JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl Poradnik Eksperta Telewizory i RTV Android TV – poznaj możliwości i funkcje systemu Android!

Android TV – poznaj możliwości i funkcje systemu Android!

Inteligentne telewizory to niemalże podstawa dzisiejszych propozycji, jakie dają nam producenci tego typu sprzętu. Smart TV oznacza połączenie klasycznej telewizji z wieloma innymi opcjami, takimi jak np. bezpośredni dostęp do YouTube’a, Netflixa, czy Skype’a. Wszystko to umożliwia odpowiedni system zainstalowany w danym modelu telewizora. Przykładem jest Android TV – jakie ma funkcje, jakie są jego wady i zalety, w jakich urządzeniach go znajdziemy?

Różnica pomiędzy Android TV a smartfonami z system Android

Android znany jest przede wszystkim z obsługi smartfonów, w których póki co zdobył znacznie większą popularność, niż w branży telewizyjnej. Zapewne w dużej mierze przyczyną tego jest jego dostępność, bowiem wersja smartfonowa pojawiła się na rynku znacznie wcześniej (Android TV zaczęło być dostępne w telewizorach – np. marki Sony – zaledwie w 2015 roku). Warto zauważyć jednak, że Android TV nie jest niczym innym, niż system stosowany w urządzeniach mobilnych – podstawa, czyli m.in. kod źródłowy, nie wykazują szczególnych różnic. Nawet kolejne wersje Androida pojawiają się równolegle zarówno na smartfonach, jak i telewizorach. Mają nawet te same nazwy oraz numeracje. Inne jest oczywiście dopasowanie do obsługiwanego sprzętu. Wersja telewizyjna odznacza się odmiennym designem interfejsu, mogą pojawić się niewielkie różnice w dostępnych aplikacjach oraz funkcjach (należy dodać, że system Android jest wspierany przez Google, co daje dostęp m.in. do Google Play Store). Niewątpliwie jednak ujednolicenie systemu zarówno w smartfonie, tablecie, jak i telewizorze, daje szansę na lepsze współgranie wszystkich nośników.

Android TV

Wersje systemów Android

 

W ostatnich latach wiele telewizorów bazowało przede wszystkim na systemie Android TV 7.0 Nougat (były to głównie urządzenia wyprodukowane w 2017 oraz 2018 roku). Z kolejnej wersji, czyli systemu Android Oreo początkowo korzystały urządzenia Xiaomi Mi Box 4K i Nvidia Shield TV, by następnie aktualizacje zaczęły przechodzić także telewizory. Różnica we wspomnianych tu wersjach widoczna jest głównie w interfejsie, który w nowszym wydaniu stał się przyjemniejszy w obsłudze i jeszcze bardziej spersonalizowany – skróty do ostatnio oglądanych przez nas materiałów, rekomendacje etc. W 2018 roku pojawił się zaś Android 9.0 Pie (w telewizorach zaczął być fabrycznie wgrywany w 2019 roku), który ułatwia konfigurację telewizora z innymi urządzeniami, co wiąże się m.in. z brakiem konieczności oddzielnego logowania do każdej aplikacji. Jeśli jesteśmy zalogowani na smartfonie – automatycznie będziemy zalogowani także na telewizorze. Póki co wciąż jednak przeważa system Android 8.0 – do tej wersji aktualizację mogą przejść sprzęty wyprodukowane nawet w 2016 roku.

Wady i zalety Android TV

Co ważne, jeśli chcemy mieć dostęp do opisywanego tu systemu, możemy zdecydować się na dwie opcje. Po pierwsze, wybrać telewizor marki, w której system zainstalowany jest fabrycznie (Sony, Sharp, TCL, Philips i inne) lub też dokupić do telewizora konsolę NVIDIA® SHIELD, czy też odtwarzacz multimedialny Xiaomi Mi Box (który spokojnie można traktować także jako dekoder DVB-T Smart TV). Stąd też tak istotne jest poznanie plusów i minusów Android TV – jeśli chcemy być jego posiadaczami, a nie mamy telewizora z bezpośrednio wgranym systemem, nie musimy wymieniać całego sprzętu. Jeśli zaś chcemy kupić nowy TV, możemy zastanowić się, czy warto decydować o jego zakupie kierując się gównie dostępnym w nim systemem.


