Czym jest telewizor Smart TV?

Zastanawiając się, jaki telewizor kupić przede wszystkim zwracamy uwagę na cenę, wielkość przekątnej ekranu oraz markę. Jednak decydując się na wymarzony telewizor już teraz, jest duża szansa, że wraz z dobrą jakością obrazu oraz przestrzennym dźwiękiem otrzymamy coś jeszcze.  Obecnie w ofercie największych producentów zdecydowana większość telewizorów to tzw. Smart TV. Co to oznacza?

Telewizor Smart TV to najprościej rzecz ujmując taki, który oferuje dostęp do internetu oraz wielu użytecznych funkcji. Wystarczy, że mamy w naszym domu internet. Po podłączeniu nowego telewizora znajdujemy w jego menu naszą domową sieć WiFi, podłączamy się do niej (w sposób bezprzewodowy) i gotowe. Możemy korzystać z telewizora Smart TV. Przez kilka lat producenci starali się poszerzać ofertę swoich modeli, by niemal wszystkie z nich oferowały takie opcje. Producentom po prostu opłaca się inwestować w takie rozwiązania. I co najlepsze, kiedyś funkcje Smart TV oferowały tylko droższe telewizory. Teraz możemy cieszyć się dodatkową funkcjonalnością wybierając nawet budżetowy model. Wystarczy spojrzeć na zestawienia najlepszych telewizorów w różnych przedziałach cenowych. Bez względu czy zastanawiamy się, jaki telewizor wybrać do 2500, czy 3500 złotych, raczej będzie to Smart TV.

Telewizory Smart TV
 

Jak było kiedyś?

Jeszcze kilka lat temu telewizory Smart TV oferowały dostęp na dużym ekranie do wyszukiwarki internetowej i kilku interesujących aplikacji, z których najbardziej pożądanymi były te związane z dostępem do filmów i seriali online. Dzisiaj wiele się zmieniło, ale producenci najbardziej znanych modeli nadal w pierwszej kolejności stawiają na takie treści. Nic dziwnego, że wybierając telewizor LG, Samsunga czy Sony z pewnością otrzymamy od razu dostęp do najlepszych aplikacji, jak YouTube, Netflix, HBO Go i kilkunastu innych. Wiele osób wolało korzystać z przeglądarki na dużym ekranie, bo było to po prostu wygodniejsze, niż przeglądanie serwisów internetowych na małych ekranach smartfonów, czy tabletów. Wtedy producenci oferowali Smart TV, które umożliwiały także szereg innych udogodnień. Często były to opcje, które dzisiaj są najczęściej standardowym wyposażeniem. Smart TV poza obsługą stron internetowych i dostępem do aplikacji typu YouTube czy ipla odznaczał się możliwością nagrywania ulubionego filmu na podłączony do telewizora dysk twardy (poprzez złącze USB), a nawet na pendriva.

 

Droższe modele oferowały dodatkowo możliwość podłączenia bezprzewodowej klawiatury, by wygodniej było poruszać się w internetowym świecie. Niektórzy producenci, jak LG zaczęli do flagowych telewizorów dokładać dodatkowego, żyroskopowego pilota Magic, gdzie na ekranie TV pojawiał się kursor (jak kursor myszki na ekranie komputera). Później doszły jeszcze inne, ciekawe rozwiązania. Kilka lat temu Samsung słynął z tego, że jego Smart TV miały wbudowaną kamerkę, a obsługa menu takiego telewizora możliwa była za pomocą gestów. To rozwiązanie było hitem, jednak szybko okazało się, że najbardziej komfortowym rozwiązaniem, by poruszać się po menu Smart TV jest bezprzewodowa klawiatura albo po prostu pilot z wbudowanym mikrofonem, by móc korzystać z komend głosowych.

 

Co oferuje Smart TV dzisiaj?

