JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Telefony i Smartfony   Elektronika dla ucznia - co może się przydać?

Elektronika dla ucznia - co może się przydać?

Gdy dziecko rozpoczyna naukę w szkole pomocny zarówno w nauce jak i w komunikacji z rodzicami oraz z rówieśnikami może być sprzęt elektroniczny. Laptop oraz telefon komórkowy to obecnie urządzenia niezbędne dla dziecka, które udaje się do szkoły podstawowej. Nowoczesny uczeń jest w stanie je w odpowiedni sposób wykorzystać.

 

Smartfon dla ucznia - na co zwrócić uwagę? 

 

Podstawowe parametry telefonów wpływające na tempo ich pracy to pamięć RAM (do 4 GB) i taktowanie (w Mhz) oraz liczba rdzeni procesora (od 4 do nawet 10 rdzeni). Niezwykle ważna jest oprócz tego wbudowana pamięć (od 4 do 256 GB), która decyduje o tym jak dużą ilość danych można przechowywać na telefonie. Wśród innych parametrów smartfonów znajduje się przekątna ekranu (od 2 do 6,5 cala) oraz rozdzielczość wbudowanego w telefonie aparatu fotograficznego. Najprostsze telefony posiadają rozdzielczość poniżej 5 Mbpix, ale można także zakupić telefon o rozdzielczości aparatu fotograficznego kilkunastu lub nawet ponad 20 Mbpix, który wykonuje już zdjęcia o bardzo wysokiej jakości. 

 

 

Telefon komórkowy dla dziecka

 

Jaki telefon kupić dziecku? Decydując się na zakup telefonu komórkowego dla ucznia warto jest zwrócić przede wszystkim uwagę na jego poręczność i jak największą prostotę. Dzięki mniejszym rozmiarom takiego urządzenia dziecko nie będzie miało problemów z jego użytkowaniem oraz z transportem. Smartfony z wyświetlaczami o mniejszej przekątnej (od 3 do 4,5 cali) sprawdzą się w takim przypadku doskonale. Oprócz tego ważne są kwestie bezpieczeństwa i nadzoru rodzicielskiego. Dobry telefon komórkowy dla dziecka posiada pakiety narzędzi, które ograniczają niektóre funkcje telefonu. Chodzi tutaj np. o blokadę dostępu do przeglądarki internetowej lub do niektórych stron internetowych z nieodpowiednimi treściami, a także o brak możliwości korzystania ze sklepów internetowych oraz kontrolę pobierania aplikacji i gier przy ustawieniu filtru wiekowego. Taki telefon nie będzie rozpraszał dziecka w szkole i sprawi, że będzie on spełniał swoją podstawową funkcję – komunikacyjną. Jeśli smartfon nie posiada takiego oprogramowania od początku, można je z powodzeniem pobrać z sieci. Aparat fotograficzny to bardzo ważny element smartfona dla dziecka. Odpowiednio wysoka rozdzielczość pozwoli na uwiecznienie ważnych chwil, jak np. spotkania z kolegami i koleżankami lub wycieczki szkolnej. Im większa rozdzielczość aparatu, tym lepsza jakość zdjęć.

 

Laptopy i ich cechy

 

Laptopy to kategoria mobilnego sprzętu, którego poszczególne modele różnią się między sobą tak samo jak smartfony pamięcią RAM (do 32 GB) oraz taktowaniem i liczbą rdzeni procesora (od 2 do 4), które wpływają na szybkość ich pracy. Jeśli chodzi o dysk, na którym zapisywane są dane dostępne są ich 2 typy – HDD (dyski magnetyczne) oraz SSD (czyli droższe dyski półprzewodnikowe charakteryzujące się wyższą wydajnością pracy), z kolei zamontowana w laptopie karta graficzna decyduje o tym czy taki laptop będzie służył głównie do prac biurowych i przeglądania Internetu (wówczas wybierana jest częściej karta graficzna zintegrowana) czy również do gier, oglądania filmów i korzystania z zaawansowanych programów graficznych. W tym drugim przypadku częstym wyborem jest laptop z kartą graficzną jednego z dwóch producentów – AMD lub Nvidia. Równie istotnym parametrem laptopa jest przekątna ekranu. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest 15,6 cala, ale można także zdecydować się na laptopa o mniejszej przekątnej (od 10,1 do 15,6 cala) idealnego dla osób, które cenią sobie łatwy w transporcie, kompaktowy sprzęt lub też dużego, 17,3-calowego laptopa, który doskonale sprawdzi się jako sprzęt służący głównie na terenie domu.


 

Jak wybrać laptop dla ucznia?

W przypadku laptopów dla uczniów bardzo istotna jest odpowiednia przekątna matrycy. Pierwszy laptop dla dziecka służący do pomocy w nauce powinien posiadać przekątną matrycy o rozmiarach co najmniej 15,6 cala. Takie rozmiary ekranu sprawią, że dziecku nie zepsuje się wzrok w trakcie korzystania z laptopa nawet przez kilka godzin, ponieważ będzie ono mogło siedzieć w odpowiedniej odległości od ekranu. Jeśli chodzi o podzespoły w laptopie dla ucznia, najistotniejszy jest odpowiedni procesor, pamięć RAM i dysk twardy. Im większa liczba rdzeni i Mhz w procesorze oraz GB pamięci RAM, tym laptop pracuje szybciej. W przypadku dysku twardego warto jest postawić na dysk SDD ze względu na jego wysoką odporność na uszkodzenia, z kolei karta graficzna w laptopie dla ucznia nie ma tak bardzo istotnego znaczenia. Można wybrać zarówno na kartę zintegrowaną jak i opatrzoną logiem jednego z kilku producentów. Przy laptopie dla dziecka szczególną uwagę należy zwrócić jednak na obudowę, ponieważ przy intensywnym użytkowaniu lub upadku może ona ulec zniszczeniu. Powinna to być obudowa solidna, najlepiej wykonana z aluminium. Laptopy z elementami wystającymi lub luźnymi, a także z elastycznym ekranem nie są dobrym wyborem w tej kategorii wiekowej. 

 

 

Smartfon i laptop dla ucznia powinny zostać dobrane tak by spełniały one swoje najważniejsze funkcje. Zbyt duża liczba dodatków może rozproszyć dziecko, dlatego warto jest postawić na kompromis między ich użytecznością, a funkcjami rozrywkowymi. Nie zapominajmy o trwałości urządzenia, które powinno być odporne na upadki i wstrząsy.