Jaki powerbank kupić?

W dobie nowoczesnych smartfonów, tabletów, czytników e-booków, nawigacji GPS w samochodzie czy przenośnych konsol jednym z głównych zmartwień ich użytkowników jest pasek naładowania baterii. Problem nie jest tak uciążliwy w domu czy biurze, ale co w przypadku dłuższej podróży, podczas której dostęp do prądu z gniazdka będzie ograniczony? Tutaj z pomocą przychodzą powerbanki, a więc przenośne ładowarki, dzięki którym naładujemy nasze sprzęty bez konieczności wpinania ich do gniazdek. Czym jest powerbank i czy naprawdę jest potrzebny? Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? I w końcu - jaki powerbank kupić?


Zalety powerbanków

 

Powerbanki, znane także jako „przenośne ładowarki” czy „zewnętrzne baterie” - czym w zasadzie są? Najprościej mówiąc, to akumulatory, zazwyczaj bardzo podobne do tych stosowanych w laptopach, zamknięte w niewielkich obudowach i przystosowane do oddawania energii poprzez najpopularniejszy typ portu - USB. Po naładowaniu powerbanku może on przechowywać energię i służyć jako przenośne gniazdko, dzięki któremu nawet kilkakrotnie naładujemy naszego smartfona, przenośną konsolę czy aparat cyfrowy. Największą zaletą powerbanków jest ich mobilność. W zależności od pojemności mogą one mieć rozmiary szminki albo smartfona, a więc bezproblemowo mieszczą się w kieszeni spodni lub kurtki. Nie są to też urządzenia na tyle ciężkie, by przeszkadzały nam podczas pieszych wycieczek. Drugą zaletą powerbanków jest ich uniwersalność. Przenośne ładowarki różnych producentów, dzięki zastosowaniu portów USB, naładują te same urządzenia. Nie musimy się więc martwić, że nowe urządzenie może być niekompatybilne z powerbankiem. Wyjątkiem są tutaj urządzenia Apple, ale w ich przypadku wystarczy dokupienie odpowiedniego kabla, by móc w pełni cieszyć się mocą kieszonkowego gniazdka.

 

Sprawdź naszą ofertę powerbanków!

 

Dobry powerbank - czym się wyróżnia?

 

Pierwszą rzeczą, na jaką zwraca się uwagę przy wyborze powerbanku, jest jego pojemność wyrażana w miliamperogodzinach (mAh). Najmniejsze powerbanki oferują około 2000 mAh, największe - dziesięciokrotnie więcej. Obecnie popularnością cieszą się przedstawiciele złotego środka - urządzenia o pojemności od 5000 do 12000 mAh, pozwalające naładować typowy smartfon od dwóch do nawet pięciu razy. Trzeba tu zaznaczyć, że pojemność powerbanku nie odzwierciedla bezpośrednio tego, jak pojemne urządzenie nim naładujemy. Akumulatory cechują się bowiem sprawnością na poziomie bliskim 80%, co oznacza, że powerbank o pojemności 10000 mAh „odda” z siebie około 8000 mAh. Warto mieć to na uwadze przy doborze powerbanku do konkretnych urządzeń. Bardzo przydatny podczas użytkowania powerbanku jest wskaźnik jego naładowania. Pokazuje on, najczęściej za pomocą kilku niewielkich diod, ile energii zostało w urządzeniu, a także kiedy jest ono w pełni naładowane. Coraz częściej spotyka się również niewielkie wyświetlacze LCD, podające dokładną procentową wartość naładowania baterii. Jest to rozwiązanie bardziej precyzyjne, ale i wykorzystujące nieco więcej cennej energii. Kolejną ważną rzeczą jest liczba portów USB i ich natężenie wyrażane w amperach (A). Tutaj zasada „im więcej, tym lepiej” jest jak najbardziej na miejscu. Mając dwa porty USB możemy przecież ładować aż dwa urządzenia jednocześnie. Nie bez znaczenia jest też wspomniane natężenie, a więc mówiąc najprościej - szybkość, z jaką powerbank oddaje energię. Standardowo jest to wciąż 1 amper, ale coraz częściej można spotkać się z mocniejszymi portami, jak chociażby 2 lub 2.1 ampera, które naładują nasze urządzenia znacznie szybciej. Ma to znaczenie zwłaszcza przy ładowaniu większych urządzeń, jak na przykład tablety.

 

 

Dodatki specjalne

 

Wymienione powyżej cechy to podstawowe kryteria wyboru powerbanku. Nie oznacza to jednak, że producenci nie oferują żadnych dodatków specjalnych, bądź cech, które kierują ich urządzenia do zawężonego grona odbiorców. Przykładem urządzenia skierowanego bezpośrednio do kobiet jest powerbank zamknięty w obudowie wyglądającej jak szminka, a więc doskonale pasującej do damskiej torebki. To oczywiście jedynie walor estetyczny, mający niewielki wpływ na działanie bądź wygodę użytkowania samego urządzenia. W kwestii wygody wyróżniają się natomiast powerbanki z wbudowanym i schowanym w obudowie kablem zasilającym. Dzięki takiemu rozwiązaniu nigdy nie zapomnimy, bądź też nie zgubimy przewodu. Z brakiem kabli radzą sobie natomiast powerbanki wyposażone, oprócz standardowych portów USB, w ładowarkę indukcyjną. Jeżeli planujemy dłuższe piesze wędrówki, warto zwrócić uwagę na wbudowaną w powerbank latarkę. To dość popularne rozwiązanie, które przyda się również wtedy, gdy będziemy chcieli po ciemku włożyć klucz do zamka naszego domu. Dla prawdziwych podróżników znajdą się jednak powerbanki o wzmocnionej budowie odpornej na kurz i wstrząsy, a nawet wyposażonej w niewielkie panele słoneczne.

 

 

Jaki powerbank kupić?

 

Trudno mówić, że wśród powerbanków są urządzenia gorsze i lepsze. Są natomiast urządzenia o nieco innym przeznaczeniu. Mniejsze i tańsze będą wystarczające do codziennego użytkowania i podładowywania telefonu. W podróż, zwłaszcza z kilkoma urządzeniami, konieczny może okazać się większy powerbank z co najmniej dwoma portami USB. Reszta dodatków to natomiast sprawa indywidualna, zależna od preferencji, zachcianek i budżetu klienta. Jest z czego wybierać.

 

Sprawdź naszą ofertę powerbanków!