Słuchawki

(3783)
Najczęściej zadawane pytania
Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie słuchawek?

Wybierając słuchawki, powinniśmy zwrócić uwagę na następujące cechy:

- typ słuchawek,

- łączność,

- pasmo przenoszenia,

- dynamika.

Typ słuchawek powinien być zawsze dobrany pod kątem tego, w jakich warunkach będą używane. Słuchawki gamingowe nie sprawdzą się na siłowni, tak samo, jak słuchawki sportowe nie zdadzą egzaminu podczas rozgrywek online. Należy zatem pamiętać, aby sprawdzić, jakie jest przeznaczenie danego modelu, znacznie ułatwi nam to ich używanie. Łączność może być po kablu lub za pomocą Bluetooth. Do jazdy na rowerze czy na siłownię lepiej wybrać bezprzewodowe. Jeśli szukacie słuchawek do grania, powinny one być wyposażone w mikrofon, który umożliwi komunikację z innymi graczami. Redukcja szumów w mikrofonie i słuchawkach poprawi jakość dźwięku. Najlepiej gdyby słuchawki miały pasmo przenoszenia w zakresie od 5 do 40000 Hz i dynamikę w okolicy 100 dB, co znacznie podniesie jakość dźwięku.

Jakie są rodzaje słuchawek?

Słuchawki możemy podzielić na: przewodowe i bezprzewodowe. Pierwsze z nich to stabilne połączenie ze smartfonem, ale kosztem przewodu, który może się splątać. Zaletą jest brak potrzeby ładowania, ponieważ zasilanie czerpane jest z urządzenia, do którego je podpięliśmy. Słuchawki bezprzewodowe nie będą ograniczać naszych ruchów, ale trzeba pamiętać o ich regularnym ładowaniu. Mogą działać na większe odległości niż słuchawki przewodowe. Poza tym słuchawki mogą być nauszne i douszne. Pierwsze lepiej nadają się w warunkach domowych, drugie na siłownie lub rower.

Jakie słuchawki do telewizora?

Słuchawki do telewizora powinny być nauszne, ponieważ lepiej eliminują dźwięki z otoczenia. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj słuchawki z aktywną redukcją szumów. Najlepszym rozwiązaniem jest też postawienie na łączność bezprzewodową, ponieważ kabel o długości kilku metrów jest nieporęczny. Jeśli telewizor nie ma Bluetooth, wówczas wystarczy dokupić do niego adapter. Większy zakres pasma przenoszenia i decybeli pozwoli na usłyszenie każdego, nawet najcichszego dźwięku podczas seansu.

Słuchawki

 
Wybór odpowiednich słuchawek zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób chcemy z nich korzystać - czy mają być uniwersalnym sprzętem do codziennego słuchania muzyki w autobusie? Czy potrzebujemy ich do biegania? Czy jesteśmy gamerami? Warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań w tym zakresie - sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę przed zakupem nowych słuchawek!
 

Jak wybrać słuchawki bluetooth?

 
Pierwszą z opcji, którą niewątpliwie warto rozpatrzyć są słuchawki bezprzewodowe. W znacznej większości przypadków bazują na technologii bluetooth, co pozwala na łatwe podłączenie do niemalże każdego ze sprzętów - smartfonalaptopatabletutelewizora. Dlaczego jeszcze są godne polecenia? Ogromnym ich plusem jest brak kabla, który potrafi skutecznie ograniczać ruchy (jest to istotny problem np. podczas biegania, stąd też słuchawki bluetooth polecane są zwłaszcza sportowcom).
 
Jakie mogą być ich ewentualne minusy? Można zaliczyć do nich wagę, ponieważ przeważnie są cięższe niż słuchawki wyposażone w kabel oraz konieczność sprawdzania poziomu naładowania baterii - zgadza się, brak kabla zobowiązuje do regularnego ładowania słuchawek (warto przed zakupem sprawdzić pojemność wbudowanego w słuchawki akumulatora). Dodatkowo dobrze jest zwrócić uwagę także na możliwość odbierania połączeń - nie wszystkie słuchawki bezprzewodowe ją posiadają, a na co dzień jest to jedna z bardziej przydatnych funkcji.
 

Które słuchawki wybrać: nauszne czy douszne?

 
Wybierając pomiędzy słuchawkami nausznymi a dousznymi, po raz kolejny warto przyjrzeć się indywidualnym preferencjom. Przykładowo, jeśli sprzęt ma być wykorzystywany przede wszystkim podczas ćwiczeń na siłowni czy też nordic walkingu, świetnie sprawdzi się wersja douszna - nauszna może zaś znacznie ograniczyć trening. Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem słuchawek? 

  • Słuchawki douszne - jedną z wygodniejszych ich wersji są słuchawki dokanałowe, które dobrze dopasowują się do uszu. Co ważne, wchodzą dość głęboko w kanał słuchowy, dzięki czemu mocno zredukowane są dźwięki pochodzące z zewnątrz. W przypadku osób aktywnych ważnym argumentem jest także ich stabilność - nawet przy intensywnych ruchach nie wypadają (pomagać mogą w tym dodatkowe zabezpieczenia, np. w formie gumowych końcówek zakładanych na małżowinę, czy też haczyków lokowanych za ucho). Słuchawki nauszne - jest to rodzaj słuchawek, którego raczej nie poleca się sportowcom. Zdecydowanie jednak skorzystają na nich gamerzy - słuchawki dla graczy często przybierają właśnie tego typu formę, a w wielu przypadkach dołączony jest do nich także mikrofon. Jeżeli nie wykonujemy intensywnych ruchów, niewątpliwie jest to bardzo komfortowy sposób słuchania muzyki, prowadzenia rozmów, oglądania filmów etc. 

Słuchawki przewodowe czy bezprzewodowe? Które wybrać?

 
Przy podejmowaniu ostatecznej decyzji zakupowej, warto wziąć pod uwagę także parametry techniczne, gdyż to właśnie one wpływają na jakość dźwięku. Najważniejszym parametrem jest  pasmo przenoszenia (im szersze, tym lepiej, chociaż de facto zakres 20 do 20 000 Hz jest w słuchawkach wystarczający). Jest to właściwość istotna zarówno w przypadku słuchawek bezprzewodowych, jak i przewodowych. 

Oba z wymienionych tu rodzajów warto zbadać także pod kątem odpowiedniego filtrowania dźwięków (poziom wyizolowania dźwięków z zewnątrz), jak i opcji regulowania głośności (na jakiej odbywa się zasadzie, ile jest dostępnych poziomów etc.). Jak widać, większość istotnych atrybutów jest dla słuchawek przewodowych i bezprzewodowych wspólna. Podstawę w podjęciu decyzji stanowią więc przede wszystkim indywidualne preferencje oraz wspomniane już planowane zastosowanie sprzętu.

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756