Jakie możliwości oferuje Android TV?


✓ Dostęp do tysięcy, jeśli nie milionów, aplikacji (baza Google).
✓ Możliwość przeniesienia ulubionych gier ze smartfona na ekran telewizora (spełnia funkcję swego rodzaju konsoli – jeżeli posiadasz system zainstalowany bezpośrednio w TV, nie potrzebujesz dodatkowych urządzeń).
✓ Jeśli oglądasz seriale/filmy przede wszystkim na platformach VOD (ang. video on demand – wideo na życzenie) będzie to znacznie wygodniejsza forma dostępu i lepsza jakość, niż ta, którą możesz mieć np. na komputerze. Przykładowe aplikacje VOD: Netflix, Player, Ipla, Showmax, a od niedawna dostępne w systemie Android jest także HBO GO.
✓ Android TV posiada wszystkie opcje, które umożliwiają przesyłanie treści z laptopa, telefonu, tabletu – zachowane są funkcje bazowo nie będące modułami telewizyjnymi (mowa tutaj m.in. o działaniu z zakresu urządzenia Chromecast, które umożliwia bezprzewodowe strumieniowe przesyłanie obrazu).
Niezależnie od tego, czy do odbierania sygnału korzystasz ze wsparcia dekodera do TV naziemnej oraz anteny zewnętrznej, czy też decydujesz się na dodatkowy moduł CAM i chcesz móc nagrywać programy, Android TV daje w tym obszarze różne suplementarne możliwości.
✓ Głosowe sterowanie – wyszukiwania programów, ulubionych piosenek na YouTube, sprawdzania pogody etc. (jest to pomocna opcja, natomiast niestety często zdarzają się błędy w rozpoznawaniu przez system odpowiednich słów).


Telewizory z Androidem

 

Jakie wady ma Android TV?

 

Jako że jest to system, który dostarczany jest z zewnątrz (tzn. nie produkuje go ta sama marka, która zajmuje się tworzeniem telewizora), nie zawsze wszystko jest optymalnie dopasowane – zdarza się, że system się zawiesza, aktualizacje trwają bardzo długo, a nie wszystkie aplikacje dostosowane są do możliwości sprzętowych. Przykładem przeciwnym jest działanie Samsunga, który od dawna pracuje nad swoim własnym systemem Tizen i nieustannie go rozwija. Wszystkie Smart TV Samsung pracują właśnie na jego bazie, co daje producentom możliwość bezpośredniej kontroli nad aktualizacjami, ale też szybkiego dopasowania do wymagań technicznych telewizorów. Brak dostosowania polskiego rynku do tego typu technologii – nie wszystkie opcje dostępne są w naszym kraju, bowiem nie wszyscy operatorzy rozwijają funkcje oparte chociażby na zintegrowaniu materiału publikowanego w formacie VOD z telewizją, czy też nie korzystają ze strumieniowego przesyłani kanałów. Nie zawsze dokupienie dodatkowego modułu umożliwiającego pracę w systemie Android TV okazuje się wystarczające (ważna jest także specyfikacja techniczna telewizora, który posiadamy). Chcąc móc w pełni korzystać z możliwości Android TV potrzebujemy też szybkiego łącza internetowego. Dla tabletu, czy smartfona przeważnie nie ma to aż takiego znaczenia, jak dla pracy telewizora. Szczególnie, gdy chcemy obejrzeć film w naprawdę dobrej jakości.

 

Jakie urządzenia posiadają system Android TV?

