Poradnik Eksperta > Telefony i Smartfony > Jaki smartband kupić?

Jaki smartband kupić?

WHO zaleca, by dla zdrowia robić 10 tys. kroków każdego dnia. Żeby zrzucić na wadze, trzeba mieć ujemny bilans kaloryczny albo spalać więcej kilokalorii, niż się ich organizmowi w ciągu doby dostarcza. Aby być lepiej wypoczętym, należy budzić się w optymalnym momencie. Jak to osiągnąć? Przydaje się krokomierz, licznik spalanych kalorii i monitor jakości snu z inteligentnym budzikiem. Wszystko to – i jeszcze więcej – mają smartbandy!

 

Smartband to, noszona na nadgarstku, opaska, która na bieżąco monitoruje aktywność fizyczną użytkownika, a gromadzone na ten temat dane przesyła do wybranego urządzenia mobilnego (zazwyczaj jest to smartfon), gdzie można je przeglądać, porównywać, analizować. Ten niepozorny gadżet jest nie tylko doskonałym narzędziem dla osób uprawiających sport i mierzących swoje kolejne osiągi, ale również skutecznym motywatorem i praktyczną pomocą dla tych, którzy zdrowy tryb życia dopiero zaczynają prowadzić.

 

Jak to działa?

 

Sama opaska wykonana jest zazwyczaj z miłego w dotyku, estetycznego i trwałego silikonu, w którym umieszczona jest – w bardzo kompaktowej formie – cała elektronika (czujniki, złącza, bateria, ewentualnie także wyświetlacz, bo nie wszystkie modele go mają). Niektóre marki oferują możliwość zmiany „paska”, czyli przełożenia inteligentnego środka do opaski w innym kolorze lub o innym designie, ale nie to jest – oczywiście - najważniejsze w tym urządzeniu. O jakości i stopniu zaawansowania technologicznego smartbandów świadczą, przede wszystkim, wspomniane już czujniki oraz obsługiwane funkcje. Każde urządzenie tego typu wyposażone jest w moduł łączności (Bluetooth), który pozwala mu sparować się ze smartfonem, by przesyłać dane o aktywności użytkownika i ewentualnie także odbierać wybrane powiadomienia z telefonu, a niekiedy nawet przejąć obsługę niektórych aplikacji (na przykład odtwarzacza muzyki czy aparatu fotograficznego).

 Sprawdź naszą ofertę smartbandów!

 

Co potrafi smartband?

 

Im bardziej zaawansowany model, tym więcej potrafi. Oto przykłady dostępnych funkcji…

 

  • Zliczanie kroków. To jedna z podstawowych opcji, która przydaje się przede wszystkim tym, którzy prowadzą raczej siedzący tryb życia. Działa bardzo motywująco na użytkownika, który każdego dnia chce robić jak najwięcej kroków, pobijając własne rekordy, oraz osiągać dobowy cel (który można sobie samodzielnie ustawić w aplikacji obsługującej smartband), na przykład wspomniane wcześniej 10 tys. kroków dziennie.

  • Mierzenie pokonanego dystansu. Funkcja przydatna przede wszystkim dla biegaczy i rowerzystów oraz w przypadku innych sportów, jak choćby pływanie, kiedy w ocenie aktywności liczą się przebyte kilometry, a nie liczba kroków. W tym przypadku także definiuje się cel, a w momencie jego osiągniecia, opaska sygnalizuje to wibracjami.

  • Liczenie spalonych kalorii. Pomiar niezwykle istotny dla tych, którzy są na diecie redukcyjnej. Dzięki takiej opcji wiedzą dokładnie, która aktywność fizyczna pochłania najwięcej energii i / lub ile jeszcze muszą maszerować, biec czy pedałować, aby na przykład spalić spożyte właśnie puste kalorie w postaci pączka, batonika czy innych słodyczy.

  • Pomiar czasu. Urządzenie, kontrolując poszczególne aktywności użytkownika, może także rejestrować czas, w którym były one wykonywane. Wiadomo dzięki temu na przykład, ile dokładnie trwa poranne bieganie, jak długo ktoś śpi, ile czasu poświęca na pokonanie rowerem drogi do pracy lub szkoły… Niektóre modele (sparowane ze smartfonem) potrafią także mierzyć czas poświęcany przez użytkownika na korzystanie z różnych aplikacji, surfowanie po Internecie etc.

