Poradniki Eksperta

Wielkimi krokami zbliża się wyjątkowo trudny okres grzewczy. Ceny węgla, gazu i energii elektrycznej drastycznie wzrosły, co zmusza wiele osób do podjęcia kroków w celu zminimalizowania kosztów zapewnienia ciepła w domu. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Istnieje kilka dobrych rad, które pozwolą Ci uniknąć nadmiernych wydatków.

Przegląd instalacji grzewczych


Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Przede wszystkim należy zacząć pracować z tym, co już mamy. Przed każdym okresem grzewczym należy dokonać dokładnej inspekcji stanu wszelkiego rodzaju urządzeń, które zapewniają nam ciepło. Nie jest to wyłącznie kwestia bezpieczeństwa (szczególną uwagę w tym zakresie powinniśmy przykuć do instalacji gazowych i opałowych), ale też ekonomiczna. Wszelkie zanieczyszczenia zgromadzone w instalacji mogą silnie wpływać na wydolność pracy systemu. Trudność w „przepchnięciu” ciepła poprzez całą instalację grzewczą zmusza np. piecyk gazowy do bardziej wzmożonej pracy, co przekłada się bezpośrednio na wyższe rachunki lub zużycie materiałów opałowych. Regularna kontrola, konserwacja i czyszczenie instalacji grzewczych wiąże się z pewnymi wydatkami, lecz w ostatecznym rozrachunku pozwala nam sporo oszczędzić.

Termostaty elektroniczne w naszej ofercie:

Oczyszczanie powietrza


Przed nami punkt dość nieoczywisty, lecz bardzo istotny z kilku względów. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu z pomocą urządzeń oczyszczających powietrze? Odpowiedź jest dość prosta. Współcześnie trudno jest znaleźć w Polsce miejsce, które w czasie sezonu grzewczego nie posiada zanieczyszczonego powietrza. Oddychanie nim bardzo mocno wpływa na nasze zdrowie, znacznie je pogarszając. Różne badania szacują, że rocznie ponad 40 000 osób w Polsce umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza. 


Najprostszym sposobem na uniknięcie takiego losu, jest zamontowanie w domu prostych oczyszczaczy powietrza. Największe znaczenie będzie miało to w pomieszczeniach, w których przebywają osoby starsze i dzieci. Jak jednak oczyszczenie powietrza wpływa na nasze wydatki? W sezonie grzewczym zanieczyszczenie znacznie wzrasta, co wiąże się bezpośrednio ze zwiększonym ryzykiem różnego rodzaju infekcji, chorób krótkoterminowych jak i tych poważniejszych. Zwykły oczyszczacz powietrza może zapobiec licznym wizytom u lekarza, wysokim rachunkom w aptekach, czy wymuszonym urlopom na żądanie.

Uszczelnianie okien i drzwi


Przed nami jeden z bardziej oczywistych punktów naszych rozważań nad tym, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu, czyli uszczelnienie okien i drzwi. Proces ten często możemy przeprowadzić bardzo niskim kosztem. Rzadziej okaże się, że konieczna jest wymiana drzwi lub okien. Nieszczelności są ogromną zmorą zarówno podczas zimy, jak i w gorącym lecie. Zimą ciepło zgormadzone w pomieszczeniu wydostaje się z niego na zewnątrz, wprowadzając chłodne powietrze – latem proces wygląda odwrotnie. Najprostszym sposobem na wykrycie nieszczelności jest przesunięcie dłoni wzdłuż framug drzwi i okien. Przy nieszczelności powinniśmy poczuć na dłoni podmuch zimnego powietrza. Pomocne może okazać się także zmoczenie dłoni przed rozpoczęciem sprawdzania. Wilgotna skóra łatwiej wykryje małe podmuchy powietrza. Jak uszczelnić okna i drzwi? W wypadku tych pierwszych, najczęściej wystarczy doklejenie zwykłej uszczelki w miejscu, gdzie znajduje się prześwit. Jeżeli jednak posiadamy bardzo stare, często drewniane okna, mogą być one na tyle wypaczone, że koniecznym będzie wymiana całych ram wraz z oknami. Podobnie może okazać się w wypadku drzwi.

