JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Telewizory i RTV   Jaki soundbar kupić do salonu?

Jaki soundbar kupić do salonu?

Nasze telewizory są coraz większe, coraz bardziej inteligentne, a jakość obrazu, jaki nam dostarczają, jest naprawdę imponująca. Często jednak skupiając się na kwestii wizji, zdarza nam się zapominać o fonii, która w całościowym odbiorze filmów, seriali czy koncertów jest przecież równie ważna. Jak zatem zapewnić sobie pełen komfort obcowania tak z obrazem, jak i z dźwiękiem najwyższej jakości? Dobrym rozwiązaniem okazuje się odpowiednio zestawiony z telewizorem soundbar. Co to jest, jakie daje efekty i jak wybrać najlepszy dla siebie?

 

Soundbar – co to jest?

 

Jeśli nie do końca wiesz, co mamy na myśli, mówiąc soundbar– nie martw się, nie jesteś sam. To urządzenie obecne jest na rynku małej elektroniki stosunkowo niedługo, dlatego też wielu osobom może się wydawać dość tajemnicze i technologicznie zaawansowane. Spieszymy z wyjaśnieniem: w największym skrócie soundbar to inteligentny głośnik pod telewizor. Ściślej: to zintegrowany system audio, który wzbogaca dźwięk telewizora. Najczęściej umieszcza się go pod lub nad ekranem, łącząc z telewizorem bądź za pośrednictwem Bluetooth, bądź przy pomocy interfejsu HDMI, USB czy wejść optycznych.

 

Z uwagi na to, że jego rozmiary są znacznie mniejsze niż znane nam rozbudowane systemy kina domowego, a jego podłączenie nie wymaga obszernej plątaniny kabli, trudnych do ukrycia w różnych zakątkach salonu, w ostatnich latach soundbar szybko zyskuje na popularności. Nie bez znaczenia jest tu też prostota użytkowania – by cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem, nie musisz (jak to bywało w przypadku systemów kina domowego) instalować kilkunastu elementów w różnych zakątkach salonu. Wystarczy kilka sekund, by podłączyć soundbar do telewizora i cieszyć się głębią dźwięku.

Jaki soundbar kupić?

 

Co jednak z dźwiękiem przestrzennym, tak cenionym przez użytkowników kina domowego? Soundbar potrafi i to. Zaawansowane modele pracujące w systemie 7.1 potrafią idealnie imitować dźwięk przestrzenny. W przypadku standardowych soundbarów korzystających z systemu 2.1, możemy zaś uzyskać dźwięk przestrzenny przy wsparciu systemu Virtual Surround Sound.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 

Jedno z kryteriów wyboru idealnego soundbaru do twojego salonu zostało już wspomniane – to kwestia obecności systemów imitujących dźwięk przestrzenny, takich jak Virutal Surround Sound. Równie ważne są inne systemy wpływające na poprawę jakości dźwięku, takie jak choćby Crystal Amplifier Plus, który oferuje dźwięk krystalicznie czysty oraz opcja regulacji tonów niskich i wysokich, czy zaawansowany korektor dźwięku. Warto przy tym pamiętać, że żadna z tych atrakcyjnie brzmiących technologii nie będzie miała okazji sprawdzić się w akcji, jeśli nie sprawdzisz wcześniej kompatybilności dekoderów dźwięku soundbaru z tymi w twoim telewizorze. Koniecznie więc zwróć na to uwagę, zanim wyruszysz po swój wymarzony soundbar.


 

Parametry dotyczące dźwięku są oczywiście kluczowe, jeśli chodzi o dodatkowe nagłośnienie do telewizora. Wybierając soundbar, warto jednak zwrócić także uwagę na jego design i ogólną funkcjonalność. Większość popularnych soundbarów ma dość skromne gabaryty, w związku z czym bez obaw można je umieścić przed telewizorem bez ryzyka zasłonięcia choćby najmniejszego fragmentu ekranu. Jeśli chodzi o wygodę użytkowania, wiele osób ceni sobie możliwość włączenia soundbaru do osobistego systemu IoT – Internet of Things. Do jego obsługi nie jest wówczas potrzebny oddzielny pilot, bo można nim nawigować przy pomocy telefonu, tabletu czy pilota do telewizora.

 

Najlepsze modele 2018

 

Wśród konsumentów największą popularnością cieszy się ostatnio soundbar LG SJ6 o mocy 320 W, działający w systemie 2.1. Zapewnia wysoką jakość dźwięku, będąc przy tym stylowym uzupełnieniem wyposażenia salonu za sprawą swojej smukłej, nowoczesnej konstrukcji. Dzięki łączności Wi-Fi, DLNA oraz Bluetooth może łączyć się bezpośrednio nie tylko z telewizorem, ale i ze smartfonem czy tabletem. Innym godnym polecenia modelem jest soundbar JBL Bar 3.1 o imponującej mocy 450 W. To sprzęt o eleganckim, klasycznym designie i niezwykle wysokiej jakości dźwięku, który z telewizorem łączyć się może przez Bluetooth lub wejścia HDMI.


Sprawdź naszą ofertę soundbarów!