JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Telefony i Smartfony   Na co zwrócić uwagę przy zakupie smartfona?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie smartfona?

W 2016 roku zdecydowana większość ludzi nie wyobraża sobie życia bez smartfona. Korzystamy z niego przez cały dzień. Z jego użyciem pracujemy, przeglądamy Internet, korzystamy z portali społecznościowych i komunikujemy się ze znajomymi. Jaki powinien być smartfon, aby spełniał nasze oczekiwania? Technologia mobilna rozwija się w zawrtonym tempie, a co za tym idzie modeli wciąż przybywa na półkach sklepowych. Poniżej przedstawiamy kilka kryteriów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie smartfona.

 

System operacyjny


Najpopularniejszym system operacyjnym w Polsce jest obecnie Android. Na drugim miejscu znajduje się iOS. Kupując urządzenie, którego działanie jest oparte na dwóch wyżej wspomnianych platformach gwarantuje Ci dostęp do szerokiej gamy aplikacji. Wybierając system w smartfonie, wiele osób zastanawia się nad sprawnością działania, awaryjnością oraz pomocą producentów ze strony technicznej. Systemy w dni dzisiejszym na tyle konkurują ze sobą, że w codziennym użytkowaniu systemy nie różnią się pod technicznymi aspektami. Tutaj głównie decydują preferencje przyszłego użytkownika.

 

Pojemność baterii

Jesteś kilka kilometrów od domu. Nie posiadasz przy sobie powerbanka. Czekasz na ważny telefon. Twoim oczom ukazuje się widok niskiego stanu baterii w smartfonie. Znasz te uczucie? Pojemność baterii to częste kryterium, które jest poruszane przy zakupie smartfona. Zasada jest prosta – im większa, tym dłużej możemy korzystać z telefonu bez konieczności ładowania. Smartfony, które możesz ujrzeć na półkach posiadają baterie o pojemnościach z przedziału 2500-5000 mAh. Zużycie baterii jest różne w kazdym smartfonie, w zależności od jego podzespołów. Jednak z doświadczenia podpowiadamy: aby pracować na telefonie przez cały dzień ze średnim obciążeniem wystarczy telefon z baterią powyżej 3500 mAh. 

Pamięć wewnętrzna

Mimo faktu, że większość smartfonów dostępnych na rynku ma możliwość rozszerzenia pamięci wewnętrzej o kartę pamięci, warto zwróćić uwagę na pamięć wewnętrzną telefonu.

Jeżeli jesteś maniakiem „chomikowania” danych na telefonie, fotografowania wielu pięknych miejsc lub lubisz spędzać czas na grze w różne tytuły gier mobilnych, skromne 8 lub 16GB może nie wystarczyć. Ilość pamięci wewnętrznej potrzebnej do codziennego użytkowania smartfona jest mocno uzależniona od tego, ile danych zamierzamy na nim przechowywać. To bardzo osobiste kryterium, musisz zdać się na intuicję!

 

Aparaty fotograficzne

Czasy diametralnie się zmieniły. Kiedyś, kierowaliśmy się wyborem jednego aparatu w telefonie (o ile w ogóle). Dziś zdecydowana większość telefonów posiada aż dwa aparaty fotograficzne. Jeden z przodu obudowy, zazwyczaj z mniejszą rozdzielczością. Drugi zaś z tyłu, który pozwala nam uchwycać najpiękniejsze momenty z życia. Rozdzielczość przedniego aparatu, służącego głownie do popularnego selfie, powinna oscylować pomiędzy 5 a 8 megapikselami. To zagwarantuje Ci najlepszą jakość zdjęć.

Aparat fotograficzny z tyłu powinien w 2016 roku posiadać zdecydowanie powyżej 15 megapikseli. Coraz częściej możemy spotkać aparaty o rozdzielczości nawet 20 czy 21 megapikseli w rozsądnej cenie. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe opcje, takie jak: filmowanie w HD, funkcja zdjęć panoramicznych lub przedział zoomu. Przed zakupem sprawdź, jakie konkretnie opcje posiada wybierany przez Ciebie aparat.

 

Pamięć RAM

Ilość systemowej pamięci odgrywa bardzo ważną rolę. To właśnie ten podzespół odpowiada za sprawne funkcjonowanie smartfona. Obecnie urządzenia mobilne oferują od 1GB do 3GB pamięci ram. Starsze smartfony często posiadają pamięć zbliżoną do 1GB. Wybierając smartfona zadbaj o to, by posiadał wystarczającą ilość RAMu pod Twoje wymagania. Jeśli wymagasz, by aplikacje wczytywały się szybko i równie szybko chcesz przełączać się między nimi, postaw na telefon o minimum 2GB pamięci RAM.


 

Już wiesz, jaki smartfon spełni Twoje oczekiwnia?

Pamiętaj, wybór telefonu jest ściśle związany z wymaganiami użytkownika. Producenci wciąż proponują nam nowe rowziązania techniczne, więc nie miej obawy przed wyobrażeniem, że nie znajdziesz niczego dla siebie. Temat doboru smartfona wciąż Cię przerasta? Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z pomocy obsługi. Fachowcy doradzą Ci najlepiej, jak tylko to możliwe.