANA Moena 24


Rower Indiana Moena 24 skierowany jest do młodych kobiet. Damka w wesołym, lazurowym kolorze porusza się na 24-calowych kołach. Wyposażona jest w 7-biegowy napęd Shimano oraz wszystkie elementy typowe dla roweru miejskiego, takie jak oświetlenie, błotniki i bagażnik.


Rower INDIANA Moena 24 Lazurowy


INDIANA Moena 21 Dane techniczne


Rozmiar ramy: S

Stalowa rama

Rozmiar koła: 24 cale

Przerzutka tył: Shimano TourneyUdogodnienia


Nisko prowadzona rama

Aluminiowe obręcze kół

7 biegów

Oświetlenie


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert