JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl Poradnik Eksperta Telewizory i RTV Rozdzielczość 4K, FullHD, UltraHD i 4K UHD – jaka jest pomiędzy nimi różnica?
Szeroki wybór modeli telewizorów dostępnych na rynku z pewnością nie pomaga nam w wyborze tego jednego – szczególnie, gdy nie do końca jesteśmy zaznajomieni z newsami dotyczącymi parametrów technicznych. Nie sposób się temu dziwić – w końcu rozdzielczości oferowane w poszczególnych modelach zmieniają się z roku na rok, a żeby być na bieżąco z większością nowinek technicznych mogą pozwolić sobie chyba jedynie prawdziwi miłośnicy branży technologicznej. Zanim przystąpimy więc do zakupu telewizora, warto dowiedzieć się nieco więcej o oferowanych w nich rozwiązaniach, aby wybrać model, który w pełni odpowie naszym potrzebom. Czym wyróżnia się najpopularniejsza dzisiaj rozdzielczość 4k? Jakie są różnice pomiędzy technologiami 4k, FullHd, UltraHD i 4k UHD? Którą z nich warto wybrać? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego tekstu.

" />

Rozdzielczość 4K, FullHD, UltraHD i 4K UHD – jaka jest pomiędzy nimi różnica?

Szeroki wybór modeli telewizorów dostępnych na rynku z pewnością nie pomaga nam w wyborze tego jednego – szczególnie, gdy nie do końca jesteśmy zaznajomieni z newsami dotyczącymi parametrów technicznych. Nie sposób się temu dziwić – w końcu rozdzielczości oferowane w poszczególnych modelach zmieniają się z roku na rok, a żeby być na bieżąco z większością nowinek technicznych mogą pozwolić sobie chyba jedynie prawdziwi miłośnicy branży technologicznej. Zanim przystąpimy więc do zakupu telewizora, warto dowiedzieć się nieco więcej o oferowanych w nich rozwiązaniach, aby wybrać model, który w pełni odpowie naszym potrzebom. Czym wyróżnia się najpopularniejsza dzisiaj rozdzielczość 4K? Jakie są różnice pomiędzy technologiami 4k, FullHd, UltraHD i 4k UHD? Którą z nich warto wybrać? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego tekstu.

 

Rozdzielczość 4K, FullHD, UltraHD i 4K UHD – specyfika i różnice

Producenci smartfonów, kamer, telewizorów i kin domowych nieustannie wychodzą naprzeciw potrzebom użytkowników, oferując im coraz lepszą jakość wyświetlanego obrazu. Wszystko dzięki zastosowaniu ultranowoczesnych technologii, które stwarzają możliwości, o jakich jeszcze niedawno nam się nie śniło. Wśród obecnie panujących standardów na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się nie tylko rosnąca wielkość telewizorów, ale i rodzaj zastosowanych w nich rozdzielczości, które mają zapewnić maksymalną jakość obrazu.
Do najczęściej wykorzystywanych rozdzielczości, z jakimi możemy się spotkać w sklepach, należą:

• Rozdzielczość Full HD: oznaczająca rozdzielczość ekranu o wielkości 1920 x 1080 pikseli. Niekiedy zapisywana jest także jako 1080p. Dostępna jest ona w większości współcześnie dostępnych na rynku telewizorów.
• Rozdzielczość Ultra HD: inaczej UHD, Ultra HD Television, UHDTV lub Super Hi-Vision odnosząca się do rozdzielczości wynoszącej 3840 x 2160 pikseli, która stanowi kolejną po Full HD wersję. Niekiedy w rozumieniu marketingowym producenci sprzętu elektronicznego błędnie stosują termin Ultra HD jako synonimu rozdzielczości 4K. 
• Rozdzielczość 4K: standard będący następcą 2k, który określa konkretny rodzaj rozdzielczości (dwukrotnie większy niż 2K – 4096 x 1080) oraz sposób kodowania obrazu cyfrowego wykorzystywanego w przemyśle filmowym. Jest to obecnie największa dostępna rozdzielczość wśród dostępnych na rynku modeli telewizorów, choć wciąż trwają prace nad kolejną generacją odbiorników, 4K. 
• Rozdzielczość 4K UHD: choć terminy 4k i 4k UHD niekiedy stosowane są przez producentów sprzętu elektronicznego zamiennie, w praktyce istnieje pomiędzy nimi niewielka różnica. Rozdzielczość 4k odnosi się bowiem do rozdzielczości stosowanej w kinematografii i wynosi 4096 x 2160, a 4k UHD stosowana jest w telewizji i ma związek z zachowaniem proporcji ekranu na poziomie 16:9. W związku ze stosowaniem nazw 4k i 4k UHD zamiennie, możemy spotkać się z modelami telewizorów oznaczonymi jako 4k UHD lub 8k UHD, których możliwości techniczne w rzeczywistości znacznie będą odbiegać od rozdzielczości 4K.

Rozdzielczość 4K – informacje o wysokiej rozdzielczości

 

4K to wysokiej jakości standard rozdzielczości ekranów cyfrowych, który podawany jest w dwóch wielkościach: 4096 x 3112 px oraz 3840 x 2160 px. Nazwa pochodzi od 4 tysięcy pikseli, które umieszczone są w pozycji horyzontalnej. Zwykle rozdzielczość 4knazywana jest także rozdzielczością UHD – Ultra High Definition lub HDTV. Charakteryzuje ją czterokrotnie większą liczbą pikseli od powszechnie używanej rozdzielczości Full HD oraz dziewięciokrotnie większą od High-Definition, co przekłada się na znakomitą jakość obrazu, większy kontrast oraz szerokie spektrum kolorów. Technologia w takiej rozdzielczości wymaga jednak większych przepływności strumienia danych, nowoczesnej matrycy w wyświetlaczu oraz sprzętu zdolnego dekodować strumienie o takich rozmiarach. Według standardów, obraz w rozdzielczości 4kpowinien mieć 24 klatki na sekundę, 36-bitową głębię kolorów oraz kompresję JPEG 2000 do 250 Mb/s. 

 

Do najważniejszych zalet telewizorów z rozdzielczością 4K należy zaliczyć:

• Duże, co najmniej 50-calowe ekrany, które znacznie podnoszą komfort oglądania.
• Większą rozdzielczość w stosunku do poprzedniego standardu, czyli Full HD. Podwojeniu uległa zarówno ilość linii w pionie, jak i w poziomie, co przekłada się na wyraźniejszy i ostrzejszy obraz nasycony kolorem, na którym z łatwością można dostrzec najdrobniejsze detale.
• Większą prędkość odtwarzania obrazu. Rozdzielczość 4Kodgrywa znaczną rolę przy generowaniu obrazu z szybkości od 24 do 120 klatek na sekundę.
• Większą gęstość pikseli, która pozwala na oglądanie obrazu nawet w niewielkiej odległości od telewizora.
• 3D w najwyższej rozdzielczości.
 

Co wybrać w praktyce? Full HD, Ultra HD czy 4K?

Jeśli tylko dysponujemy odpowiednim budżetem, to bez wątpienia warto zdecydować się na rozdzielczość 4K– szczególnie, jeśli poszukujemy sprzętu, który posłuży nam kilka lat. Eksperci prognozują zresztą, że telewizory 4k niebawem staną się jedynym możliwym wyborem i zagoszczą w większości polskich domów – chyba, że w między czasie pojawią się urządzenia 8K. 

