Poradnik Eksperta > Telewizory i RTV > Jaki odtwarzacz Blu-Ray kupić?

Jaki odtwarzacz Blu-Ray kupić?

Odtwarzacz Blu-ray jest następcą popularnego odtwarzacza DVD i cieszy się stale rosnącą popularnością. Napęd Blu-ray pozwala na odtwarzanie nowszych nośników optycznych, które mają większą pojemność, co umożliwia zgranie na nie danych o większej pojemności (a więc np. filmu w wysokiej rozdzielczości lub też nowej gry komputerowej). Przy plikach multimedialnych szybko można zobaczyć różnicę jakościową. Jakie funkcje odtwarzacza Blu-ray są istotne i jak wybrać najlepszy model?

Funkcje odtwarzaczy Blu-ray – na co zwrócić uwagę?

 

Odtwarzacze Blu-Ray obsługują różne formaty wideo oraz muzyczne. Jest ich łącznie kilkadziesiąt, stąd też przed wyborem konkretnego modelu odtwarzacza, warto przeanalizować, co się będzie z jego wykorzystaniem oglądać lub słuchać. Im jest ich więcej, tym większa szansa na rozpoznanie pliku multimedialnego przez urządzenie na dostarczonym do niego nośniku. W przypadku obrazu wyświetlanego z jego wykorzystaniem na odbiorniku bardzo istotne jest ponadto to, czy czytnik Blu- ray obsługuje technologię 3D oraz jest zgodny ze standardem 4K. Pozwala to na zapewnienie oczekiwanej jakości filmu, serialu, wydarzenia sportowego, czy też na przeżycie emocjonującej rozgrywki komputerowej z domownikami lub z innymi graczami z całego świata. Odtwarzacz do kina domowego Blu-ray może posiadać dodatkowe funkcje. Wśród nich znajduje się np. oprogramowanie, pozwalające na podłączenie się do Internetu (za pomocą Wi-Fi), szybkie odtwarzanie filmów z popularnego serwisu YouTube lub plików z Flickr, możliwość konwersji obrazu z niższej jakości do HD, czy też wbudowany dysk twardy o dużej pojemności, pozwalający na nagrywanie filmów, seriali lub programów telewizyjnych. Ostatnią kwestią, która jest bardzo istotna przy odtwarzaczach Blu-ray, jest rodzaj i ilość oferowanych w nim złączy. W tym zakresie można wyróżnić złącza USB (pozwalające przede wszystkim na podłączenie zewnętrznych nośników pamięci), HDMI (dające możliwość skonfigurowania odtwarzacza z najnowszymi modelami telewizorów, czy też sprzętów przenośnych) oraz złącza Ethernet, dzięki którym odtwarzacz Blu-ray podłączy się do Internetu przez router, co pozwoli z kolei na korzystanie ze znajdujących się tam plików multimedialnych lub zaktualizowanie oprogramowania do nowszej wersji.


Sprawdź naszą ofertę odtwarzaczy Blu-Ray!


blu ray odtwarzacz

 

Jaki odtwarzacz Blu-ray kupić?

 

Odtwarzacze Blu-Ray można kupić już w cenie kilkuset złotych, chociaż dostępne są modele, za które trzeba zapłacić nawet ponad 2000 złotych. Różnią się one funkcjami oraz dostępem do ciekawych udogodnień. W przypadku mniejszego budżetu doskonałym rozwiązaniem może być dobry odtwarzacz Blu-ray Sony BDSP-3700. Posiada on możliwość połączenia się siecią Wi-Fi, funkcję Smart TV pozwalającą na odtwarzanie serwisów strumieniujących pliki wideo, zdalne sterowanie za pomocą smartfona oraz dekodery zapewniające doskonałej jakości dźwięk przestrzenny. Jeśli chce się korzystać z takich udogodnień, jak obraz w jakości 3D lub 4K, trzeba wygospodarować już nieco więcej pieniędzy, bo około 1000 złotych. W tej cenie zakupi się odtwarzacz Blu-ray Pioneer BDP-180-K, który obsługuje 8 formatów wideo, 7 audio i 4 zdjęciowe, a ponadto ma różne złącza (HDMI, Ethernet, 2xUSB, a także cyfrowe wyjście optyczne i liniowe wyjście audio). Najlepsze odtwarzacze Blu-ray przeznaczone są z kolei dla osób, które chcą nie tylko zapewnić rozrywkę najwyższej jakości domownikom, lecz również wprawić w zachwyt swoich gości. Jednym z takich odtwarzaczy jest SONY UBPX800B. Obsługuje on aż 16 formatów video i 8 audio, a także zastosowano w nim rozwiązania, które zapewniają polepszenie jakości obrazu i dźwięku (jak np. HDR – czyli duży zakres dynamiczny, ożywiający ukryte obszary dzięki zastosowaniu nowego poziomu jasności, barw oraz odcieni, wyostrzająca dźwięki Technologia Dolby Atmos, a także poprawiająca jakość plików *.MP3 funkcja DSEE HX). Dokładne przeanalizowanie oferowanych przez poszczególne odtwarzacze Blu-ray i skonfrontowanie ich z dostępnym budżetem pozwala na wybranie urządzenia idealnie dostosowanego do swoich potrzeb.

 

Sprawdź naszą ofertę odtwarzaczy Blu-Ray!