Poradnik Eksperta > Telewizory i RTV > Jaki zestaw stereo kupić?

Jaki zestaw stereo kupić?

Różnego rodzaju zestawy stereo są obecne w polskich domach, z biegiem lat przybrały one wymiar urządzeń o bardzo zaawansowanych i nowoczesnych parametrach. Wysokiej jakości kino domowe gwarantuje niesamowitą czystość dźwięku zarówno podczas słuchania utworów ulubionego artysty, jak i oglądania filmu lub transmisji sportowej.

Czemu warto kupić kino domowe?

 

Jeszcze kilka lat temu kino domowe utożsamiane było ze sprzętem z wyższej półki, niemalże luksusowym, dziś wygląda to jednak zupełnie inaczej. Dzięki dużej ofercie producentów oraz sporej konkurencji na rynku można w naprawdę w przystępnej cenie nabyć dobrej jakości zestaw stereo, który całkowicie odmieni korzystanie ze sprzętu RTV. Zależnie od producenta i zastosowanych technologii, zestaw kina domowego może składać się z różnorodnych komponentów. W najprostszych wersjach wyróżnia się kolumny głośnikowe, wzmacniacze, przewody i źródła emisji dźwięku.

Jednym z ważniejszych elementów zestawów stereo są kolumny, które ramowo dzieli się na podłogowe i podstawkowe. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę parametry danego kina domowego, lecz równie istotny jest rozmiar pomieszczenia, gdzie nowe kino domowe będzie się znajdowało.


Sprawdź naszą ofertę zestawów stereo!


Kino domowe


We wnętrzach do mniej więcej 20m2 zwykle lepiej sprawdzają się kolumny podstawkowe (z subwooferem lub bez) w układzie bas-refleks lub mniejsze warianty kolumn podłogowych. Wynika to z tego, że większa obudowa pozwala na emisję dynamiczniejszego basu. Warto wtedy także odsunąć kolumny od ściany. Jeśli nie ma takiej możliwości, lepszym rozwiązaniem będzie kupno modelu z wylotem tunelu bas-refleks z przodu. Subwoofer natomiast podbija niskie tony, dodając tym samym głębi odtwarzanej muzyce. W ten sposób możesz poczuć się niczym na prywatnym koncercie. Przy wyborze wymarzonego modelu zestawu stereo dobrze także zwrócić uwagę na moc kolumn, możliwości wzmacniacza, liczbę dostępnych złącz, a także ich rodzaj.


Sprawdź naszą ofertę zestawów stereo!

 

Zestaw stereo – jaki wybrać?

 

Zestawy kina domowego dostępne są w bardzo zróżnicowanych cenach, co w dużej mierze uzależnione jest od producenta oraz parametrów konkretnego modelu. Dlatego też bez trudu można dobrać budżetowe, dobre kolumny stereo, jak i zestaw stereo z wyższej półki. W tej drugiej kategorii szczególnie godny polecenia jest zestaw stereo Yamaha R-N602 + NS555. Całość jest bardzo prosta w obsłudze i gwarantuje wysoką jakość emitowanego dźwięku. Producent skupił się na osiągnięciu maksymalnej wydajności brzmień, stereo odtwarza formaty wysokiej rozdzielczości takie jak DSD 5,6 MHz, FLAC/WAV/AIFF 192 kHz/23 bity oraz Apple Lossles 96 kHz/24 bity. W zestawie znajduje się amplituner i 2 kolumny o maksymalnej mocy wyjściowej wynoszącej 160 W. Ponadto urządzenie posiada takie funkcje jak korektor dźwięku, obsługa standardu łączności Wi-Fi i Bluetooth oraz regulacja niskich i wysokich tonów.

Zestaw stereo YAMAHA R-N402D

Godne polecenia są też bardziej budżetowe zestawy stereo, jak chociażby Yamaha R-N402D + Pure Acoustics Nova 6. Co ciekawe, model ten posiada wyższą moc maksymalną wynoszącą aż 200 W. I choć moc sama w sobie nie wpływa bezpośrednio na jakość dźwięku, z pewnością pozwala to na osiągnięcie jeszcze bardziej spektakularnego efektu podczas słuchania muzyki. Podobnie jak w poprzednim przypadku, tu także zestaw składa się z amplitunera i dwóch kolumn. Ten sprzęt audio do domu gwarantuje m.in. dostęp do takich platform jak Spotify, Deezer czy Tidal, co znacząco zwiększa komfort korzystania.

Warto na bieżąco przeglądać dostępną ofertę i zapoznać się z opiniami użytkowników, aby wybrać najlepszy model kina domowego. Dzięki temu każdy odtwarzany dźwięk będzie czystszy i pełniejszy, co znakomicie wpływa na rzeczywisty odbiór ulubionej muzyki czy filmu.


Sprawdź naszą ofertę zestawów stereo!