Decydując się jednak na zakup telewizora w rozdzielczości 4k, należy pamiętać, że sama rozdzielczość 4K nie gwarantuje nam jeszcze wszystkiego. Zwróćmy uwagę na poszczególne parametry techniczne telewizora – szczególnie, że ilość sprzętów tego rodzaju jest coraz większa. Niektóre modele dostępne są w bardzo niskich cenach, co przekłada się na stanowczo zbyt niską jakość obrazu, która z rzeczywistym 4k ma mało wspólnego. Co powinno być dla nas kluczowe? Przede wszystkim:

• Wyświetlacz: to właśnie on ma największe znaczenie dla jakości generowanego obrazu. Najtańsze modele dostępne na rynku wyposażone są jedynie w wyświetlacze LCD, z kolei na średniej półce dominują modele LED – tutaj kluczowe jest jednak zwrócenie uwagi na to, czy oferowany model posiada technologię Full LED czy jedynie podświetlenie krawędziowe, Edge LED. Najlepszym wyborem będą oczywiście telewizory OLED i QLED, jednakże musimy liczyć się z tym, że ich koszt jest zdecydowanie najwyższy – warto więc śledzić bieżące promocje w renomowanych sklepach ze sprzętem elektronicznym, takich jak np. Media Expert, gdzie znajdziemy szeroki wybór modeli telewizorów z rozdzielczością 4k w atrakcyjnych cenach.
• Przekątna obrazu: jej wybór powinien być podyktowany przede wszystkim odległością, w jakiej siedzimy od ekranu. W przypadku, gdy jest to około metr-półtora, warto przyglądnąć się modelom poniżej 34 cali. Wybór telewizora 40-calowego do naszego kina domowego będzie zalecana jedynie w przypadku, gdy odległość ta wynosi 1,8-2,2 m. Telewizory z rozdzielczością 4kmające z kolei 50-55 cali to już opcja dla tych, którzy oglądają obraz z odległości 2,5-3 metrów.
• Zastosowane technologie: coraz częściej telewizory wyposażone są w systemy Smart TV umożliwiające instalację aplikacji oraz HDR, która pozwala na wyświetlanie obrazu o jakości zbliżonej do obrazu rzeczywistego. Świetnym rozwiązaniem jest także technologia Ambilight (tj. oświetlenie LED w telewizorach marki Philips) lub PurColor. Decydując się na zakup nowego modelu, pamiętajmy na koniec o tym, że warto wybrać nie tylko telewizor z wifi, ale i łącznością DLNA oraz Bluetooth, które znacznie ułatwią codziennie korzystanie z domowych multimediów. Do zestawu warto dokupić również odtwarzacz sieciowy, który w połączeniu z wysoką rozdzielczością i najnowszymi technologiami wybranego sprzętu, pozwoli nam w pełni cieszyć się ulubionymi multimediami. Dźwięk ma dla nas kluczowe znaczenie? W takim przypadku zdecydujmy się także na multiroom system umożliwiający puszczanie muzyki z jednego, wspólnego źródła oraz subwoofer aktywny, który odtworzy dźwięki o najniższych częstotliwościach.


Programy w rozdzielczości 4K

 

Na koniec warto tylko poruszyć kwestię dostępności materiałów 4k – o ile kilka lat temu filmy i seriale w 4k były rzadkością, o tyle dzisiaj popularne serwisy streamingowe oraz kanały telewizyjne oferują dużą ilość treści w najwyższej jakości. Co więcej, jakość niektórych programów, które dotychczas powstały w gorszej jakości, zostanie podniesiona do rozdzielczości 4k –wszystko po to, aby użytkownicy posiadający telewizory 4k mogli cieszyć się najwyższą jakością obrazu. Decydując się na zakup telewizora w 4k, warto jednak pamiętać, że pewnym ograniczeniem w przypadku sprzętu z taką rozdzielczościąmogą być nieco starsze odtwarzacze oraz nośniki Blue-Ray, których możliwości techniczne nie pozwalają na pomieszczenie materiałów nagrywanych i dostarczanych w tej rozdzielczości – nie zapominajmy bowiem, że materiał nagrany w 4k może zajmować nawet 100 GB. W oczekiwaniu na pojawianie się większej ilości powszechnie dostępnych treści i urządzeń w rozdzielczości 4k, dobrym rozwiązaniem jest niewątpliwie korzystanie z twardych dysków oraz nośników pamięci.