  • Monitoring snu. Smartband warto mieć na ręku nie tylko w dzień, ale także w nocy, ponieważ większość z nich oferuje obecnie także funkcję badania jakości snu. Opaska umieszczona na nadgarstku rejestruje między innymi ruchy śpiącej osoby i na tej podstawie „definiuje” fazy snu i długość ich trwania, co pozwala ocenić, czy śpi się dobrze i wystarczająco długo, a także… wyznaczyć najlepszy moment na pobudkę. Inteligentny budzik o optymalnej porze (w wyznaczonym przez użytkownika zakresie czasowym) przerywa sen za pomocą wibracji.

  • Kontrolowanie pracy serca. Inteligentne opaski mierzą tętno, co pozwala wykorzystać te dane podczas treningu, by świadomie dobierać na przykład intensywność i / lub tempo ćwiczeń, a tym samym uzyskać większą skuteczność, co polega na utrzymywaniu właściwego tętna odpowiedniego dla realizacji założonego celu treningowego – kondycyjny, redukcyjny etc.

  • Informacje z telefonu. Praktyczna funkcja dostępna w smartbandach, która pozwala nie sięgać do kieszeni po smartfon, na przykład w trakcie treningu, co jest dość kłopotliwe, a wiedzieć, kto dzwoni, odczytać na ekranie opaski SMS czy powiadomienie przychodzące z portalu społecznościowego, sprawdzić godzinę… W niektórych modelach można również „przerzucić” sterowanie wybranymi aplikacjami bezpośrednio na smartband, dzięki czemu na przykład łatwiej zmienić utwór odtwarzany z telefonu.

 

To najpopularniejsze funkcje dostępne obecnie w tak zwanej inteligentnej galanterii, do której zaliczają się także smartbandy. W najwyższych modelach funkcji jest oczywiście znacznie więcej, co przejawia się także w cenie opaski. Najprostsze smartbandy można nabyć w cenie poniżej stu złotych, te najbardziej zaawansowane kosztują kilkaset – do tysiąca.

 

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

 

Przed zakupem każdy powinien się zastanowić, które opcje opaski są mu tak naprawdę niezbędne. Osoby bardzo aktywne sportowo, uprawiające różne dyscypliny, szczegółowo analizujące własne wyniki potrzebują z pewnością najlepszych czujników i zaawansowanych funkcji. Tym, którzy są po prostu ciekawi efektów swojej aktywności, potrzebują motywatora, bo właśnie zamierzają „wstać z fotela” i przejść na „zdrową stronę życia”, w zupełności wystarczą modele nieco prostsze, które tylko liczą kroki, kilometry i kalorie. Niezależnie jednak od tego, w której grupie użytkowników się jest, kupując smartband, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy…

 Sprawdź naszą ofertę smartbandów!

- Czy upatrzony smartband współpracuje z systemem operacyjnym posiadanego smartfona? To konieczne – w innym przypadku noszenie opaski po prostu nie ma sensu.
- Jak długo urządzenie może pracować na jednym ładowaniu, czyli pojemność baterii? Opaski bez wyświetlaczy pracują bez ładowania dłużej niż te z wyświetlaczami, ale i tak każdy model powinien „wytrzymywać” co najmniej kilka dni.

- Istotna jest także wodoszczelność oraz trwałość opaski. Smartband poddawany jest przecież wielu „próbom” podczas różnych aktywności fizycznych. Odporność na wodę jest szczególnie istotna, jeśli chce się opaskę wykorzystywać na basenie.

- Warto także przyjrzeć się nieco bliżej aplikacjom dedykowanym danemu sprzętowi – co oferują, czy są intuicyjne etc. W przypadku zaawansowanych modeli i programów, można spodziewać się dużego wsparcia – historia aktywności, analiza osiąganych wyników, pomoc w wyznaczaniu celu i opracowywaniu planu treningowego, „pilnowanie” rozkładu dnia (przypominanie o treningach) itp.