Jakie głośniki do telewizora wybrać?

Głośniki do telewizora umożliwiają uzyskanie wysokiej jakości dźwięku podczas oglądania filmów lub odtwarzania muzyki. Bez wątpienia dodatkowy głośnik do telewizora lub cały zestaw znacznie zwiększa wrażenia podczas korzystania z TV. Aby jednak dźwięk był wystarczająco głośny, a jednocześnie czysty, należy wybrać dobre nagłośnienie, dostosowane m.in. do wielkości pomieszczenia. Zobacz, jaki sprzęt audio jest najlepszy i jakie głośniki warto wybrać!

 

Nagłośnienie do telewizora - dostępne rodzaje

 

Telewizory z wbudowanymi głośnikami pozwalają na odtwarzanie stosunkowo zadowalającego dźwięku, jednak ze względu na płaski format TV, jego jakość nie jest na najwyższym poziomie. Dodatkowe głośniki do telewizora pozwalają na znaczne pogłębienie wrażeń, niejednokrotnie stanowią także dekorację salonu lub sypialni. Co więcej, decydując się na kino domowe lub zestaw głośników, możemy stworzyć sobie własne kino domowe na wysokim poziomie, i co ważne, niekoniecznie za wysoką cenę. Przeglądając dostępne opcje, okazuje się, że nagłośnienie do TV może znacząco się różnić - nawet w telewizorach z tej samej półki cenowej. Do wyboru mamy całą gamę rozmaitych produktów wielu marek. W pierwszej kolejności warto wyjaśnić znaczenie cyfr i oznaczeń. Czym są oznaczenia 2.0, 5.1? Otóż jest to liczba kanałów (sztuk w zestawie), a zestaw głośników do telewizora może wyglądać następująco:

 

 • 2.1 – dwa głośniki przednie i subwoofer,
 • 5.1 – 5 kolumn (2 przednie, 1 centralna, 2 tylne) i subwoofer,
 • 6.1 – dodatkowy głośnik z tyłu,
 • 7.1 – plus dwa dodatkowe głośniki z tyłu.  

Przeglądając głośniki do telewizora, można spotkać również ofertę oznaczoną jako 5.1.2 lub 5.1.4 – to nic innego, jak kolejne głośniki w kinie domowym.
Mając na uwadze powyższe oznaczenia, nagłośnienie do telewizora dzielimy na:

 • kolumny głośnikowe – jedna lub dwie w zestawie,
 • zestaw głośników – kilka głośników bez subwoofera, co jest zwykle oznaczone jako cyfra oraz zero po kropce, gdzie cyfra oznacza liczbę głośników w zestawie. Dwie kolumny głośnikowe również stanowią zestaw głośników. Zestaw kolumn 2.0 może mieć wbudowany subwoofer,
 • soundbar – to rodzaj nagłośnienia do TV umieszczonego w jednym, zwykle płaskim głośniku. Soundbary są alternatywą dla kilku głośników, ponieważ w zależności od jakości urządzenia pozwalają na uzyskanie znacznie lepszego dźwięku. Ze względu na stosunkowo niewielkie rozmiary, soundbar często nie daje wystarczającego basu oraz nie emituje dźwięku przestrzennego, ale za to doskonale komponuje się z subwooferem,
 • subwoofery– emitują dźwięki o niskich tonach, czyli powszechnie znany i zwykle lubiany ,,bas”,
 • głośniki surround (kina domowe) – to zestawy głośników do telewizora z subwooferem włącznie. Liczba zastosowanych głośników zależy od rodzaju i modelu zestawu, a ich rozstawienie pozwala na uzyskanie dźwięku przestrzennego. 

Na co zwracać uwagę podczas wyboru głośników do telewizora?

 

Zacznijmy od tego, że dodatkowe głośniki do telewizora mają na celu stworzenie dźwięku przestrzennego, który będzie nas otaczał. Są to wrażenia, do których obecnie przystosowuje się większość wypuszczanych na rynek oraz emitowanych w telewizji filmów. Zarówno podwójne kolumny, jak i zestawy kilku głośników pozwalają na uzyskanie właśnie takiego, przestrzennego efektu dźwiękowego. Dzięki temu mamy wrażenie, jakbyśmy byli uczestnikami akcji filmu. Nie każdy jednak lubi mocne wrażenia i wiele osób wybiera prosty dźwięk. Warto więc pamiętać, by nie przesadzać z liczbą głośników, jeśli nie jest nam to potrzebne. Poza własnymi preferencjami moc głośników powinna być dostosowana również do wielkości pomieszczenia. Jeśli mamy niewielki salon, wydawanie kuriozalnej kwoty na głośniki do TV jest bezzasadne.

Dokonując wyboru, warto sprawdzać parametry głośników, takie jak:

 • moc głośników – wyrażana w watach oraz decybelach - im jest wyższa, tym głośniej odtwarza dźwięk,
 • pasmo przenoszenia – to herce, których ludzkie ucho nie słyszy, jednak możemy je odczuć poprzez większą głębię dźwięku,
 • rodzaj podłączenia – głośniki 5.1 rozmieszcza się w różnych miejscach salonu, dlatego przewody mogą okazać się kłopotliwe. Wygodniejsze i bardziej mobilne są bezprzewodowe głośniki do telewizora, które łączą się przez Wi-Fi lub Bluetooth,
 • sposób sterowania – niektórymi głośnikami można kierować pilotem bezprzewodowym, co podnosi komfort użytkowania,
 • obudowa i design – dostępne są głośniki do TV z tworzyw sztucznych lub w obudowie drewnianej. Nagłośnienie zwykle umieszczamy w widocznych miejscach, więc estetyka często jest równie ważna, jak jakość uzyskiwanego dźwięku.