Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Czy można ubezpieczyć rower?

 2023-05-01 

Jeśli masz własny rower, z pewnością wiesz, że to czasami spory wydatek – nawet kilka tysięcy złotych. Dlatego dobrze zabezpieczyć się przed jego utratą. W jaki sposób? Czy można ubezpieczyć rower? Wiele towarzystw ubezpieczeniowych wprowadziło do swych ofert ubezpieczenia od kradzieży oraz uszkodzenia roweru.

W jaki sposób można stracić rower?

Kradzież roweru może spotkać człowieka w najmniej spodziewanej sytuacji. Gdy jeździsz nim po mieście, od czasu do czasu pojawia się konieczność odstawienia go, np. aby odpocząć, odwiedzić sklep itp. W tym czasie złodziej może wykorzystać fakt, że rower został bez opieki i przywłaszczyć go sobie.Jeżeli z braku miejsca trzymasz go w piwnicy, wówczas może dojść do włamania i po rowerze zostanie tylko wspomnienie. Podobnie podczas twojej nieobecności może zniknąć z terenu posesji. Najgorszym wypadkiem jest wyrwanie roweru z rąk właściciela lub właścicielki – a i takie chuligańskie napady się zdarzają. Dlatego też pytanie "czy można ubezpieczyć rower" nie jest wcale bezzsadne.

Rowery w naszej ofercie:

Rowerzysta to także uczestnik ruchu drogowego!

Nie zapominajmy, że rower to także pojazd biorący udział w ruchu drogowym, w związku z czym jest narażony na wszystkie występujące w nim incydenty – zaczynając od kolizji, kończąc na (niestety) wypadkach śmiertelnych. Obojętnie, czy będzie to rower miejski, na którym przemierzasz ulice miasta, czy też rower MTB, którym pokonujesz wzniesienia za miastem, niespodziewane zdarzenie może nastąpić w każdej chwili. Dobrze, jeśli nic poważniejszego się nie stanie, jednak najczęściej po takim incydencie rower wymaga co najmniej lekkiej naprawy. W najgorszym przypadku może nawet zostać uszkodzony tak mocno, że zmienia się w nienadający do użytku wrak.

Co daje ubezpieczenie?

Czy można ubezpieczyć rower? Jak najbardziej! Ubezpieczenie może obejmować różne zdarzenia, których twój rower bierze udział:


✓ kradzież – dotyczy to zarówno kradzieży z budynku, jak i w wyniku napadu,

✓ uszkodzenie w wyniku wypadku drogowego,

✓ uszkodzenie w wyniku błędów obsługi roweru,

✓ zużycie – zazwyczaj dotyczy wszystkich części roweru poza oponami i hamulcami

✓ OC dla rowerzysty (OC) – chroni przy uszkodzeniu czyjegoś mienia lub spowodowaniu incydentu, w trakcie którego uszkodzone zostanie czyjeś zdrowie


Którego ubezpieczyciela wybrać? Zanim podpisze się umowę, należy sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia, czyli OWU. Są to szczegółowo podane warunki, za które ubezpieczyciel wypłaci pieniądze. Warto je dokładnie przestudiować i sprawdzić, czy nie kryją się żadne „kruczki”, przez które wypłata odszkodowania mogłaby zostać wstrzymana.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756