JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Telewizory i RTV   Jaki telewizor z HDR kupić?

Jaki telewizor z HDR kupić?

Wśród dostępnych na rynku telewizorów można spotkać takie, które posiadają technologię HDR. Stanowią one alternatywę dla tradycyjnych, płaskich telewizorów typu HD, a ich popularność z roku na rok rośnie. Czym jest HDR, jakie zalety mają telewizory z tą technologią i czym warto kierować się przy wyborze konkretnego modelu?

 

HDR – co to jest?

HDR to skrót od „high dynamic range”. W wolnym przekładzie oznacza on szeroki zakres dynamiki. Jak rozszyfrować to pojęcie? Szeroki zakres dynamiki stanowi połączenie wysokiego kontrastu (a więc czerni i bieli) i szczegółowej gradacji dużej ilości tonów, które leżą między tymi dwiema barwami. Technologia HDR od wielu lat była znana w fotografii, by w końcu trafić również do telewizorów.

Telewizor HDR

 

 

Zalety telewizorów z technologią HDR

Telewizory z technologią HDR posiadają dużą rozpiętość kolorów między czernią a bielą, dzięki czemu oglądany na nich obraz staje się bardziej realistyczny. Doznania użytkownika takiego urządzenia przenoszone są na zdecydowanie wyższy poziom. Standardowe telewizory High Definition są w stanie wyświetlić jedynie 256 stopni gradacji odcieni, podczas gdy te wyposażone w technologię HDR – aż 1024. Wynika to z faktu, iż zastosowano w nich wyświetlacze LCD 10-bitowe, zastępujące te 8-bitowe. Oprócz tego, HDR TV (jak np. Samsung SUHD) mogą wyświetlić ich użytkownikowi obrazy kilka razy jaśniejsze, niż tradycyjne telewizory LED. Nie trzeba się jednocześnie obawiać, że tak jasny obraz oślepi widza. Telewizory HDR wyświetlają po prostu obraz znacznie bardziej bogaty w szczegóły. Dzięki nim ujrzy się chociażby realistycznie wyglądające promienie słoneczne, czy też światła samochodu w nocy (na oglądanym z wykorzystaniem telewizora HDR w filmie). Urządzenia z taką technologią sprawiają, że można się poczuć tak, jakby było się bezpośrednio w miejscu akcji. Jasność telewizorów z HDR jest tak duża, że obraz w takim urządzeniu jest porównywalny z tym, który widzi ludzkie oko.

Jak wybrać telewizor z technologią HDR?

Pierwszą decyzją, którą należy podjąć, decydując się na telewizor z technologią HDR, jest wybór telewizora z jednym z dwóch wyświetlaczy. W tym zakresie można spotkać się z urządzeniami o wyświetlaczu LCD lub OLED. Czym się one różnią? Otóż telewizory z wyświetlaczem LCD oferują nawet kilka razy większą jasność obrazów, co skutkuje jednak jednocześnie jaśniejszymi barwami czarnymi. Zupełnie odwrotna sytuacja jest z telewizorami OLED. Posiadają one głębszą czerń, ale niższą jasność maksymalną. Decyzja pod kątem wyboru telewizora z technologią HDR typu LCD lub OLED powinna być zatem podyktowana tym, co się na takim urządzeniu będzie najczęściej oglądało.


Sprawdź naszą ofertę telewizorów HDR!

 

Przy zakupie telewizora, który posiada tryb HDR, bardzo dużą rolę odgrywa ponadto cena. Dobry telewizor z HDR do codziennego użytku można kupić już w przedziale cenowym 2–3 tysięcy złotych, ale jeśli chce się w domu stworzyć kino domowe z prawdziwego zdarzenia lub też kącik gracza, warto zainwestować nieco większą sumę. Zyska się dzięki temu większe możliwości regulacji oraz wydobędzie z obrazu realizm. W telewizorach z HDR kluczowa jest pod tym kątem jasność obrazu określana w kandelach (cd/m2). Najtańsze telewizory, w których dostępna jest funkcja HDR, mają tę wartość w przedziale od kilkuset do ok. 1500 cd/m2, podczas gdy te zaawansowane osiągają nawet 3000 cd/m2, aczkolwiek ich cena jest kilka razy wyższa. Wyróżnia je także o wiele szybszy system operacyjny, co skutkuje szybszym wygaszaniem diod. Doskonałym przykładem takiego telewizora jest Sony-KD-65ZD9 ze specjalnym systemem Master Backlight Drive, posiadający ponad 600 stref.