Poradniki Eksperta

Większość z nas czeka z utęsknieniem na lato. Jednak długotrwałe upały bywają męczące, zwłaszcza w naszym regionie, gdzie nie jesteśmy przyzwyczajeni do wysokich temperatur. Warto pomyśleć o klimatyzatorze, który pozwoli odetchnąć. Ile prądu zużywa klimatyzacja? Zapoznaj się z naszymi wyliczeniami.

Skuteczny sposób na ochłodę


Trudniej o lepszy sposób na obniżenie temperatury w pomieszczeniu, niż włączenie klimatyzacji. Ceny urządzeń na przestrzeni lat spadły dość mocno i coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w klimatyzator. Zwłaszcza, że dostępne są wygodniejsze i prostsze w montażu rozwiązania. Popularne modele split, nie wymagają montażu grubych rur, więc o wiele łatwiej jest zainstalować sprzęt w budynku. Wielu Klientów zastanawia się przed zakupem, ile prądu zużywa klimatyzacja. To bardzo dobre podejście, gdyż pozwala oszacować koszty eksploatacji, o których często zapomina się podczas szukania urządzeń do swojego domu.


Klimatyzatory w naszej ofercie:

Ile prądu zużywa klimatyzacja podczas chłodzenia?

Zastanawiasz się, ile prądu pobiera klimatyzacja podczas pracy? Na pewno zależy to od jej parametrów technicznych, ale także używanego trybu pracy. Wybierając sprzęt, zwróć uwagę na moc nominalną oraz wydajność chłodniczą. Ten pierwszy parametr podawany jest w watach, a drugi w ilości mas powietrza, przepływającego przez urządzenie. Przyjęło się, że na każde 10 metrów kwadratowych powierzchni, potrzeba około 1 kilowata mocy, aby skutecznie obniżyć temperaturę wewnątrz. Przeliczenie niezbędnej mocy urządzenia, jest więc bardzo łatwe.


Producenci podają maksymalny pobór energii elektrycznej swoich urządzeń. Może się on oczywiście różnić, w zależności od modelu. Zazwyczaj dla mocy chłodniczej na poziomie 3500 watów, zużycie prądu to około 1,1 kilowata dla sprzętu zgodnego z klasą energetyczną A. Rachunek proporcji jest więc łatwy. Pobór energii elektrycznej jest o około 2/3 niższy, aniżeli moc nominalna klimatyzatora. Warto wspomnieć, że mniejsze zużycie prądu jest możliwie między innymi dzięki trybom automatycznym, a także stosowaniu nowoczesnych sprężarek. Sprzęt nie musi już pracować z pełną mocą, będąc jednocześnie ustawionym na maxa. To zresztą jest dużym błędem, ale to temat na osobny poradnik. Klimatyzacja może być naprawdę oszczędna i mimo dużej mocy nominalnej, nie należy spodziewać się dużo wyższych rachunków za energię elektryczną. Biorąc pod uwagę komfort jaki zapewnia klimatyzator, jest to jak najbardziej koszt możliwy do zaakceptowania.

Ile kosztuje pracująca klimatyzacja? Zużycie prądu i dokładny koszt

Warto znać dokładny koszt miesięcznej pracy klimatyzacji. Dzięki posiadaniu tylko kilku danych i podstawieniu ich do matematycznego równania, możliwe jest poznanie dokładnej ceny za używanie klimatyzatora w ciągu dnia, miesiąca, a nawet roku.


Jak to zrobić? Znamy pobór energii elektrycznej przeciętnego urządzenia. To maksymalnie 1,1 kilowata. W rzeczywistości mediana poboru będzie o wiele niższa, gdyż sprzęt będzie pracował z różną mocą, w zależności od preferencji użytkownika lub temperatury początkowej w pomieszczeniu. Załóżmy, że klimatyzacja będzie pracowała trzy godziny dziennie.


Mnożąc ilość godzin (3) przez maksymalny poziom zużycia energii elektrycznej przez klimatyzację (1,1 kilowata), otrzymasz wynik 3,3 kilowata. Teraz pomnóż to przez 30 dni. Wynik to 99 kilowatogodzin. Co zrobić, aby poznać koszt na fakturze? 99 kilowatogodzin należy pomnożyć przez koszt jednej kilowatogodzin. Choć taryfikatory operatorów różnią się, przyjmijmy średnią cenę 60 groszy.


99 kilowatogodzin x 0,60 zł = 59,40 zł.


W ten sposób otrzymałeś koszt miesięczny używania klimatyzacji, która według założenia początkowego pracowałaby z maksymalną mocą. W rzeczywistości, opłata będzie niższa o około 25 procent. To niewielka cena, mając na uwadze, że klimatyzacji używamy średnio 3 miesiące w roku.

Ile prądu zużywa klimatyzacja do grzania?

Jak zapewne wiesz, klimatyzacja może być także używana do grzania. Czy koszt ogrzewania pomieszczeń klimatyzatorem można porównać do kosztu chłodzenia? Okazuje się, że tak. Jednak nie każde urządzenie przewiduje taką możliwość. Zazwyczaj moc grzewcza urządzenia jest wyższa, niż chłodzenia. Pobór energii elektrycznej jest zazwyczaj czterokrotnie niższy. 


Oznacza to, że jeśli klimatyzator dysponuje mocą grzewczą na poziomie 5 kilowatów, to zużycie prądu wynosi około 1,25 kilowata. Żeby obliczyć zużycie prądu, a także koszt pracy klimatyzacji, wystarczy dokonać wyliczenia, które wykonaliśmy już powyżej. 


Dogrzewanie pomieszczeń klimatyzatorem może być bardzo wygodne i całkiem niedrogie, jeśli ma służyć tylko podniesieniu temperatury w okresach przejściowych – na przykład wczesną jesienią.

Jak obniżyć koszt pracy klimatyzacji?

Zamiast ciągle martwić się rosnącymi kosztami energii, warto skupić swoją uwagę na obniżeniu rachunków poprzez stosowanie kilku istotnych zasad. Klimatyzacja może być o wiele tańsza w eksploatacji, jeśli będziesz jej używać rozsądnie. Przede wszystkim, klimatyzator nie powinien pracować podczas wietrzenia. Takie działanie nie ma sensu i sprawia, że schłodzone powietrze miesza się z ciepłym, które wlatuje przez okno. Powinieneś także unikać pracy urządzenia wtedy, gdy nie ma Cię w domu. 


Aktualnie sprzedawane klimatyzacje dysponują timerami, dzięki którym możesz ustawić start chłodzenia na przykład 30 minut przed powrotem z pracy. Tyle wystarczy, aby mieszkanie było przygotowane do relaksu po dniu pełnym zadań. Nie przesadzaj także z zadaną temperaturą powietrza. Wybieraj wartości, w których czujesz się najlepiej. 


Ustawianie chłodzenia poniżej 18 stopni, nie jest dobre dla zdrowia i na pewno nie jest ekonomiczne. Pamiętaj, że pomieszczenia mocno nagrzewają się także przez nasłonecznione okna. Możesz je zasłonić, aby chłodzenie było jeszcze wydajniejsze

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756