JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Telefony i Smartfony   Jaki smartfon kupić? Najważniejsze cechy

Jaki smartfon kupić? Najważniejsze cechy

Wybór idealnego smartfona w dzisiejszych czasach może wydawać się trudnym zadaniem. Na rynku dostępnych jest ogromna liczba nowych modeli, a te sprzed kilku lat nadal mogą być atrakcyjną i odpowiednią opcją dla wielu osób. Dlatego warto przyjrzeć się najważniejszym parametrom i zdecydować, które z nic są naprawdę istotne.

Określ swoje potrzeby

 

Jest wiele różnych rzeczy do rozważenia, gdy kupuje się nowy smartfon. Zależą one szczególnie od stylu życia i rodzaju wykonywanej pracy. Urządzenie dla gracza będzie miało inne parametry niż to dla biznesmena. I choć sporo kwestii jest w obu przypadkach wspólnych (takich jak żywotność baterii czy niezawodność), to jednak warto na samym początku ustalić, co jest dla danej osoby najważniejsze. Określenie istotnych funkcji będzie stanowiło świetne odniesienie przy porównywaniu różnych modeli i często zaważy o ostatecznym wyborze. Na co szczególnie należy zwracać uwagę?

 

System operacyjny

Istnieją naprawdę tylko dwa systemy operacyjne smartfonów warte rozważenia: Android i iOS. Android oferuje większy wybór urządzeń w różnych cenach, a także sporo opcji dostosowywania, przez co niektórzy nazywają go systemem dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Wymaga bowiem poświęcenia kilku chwil na doinstalowanie najpotrzebniejszych aplikacji, jednak ma to też sporo plusów – można wybrać spośród nich to, co rzeczywiście będzie używane. Android zawiera również asystenta wirtualnego Google, który jest coraz bardziej przydatny i działa już w języku polskim.

Apple iOS to bardziej jednolity i prostszy w obsłudze system. Nie przyjmuje aplikacji z nieznanego źródła, dlatego jest bezpieczniejszy i może być dobrym wyborem dla początkujących użytkowników, takich jak dzieci czy osoby starsze. Smartfon z iOS synchronizuje się z innymi urządzeniami Apple, co ułatwia zarządzanie danymi.


 

Wielkość i trwałość

Obecnie wiele smartfonów jest pokaźnych rozmiarów, przez co trudno korzystać z nich jedną ręką. Ogromne ekrany sprawdzają się osobom, które wykonują na mobilnym sprzęcie część swojej pracy, jednak mogą być uciążliwe dla tych, dla których wygoda jest najważniejsza. Obecnie firmy odchodzą już od pomysłu ciągłego powiększania smartfonów, więc nawet najnowsze modele wydają się być bardziej dostosowane i przemyślane. Spory ekran to też większe prawdopodobieństwo ogromnych kosztów związanych z jego wymianą po upadku. Dlatego jeśli istnieje ryzyko upuszczenia smartfona (co zdarza się w przypadku dzieci), to lepiej zainteresować się bardziej trwałymi i mniejszymi modelami.

 

Jakość ekranu


Aktualnie zaleca się używanie ekranów z minimalną rozdzielczość Full HD, która będzie wynosiła przynajmniej 1920x1080 pikseli lub 2160x1080 pikseli, jeśli telefon ma nowoczesny współczynnik proporcji 18:9. Model smartfona, który ma 1080p lub więcej, będzie zapewniał wystarczająco dobry obraz do ogromnej ilości zadań. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę fakt, że ekrany OLED mają lepszy kontrast niż swoi poprzednicy LCD, jednak modele z tą technologią są o wiele droższe.


Sprawdź naszą ofertę smartfonów!

 

Parametry

Szybkość działania smartfona zależy głównie od dwóch czynników: procesora i pamięci RAM. Procesor odpowiada za tempo przetwarzania danych oraz za wydajność, a pamięć RAM  oddziałuje na wielozadaniowość i płynność działania. Podzespoły te bardzo wpływają na cenę smartfonów, dlatego szczególnie warto się im przyjrzeć, ponieważ w wielu przypadkach nie muszą być one aż tak wyśrubowane. Dla osoby, która ma zamiar korzystać z telefonu w tradycyjny sposób – rozmawiać, pisać SMS, przeglądać internet, wystarczające będzie 4GB RAMu oraz czterordzeniowy procesor. Z kolei gracze powinni rozejrzeć się za sprzętem o dwa  razy lepszych specyfikacjach.


 

Aparat

Kamery w smartfony zrewolucjonizowały rynek w ostatnich latach. Wybór może być oszałamiający, ale należy pamiętać, że dobra wydajność aparatu to o wiele więcej niż tylko wysoka liczba megapikseli. Ważna jest także ilość aparatów, wielkość matrycy, jasność obiektywu, stabilizacja czy autofocus.


Aparat Smartfon

 

Bateria

Wymienne baterie są obecnie rzadkością, dlatego trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że tego elementu nie da się modyfikować. Ocena mAh daje pewną wskazówkę, ale trzeba wziąć pod uwagę również pobieranie energii przez wzgląd na wielkość ekranu i jego rozdzielczość. Na baterię wpływa nawet oprogramowanie i ilość zainstalowanych aplikacji, dlatego warto wybierać taki model smartfona, który będzie dostosowany do konkretnego stylu używania.


Sprawdź naszą ofertę smartfonów!