 

Podejmując decyzję o zmianie telewizora, wyborze odpowiedniego systemu, czy też rozszerzeniu funkcji dotyczasowego TV, należy wziąć pod uwagę nie tylko wymienione wyżej elementy. Warto przyjrzeć się bliżej chociażby przestrzeni, w której pojawić ma się nowy telewizor – czy dany model sprawdzi się w naszym wnętrzu, czy będzie potrzebny nam wieszak na TV, czy preferowana przez nas marka ma w swojej ofercie odpowiadający nam rozmiar ekranu? Wydają się to być pytania równie ważne, co konkrety dotyczące oprogramowania. Podobnie jak koszty, jakie możemy ponieść w związku z inwestycją w nowy sprzęt. Wymieniając telewizor na nowy, możemy znaleźć urządzenie pracujące w oparciu o system Android TV już w cenie kilkuset złotych (jednym z najtańszych jest Telewizor MANTA LED 32LHA59L. Należy jednak oczywiście zestawić nasze wymagania systemowe także chociażby z oczekiwaniami co do jakości obrazu. W tym wypadku (mając na uwadzę również rozwój technologii ekranów), warto zainwestować w rozdzielczość 4K – wtedy trzeba jednak liczyć się ze wzrostem ceny urządzenia.

 

Przykłady telewizorów z systemem Android TV

 

Telewizor TCL LED 40ES560 – jest to model, którego cena wynosi około 1200 zł. Wielkość to 40 cali, pracuje w technologii HDR (format Full HD). Jakość obrazu, dźwięku i obsługi, w odniesieniu do ceny urządzenia, jest oceniana przez użytkowników bardzo dobrze.
Telewizor PHILIPS LED 50PUS7303/12 – jest to sprzęt, który cieszy się rozdzielczością 4K, a co za tym idzie, obraz HDR będzie miał zupełnie inną – lepszą – jakość. Dodatkowo jest to model wspierany trójstronnym systemem Ambilight (polecany szczególnie osobom chcącym ustawić telewizor na podstawie – podświetlane są trzy strony telewizora, z wyłączeniem dolnej). Oznacza to, że obraz nie jest ograniczony tylko do ramy ekranu. Umieszczone z tyłu diody LED pozwalają wytworzyć efekt “wylewania się obrazu”, co wzmacnia doznania wizualne.
Telewizor SONY OLED KD-55AF9 – za tego typu model będziemy musieli zapłacić już sporo więcej. Wzrost ceny wiąże się m.in. z zastosowaniem panelu OLED, który nie wymaga dodatkowego podświetlenia, jak to jest w przypadku standardowego LED. Dzięki temu kontrast jest na istotnie wyższym poziomie, kolory są żywsze, a czerń głębsza. Pozwala to także na znaczne wysmuklenie ekranu. Model ten pracuje w formacie 4K, technologii HDR, a przekątna ekranu to 55 cali.

 

Przykłady przystawek Smart TV pracujących w systemie Android TV

 

Odtwarzacz multimedialny XIAOMI MI Box S – jego system operacyjny to Android TV 8.1, pamięć wbudowana wynosi 8 GB, a RAM 2GB. Jeśli zdecydujemy się na tego typu przystawkę Smart TV, zapłacimy poniżej 350 zł, co w porównaniu do kosztów związanych z zakupem nowego telewizora, robi znaczną różnicę. Co ważne, dzięki temu odtwarzaczowi możemy przesyłać materiał bezpośrednio z urządzeń mobilnych, ponieważ komunikuje się on także dzięki wifi oraz Bluetooth. Odtwarzacz multimedialny FERGUSON FBOX ATV – spełni on podobne funkcje, co XIAOMI MI Box S, cenowo jest o kilkadziesiąt złotych tańszy. Jest to urządzenie energooszczędne, pracuje na systemach Android i Linux, pamięć – także 8GB wbudowanej, zaś RAM na poziomie 2GB. Wykorzystuje zarówno łączność wifi, jak i Bluetooth. Jak widać, Android TV to wiele ciekawych możliwości, liczne pracujące w tym systemie urządzenia, ale też kilka znaków zapytania. To, czy zdecydujemy o wyborze telewizora bazującego właśnie na systemie Google’a, zależy od nas. Na pewno jednak warto taką decyzję rozważyć – póki co, wydaje się to być jedną z korzystniejszych opcji na całym światowym rynku.