Obecnie wszystkie telewizory największych producentów w pierwszej kolejności, poza wspomnianym dostępem do filmów i seriali online, obsługują komendy głosowe. To wielkie ułatwienie, bo wystarczy wypowiedzieć daną komendę, np. „Jaka jest pogoda w Warszawie?”, „Włącz Netflix”, by telewizor na nią „zareagował”. Tak naprawdę decydując się na telewizor Samsung, Panasonic, Sony, Philips, czy LG otrzymujemy dostęp do takich samych najważniejszych funkcji, jakimi są:

- korzystanie z przeglądarki internetowej na dużym ekranie telewizora,

- dostęp do setek aplikacji (Netflix, YouTube, HBO Go),

- bezprzewodowa łączność z innymi urządzeniami, umożliwiająca sterowanie smartofnem albo tabletem funkcjami telewizora, czy łączność z listwą głośnikową (soundbarem).Systemy operacyjne w telewizorach 2019

O czym musimy wiedzieć, żeby korzystać z telewizora Smart TV? Tak samo jak komputer, który działa na systemie operacyjnym (Windows, Linux), tak samo Smart TV wykorzystuje system operacyjny. Producenci przyzwyczaili nas już do swoich na przełomie kilku minionych lat. Telewizory LG z oferty na 2019 rok pracują na systemie webOS 4,5. To jeden z najbardziej intuicyjnych systemów, jaki trafił do telewizorów. Jego obsługa jest prosta i nie sprawia problemu nawet osobom starszym. Na dole ekranu mamy kafelki z najważniejszymi aplikacjami typu YouTube, Netflix, czy wyszukiwarka internetowa. Sercem telewizorów Samsung jest w tym roku system Tizen 5.0. Ten także jest prosty w obsłudze, a na dole ekranu mamy dostęp do najważniejszych aplikacji. Telewizory Panasonica działają w oparciu o system My Home Screen 4.0. Tutaj również w prosty sposób możemy przemieszczać się po menu TV. Wszystko działa szybko i sprawnie. W przypadku telewizorów Philips z oferty na 2019 rok mamy dwa systemy. Tańsze oferują prostszy interfejs o nazwie Saphi, z możliwością przeglądania stron www oraz z dostępem do najlepszych aplikacji. Natomiast droższe modele są wyposażone w system operacyjny Android. Podobnie jest z telewizorami Sony, gdzie tańsze modele oferują prostą platformę Smart TV (Linux) z dostępem do wyszukiwarki, czy Youtube i Netflixa. Droższe modele odznaczają się systemem Android, który jest najbardziej znanym na świecie. Ten oferuje nieco więcej aplikacji, niż konkurencyjne platformy Smart TV. Do tego telewizory Sony albo Philipsa (z Androidem) mają wbudowaną pamięć (np. 16 GB), żeby móc instalować gry i inne aplikacje ze sklepu Google Play.


Smart TV

 

Co zaoferują telewizory Smart TV w przyszłości?

 

Wszyscy najwięksi producenci wiedzą doskonale, że funkcje Smart TV to strzał w dziesiątkę i pomimo tego, że osoby zastanawiające się, jaki telewizor kupić może nie zwracają na nie większej uwagi, to za kilka lat nadejdzie prawdziwa rewolucja. Nie ważne czy kupujemy telewizor Smart TV za 2500, czy za 3500 złotych. Producenci mają jeden cel, do którego dążą. Chcą, aby każdy ich telewizor Smart TV (ten najdroższy i ten najtańszy) był centralnym elementem każdego domu. Niektórzy z nich twierdzili dwa, trzy lata temu, że ich TV to prawdziwe kombajny multimedialne, ułatwiające nam codzienne życie. Jednak co roku telewizory Samsung, LG, Sony czy Panasonic odznaczają się kolejnymi, nowymi funkcjami, a tych nie brakuje.Według producentów, telewizor ma być urządzeniem, dzięki któremu zrobimy niemal wszystko. Kiedyś Smart TV mógł służyć do przeglądania stron www, czy grania w gry online na dużym ekranie. Dzisiaj coraz częściej zastępuje on smartfona, bo po prostu na dużym ekranie niektóre rzeczy robi się wygodniej. Już od jakiegoś czasu można za pomocą telewizora Smart TV robić przelewy bankowe, zamawiać jedzenie, wybierać film, który chcemy oglądać. Do tego dochodzą wciąż opcje, które kiedyś nie były możliwe. Teraz możemy stworzyć środowisko inteligentnego domu, a więc nie tylko oglądać telewizję, czy najlepsze filmy z Netflixa. Także sterować oświetleniem w domu, nagrać odcinek ulubionego serialu nawet, kiedy nie ma nas w domu, zarządzać inteligentnymi roletami. A to dopiero kilka z ciekawszych opcji, które będą ciągle rozwijane przez producentów.