JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Telewizory i RTV   Jaki projektor multimedialny kupić?

Jaki projektor multimedialny kupić?

Kino domowe z projektorem to coś, co z pewnością każdy kinomaniach chciałby mieć w swoim salonie. Takie rozwiązanie jest idealne dla osób, które uwielbiają oglądać filmy w wysokiej, niemal kinowej jakości, ale w zaciszu własnego domu. Nie dla wszystkich jednak projektor do kina domowego wraz z ekranem będzie najlepszą opcją na wyposażenie domu w sprzęt RTV.

 

Ekran do kina domowego wraz z projektorem to zestaw, który sprawdzi się przede wszystkim u osób oglądających więcej filmów niż na przykład seriali telewizyjnych czy wiadomości, a także dla tych, które mają stosunkowo dużą ilość miejsca w salonie na zamontowanie lub postawienie ekranu projekcyjnego. Intensywne użytkowanie projektora do codziennego oglądania telewizji będzie dla wielu osób zbyt męczące, a także przyczyni się do szybkiego zużycia sprzętu. Jeśli w domu telewizor „chodzi” od rana do wieczora, warto pozostać przy tradycyjnym rozwiązaniu – eksploatacja kina domowego z projektorem nie będzie się wtedy zwyczajnie opłacać.

 

Zanim dokona się aranżacji kina domowego z projektorem, warto pomyśleć o dostosowaniu pokoju, w którym będą wyświetlane filmy, do jego nowej funkcji. Przede wszystkim ekran do projektora powinien zawisnąć na gładkiej, najlepiej białej ścianie. Zapobiegnie to rozpraszaniu wzroku widzów podczas seansu. Ponadto, należy pomyśleć o odpowiednim zaciemnieniu pomieszczenia – nadadzą się do tego rolety nieprzepuszczające światła (montowane na zewnątrz czy wewnątrz pokoju) lub ciężkie, ciemne kotary, które spełnią tę samą funkcję. Trzeba pamiętać o tym, że kino domowe z projektorem da oglądającym największą satysfakcję i najlepsze wrażenia wizualne tylko wtedy, gdy w pomieszczeniu będzie możliwie jak najciemniej. Oprócz tego należy pomyśleć też o odpowiednim zestawie głośników, które zapewnią jeszcze lepszą zabawę w domowym kinie.


projektor hd

Sprawdź naszą ofertę projektorów multimedialnych!

 

Ekran projekcyjny do kina domowego – ścienny, ramowy, stojący?

 

Wybierając ekran projekcyjny do kina domowego, warto zastanowić się nad tym, jaki komfort oglądania ma on zapewnić i ile miejsca może zająć w salonie. Najmniejsze ekrany projekcyjne (a zarazem najtańsze) to takie, które można wykonać samodzielnie. Wystarczy odpowiednia farba do ścian, którą pokrywa się wybraną powierzchnię i już – ekran jest gotowy. Nie jest to jednak rozwiązanie dla osób, które cenią sobie estetykę wnętrz – farba pod ekran projekcyjny odróznia się bowiem od reszty ściany za dnia i większości osób będzie to przeszkadzać.

 

Stosunkowo tanim rozwiązaniem jest również zakup ekranu projekcyjnego do kina domowego, który wisi na stelażu (a stelaż z kolei stoi na podłodze). To rozwiązanie mobilne – po zakończonym seansie ekran można zwinąć, a stojak złożyć i schować w bezpieczne miejsce. Wadą ekranów do kina domowego w tej formie jest oczywiście ich stosunkowo mała stabilność – rozpędzone dziecko czy nieuważny widz może przewrócić taką konstrukcję i zniszczyć ekran projekcyjny. Ponadto, przeciąg w trakcie seansu i podmuchy powietrza mogą wprawiać ekran w ruch, co znacząco obniża komfort związany z oglądaniem filmu czy meczu.

 

Kolejną opcją jest ekran projekcyjny bez ramek – tzw. ekran ramowy. Jest on podobny do tego, które można zobaczyć w małych kinach studyjnych. Wbrew swojej nazwie, nie posiada on zazwyczaj ramek – to po prostu ekran naciągnięty na drewniany lub aluminiowy profil, który montuje się na stałe na ścianie. Osoby, które cenią sobie estetykę wnętrz mogą nie być do końca zadowolone z tego rozwiązania – taki ekran do kina domowego (podobnie jak ekran wymalowany farbą) odznacza się na ścianie i jest bardzo widoczny w pomieszczeniu. Ramowe ekrany projekcyjne są jednak świetnym wyborem dla osób, które chcą uzyskać dobrą jakość obrazu przy stosunkowo niewielkim wydatku – brzegi ekranów ramowych są bowiem tak skonstruowane, że odbijają światło do boków, a nie do widzów, a więc w żaden sposób nie zniekształcają obrazu.

 

Ostatnią już opcją są ekrany projekcyjne rozwijane i zwijane automatycznie. To najdroższa z możliwości, ale jednocześnie najwygodniejsza oraz najbardziej estetyczna. Ekran (lub raczej jego obudowę, w której ekran projekcyjny się mieści) można zamontować na ścianie lub pod sufitem. Dostępne są również ekrany do kina domowego, które można zabudować w suficie podwieszanym – to najbardziej dyskretna ze wszystkich opcji. Taki ekran rozwijany jest za pomocą pilota lub aplikacji zainstalowanej w smartfonie.ekrany projekcyjne

 

Jaki projektor do domu wybrać? Który będzie najlepszy?

 

Przy wyborze projektora do domu powinno się - przede wszystkim - zwrócić uwagę na to, jaki ma typ matrycy. Najodpowiedniejszy do oglądania filmów będzie projektor LED, który jest wytrzymały, a sama lampa będzie służyć przez wiele lat. Projektory wykorzystujące technologię DLP będą lepsze w zastosowaniu szkolnym lub biurowym, z uwagi na nieco gorszą jakość wyświetlanego obrazu (za czym idzie również ich niższa cena).

 

Projektor do kina domowego jest stosunkowo niewielkim urządzeniem, jednak musi stać od ekranu w odpowiedniej odległości. Przestrzeń w salonie nie zawsze jest w stanie to zapewnić, dlatego do użytku prywatnego, w domowym zaciszu, warto wybierać projektory o bardzo krótkiej ogniskowej, określane jako Ultra-Short Throw. Mogą być ustawiane nawet w odległości jednego metra od ekranu, a więc z powodzeniem sprawdzą się w większości salonów – nawet tych mniejszych, w mieszkaniach. Taki projektor do kina domowego można również ukryć we wnęce umieszczonej w podwieszanym suficie.

 

Jaki projektor do domu wybrać, aby w pełni cieszyć się wrażeniami z oglądanego filmu? Z pewnością musi to być urządzenie ciche – warto więc wstępnie wyselekcjonować modele, które chłodzone są dużymi i efektywnymi wiatrakami, ponieważ szum wydobywający się z urządzenia podczas seansu może być naprawdę uciążliwy. Oprócz tego należy pomyśleć o rozdzielczości: najdroższe projektory do kina domowego wyświetlają obraz w formacie 4K, jednak ich cena często przewyższa założenia określonego budżetu. Najbardziej optymalną opcją, jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny, będą projektory do domu wyświetlające obraz Full HD. Dodatkowo, kino domowe z projektorem może wyświetlać filmy w formacie 3D oraz łączyć się bezprzewodowo z innymi urządzeniami, takimi jak komputer czy tablet. W obu tych przypadkach za urządzenie trzeba niestety zapłacić kilka tysięcy złotych więcej.Sprawdź naszą ofertę projektorów multimedialnych!