Poradniki Eksperta

Jak działa klimatyzacja z funkcją grzania?

Jak działa klimatyzacja z funkcją grzania? Na czym polega cały proces i kiedy jest przydatny? Czy potrzebny jest do tego specjalny montaż? Czy ogrzewanie domu lub mieszkania klimatyzacją jest w ogóle ekonomiczne? Na wszystkie te pytania, odpowiedzi odnajdziesz w tym poradniku.


klimatyzacja z funkcją grzania


Nowa forma ogrzewania


Polska znajduje się w strefie klimatycznej, która charakteryzuje się dość sporą rozbieżnością pogodową w przeciągu roku. Każdy z nas dobrze wie, jak skrajnie wysokie i niskie potrafią być temperatury na przestrzeni miesięcy. W związku z tym, nasze domy i mieszkania powinny być wyposażone zarówno w systemy grzania, jak i chłodzenia. Choć jeszcze niedawno mało kto zastanawiał się nad montażem klimatyzacji w domu, w związku ze zmianami klimatycznymi coraz częściej odczuwamy tego potrzebę. Latem robi się upalnie, a klimatyzowany dom okazuje się ostoją przyjemnej temperatury. Zbyt wysoka temperatura, nie jest jednak jedynym problemem, który stawia przed nami natura. Zdecydowana większość budynków mieszkalnych wyposażona jest w różnego rodzaju systemy grzewcze, poczynając od klasycznych „kopciuchów”, czyli pieców opalanych węglem, drewnem, ekogroszkiem i innymi surowcami, przez centralne ogrzewanie, aż po piece gazowe.


Część z tych rozwiązań jednak jest zawodna w okresach, gdy przydałoby się ogrzać pomieszczenia, lecz nieopłacalne jest uruchamianie całego systemu grzewczego na „pełną parę”. Problemu nie powinniśmy mieć z ogrzewaniem z użyciem pieca gazowego, a szczególnie wtedy, gdy zamontowany mamy system sterowania temperaturą. Schody zaczynają się jednak w wypadku ogrzewania tradycyjnego, gdzie dużo trudniej jest o kontrolę temperatury oraz przechowywanie materiałów palnych „na wszelki wypadek”. Jeżeli zaś mieszkamy w mieszkaniu, często jesteśmy zdani na decyzję spółdzielni lub zarządcy, kiedy postanowi uruchomić system ogrzewania. Odpowiedzią na podnoszenie temperatury w domu w takich sytuacjach, jest właśnie klimatyzacja z funkcją grzania. Jest to bardzo łatwy, przyjemny w obsłudze i relatywnie ekonomiczny sposób, o którym pomówimy teraz w szczegółach.


Klimatyzatory w naszej ofercie:



Klimatyzator z funkcją grzania – zasada działania


Zacznijmy od technicznego omówienia zasady działania klimatyzatorów z funkcją ogrzewania. Opcja chłodzenia działa na takiej samej zasadzie, jak we wszystkich innych klimatyzatorach. Różnica w budowie obu rodzajów urządzeń, polega głównie na zamontowaniu specjalnej pompy ciepła zasilanej elektrycznie. Proces grzania nie polega jednak tylko na podnoszeniu temperatury powietrza z pomocą pompy, ale również zamienienia funkcji jednostek urządzenia. I tak, przy grzaniu, zewnętrzna część urządzenia odpowiada za parowanie, a wewnętrzna za skraplanie. Przy chłodzeniu, jednostki te zamieniają się rolami. Popularne klimatyzatory split z kolei, pobierają ciepło z zewnętrznej jednostki, by następnie przenieść ją do wewnętrznej części sprzętu i ogrzać pomieszczenie. Wiemy już, jak od strony technicznej działa klimatyzacha – przejdźmy więc do praktycznych aspektów korzystania z tego ciekawego rozwiązania.


Klimatyzacja z funkcją grzania – kiedy się przyda?


Wspomnieliśmy już o tym, że klimatyzacja z funkcją grzania najbardziej sprawdzi się w warunkach, gdy uruchamianie głównego ogrzewania jest niemożliwe lub uciążliwe. Choć teoretycznie możliwym jest ogrzewanie całego domu tylko z pomocą klimatyzatora z pompą ciepła nawet w okresach zimowych, takie rozwiązanie byłoby jednak nieekonomiczne i trudne w realizacji. Klimatyzatory montujemy zazwyczaj w pomieszczeniach często używanych, w których spędzamy najwięcej czasu. Bardzo niewiele osób decyduje się na montaż klimatyzatorów w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia, które przecież też wymagają ogrzewania. Wystarczy, że jedno pomieszczenie w domu pozbawione będzie np. grzejnika, a praca którą należy włożyć w ogrzewanie całego domu, znacznie wzrasta – podobnie będzie w przypadku grzejących klimatyzatorów. Wspomnieć należy również o tym, że im niższa jest temperatura na zewnątrz, tym trudniej jest klimatyzatorowi wytworzyć odpowiednią temperaturę wewnątrz budynku. 


Wiele urządzeń „męczy się”, gdy temperatura otoczenia spada do zera czy -5 stopni, co znacznie wpływa na koszt eksploatacji sprzętu. Urządzenia „z wyższej półki”, co prawda radzą sobie znacznie lepiej nawet w gorszych warunkach, lecz tutaj również zauważymy różnice w cenie ogrzewania. Biorąc to wszystko pod uwagę, klimatyzacja z funkcją grzania sprawdzi się najlepiej w tak zwanych okresach przejściowych, czyli późną jesienią, czy wczesną wiosną, ale już nie zimą.


Ogrzewanie klimatyzatorem – zalety i koszty


Jakie są zalety doraźnego ogrzewania z użyciem klimatyzatora? Na pierwszy plan wychodzi wygoda takiego rozwiązania. Klimatyzatory często wyposażone są w funkcję ustalenia oczekiwanej temperatury w pomieszczeniu, dzięki czemu możemy dom nie tylko ogrzać, ale również podtrzymać przyjemne dla nas ciepło. Nie musimy przejmować się dokładaniem węgla czy ekogroszku, co nie tylko znacznie oszczędzi nam czas i wysiłek, ale także po prostu się nie pobrudzimy. Do obsługi urządzenia wystarczy nam tylko pilot, czy w bardziej zaawansowanych modelach telefon. Klimatyzatory ogrzewają pomieszczenie relatywnie szybko i sprawnie, a także nie powodują znacznego hałasu. Nie można zapomnieć również o ekologiczności tego rozwiązania. Klimatyzatory zasilane są w pełni elektrycznie, co nie powoduje wydzielania dodatkowych spalin. Co z kosztami? Wiemy już, że nieekonomicznym byłoby ogrzewanie domu klimatyzatorem, gdy na zewnątrz jest bardzo zimno. Jeśli jednak ograniczymy się do doraźnego ogrzewania, koszty użytkowania będą od 60 procent aż do 80 procent niższe, niż przy używaniu klasycznych farelek, czy tak zwanych kominków elektrycznych. Koszt ogrzewania można w łatwy sposób oszacować, kierując się na stronę producenta sprzętu i obliczając prognozowane wydatki, uwzględniając przy tym metraż mieszkania. Koszt oczywiście będzie się wahał w zależności od tego, jak intensywnie i w jakich warunkach będziemy używać klimatyzatora oraz od samej konstrukcji i położenia domu.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756