Zadbanie o grzejniki


Grzejniki, czy inaczej nazywane kaloryfery, to często pomijany przez nas element instalacji grzewczej. Powinniśmy jednak zachować kilka zasad, które pozwolą nam na ograniczenie wydatków na ogrzewanie. Pierwszą z nich jest niezastawianie kaloryferów wszelkiego rodzaju przedmiotami i meblami. Krzesła, łóżka, suszarki na pranie, fotele, itd. – wszystkie te przedmioty będą pierwszym, co stanie na drodze wydostającego się z grzejnika ciepła. Przez to, zaczną one pochłaniać duże ilości energii cieplnej, by później oddawać je w zmniejszonym zakresie do powietrza. Postarajmy się, by nie stawiać niczego bezpośrednio przy kaloryferze. Kolejnym ważnym punktem jest czyszczenie grzejników. Te często są przez nas pomijane podczas codziennych porządków, gdyż znajdują się najczęściej w niewidocznych miejscach. Jednak zbierające się na kaloryferach zanieczyszczenia, mogą znacznie obniżyć produktywność ogrzewania. Co więcej, wilgoć i ciepło tworzone przez grzejniki, są idealnym środowiskiem do rozwijania się różnego rodzaju drobnoustrojów. Ciekawym pomysłem jest także montaż specjalnych ekranów zagrzejnikowych, które działają niejako niczym lustra. Magnetyczną folię montujemy między kaloryferem a ścianą, przy której on się znajduje. W ten sposób ciepło wydzielane przez grzejnik będzie odbijane w kierunku pomieszczenia, a nie pochłaniane przez ścianę. W niedrogi sposób możemy znacznie podnieść efektywność grzania.

Odpowiednie wietrzenie


Wiele osób niepoprawnie wietrzy pomieszczenia w czasie sezonu grzewczego. Jest to jednak czynność bardzo istotna, gdyż pozwala nam dostarczyć do domu odrobinę świeżego powietrza i pozbyć się wszelkich zastałych zanieczyszczeń powstałych w mieszkaniu. Jak zatem wietrzyć mieszkanie, by było to efektywne, a przy tym nie wpływało znacznie na ogrzewanie? 


Zacznijmy od wyłączenia ogrzewania. Podczas wietrzenia, ogrzewanie nie ma najmniejszego sensu, gdyż wyprodukowaną energię cieplną oddajemy powietrzu, które zaraz znajdzie się znów na zewnątrz. Wyłączanie ogrzewania na czas wietrzenia jest szczególnie istotne, gdy używamy termostatu. Ten, odbierając informację o zmniejszeniu temperatury otoczenia, automatycznie poleci wzmożenie pracy piecyka, itd. Nie wietrzmy również z pomocą uchylonych okien – zawsze róbmy to na oścież. Dlaczego? Duża część energii cieplnej ostatecznie dostaje się do ścian i mebli w naszym domu. Im dłużej będziemy wietrzyć, tym więcej ciepła z nich ucieknie. Z kolei uchylenie okien zamiast ich pełnego otwarcia, znacznie wydłuża czas wietrzenia. Zależy nam na jak najszybszym – najlepiej kilku-, kilkunastominutowym wietrzeniu.

Ocieplanie budynku


Przed nami jeden z najdroższych sposobów na oszczędzenie na ogrzewaniu, czyli ocieplenie budynku, w którym mieszkamy. Cały proces wiąże się z zakupieniem dużej ilości materiałów, wynajęciem ekipy oraz stworzeniem nowej elewacji budynku. Okazuje się jednak, że bardzo często w dłuższej perspektywie, ocieplenie staje się bardzo korzystną inwestycją. Co więcej, ocieplenie, mimo swojej nazwy, sprawdzi się zarówno latem. Obłożenie domu lub bloku dodatkową warstwą izolacyjną, ma przede wszystkim na celu zminimalizować zmiany temperatur wewnątrz budynku, w zależności od temperatury na zewnątrz. W ten sposób, zimą budynek łatwiej zachowa w sobie wypracowane ciepło, a latem zimno. Dzięki temu, możemy oszczędzić nie tylko na samym ogrzewaniu, ale także na klimatyzacji i innych sposobach chłodzenia pomieszczeń.

Odpowiednio wysoka temperatura


Częstym błędem popełnianym przez wielu z nas, jest zbyt mocne ogrzewanie pomieszczeń. Czasem kończy się to funkcjonowaniem w zbyt wysokiej temperaturze, co jest niedobre dla naszego zdrowia (szczególnie nocą, gdy temperatura powinna być niższa) lub częstym otwieraniem okien, w celu obniżenie temperatury, co w oczywisty sposób jest nieekonomiczne. Jak kontrolować temperaturę otoczenia w domu?


 Najprostszym sposobem będzie zamontowanie termostatu, który pozwoli na znaczne ułatwienie tego procesu. Termostat sam ustali, jaka jest temperatura w pomieszczeniu i automatycznie dostosuje pracę instalacji grzewczej, zmniejszając lub zwiększając natężenie pracy. Co więcej, wiele termostatów pozwala na zaprogramowanie temperatury w domu czy mieszkaniu, pod porę dnia. Tym samym temperatura może automatycznie obniżyć się na noc lub w czasie, gdy nikogo nie ma w domu. 


Niestety, w starszych zabudowaniach, używanie termostatu może być niemożliwe lub wymagać znacznej zmiany w instalacji grzejącej. O tym jednak, powiemy już za chwilę. Tymczasem pamiętajmy, by temperatura w domu nie była zbyt wysoka. Nie chodzi tu włącznie o oszczędzanie na ogrzewaniu, ale także nasze zdrowie. Zbyt wysoka temperatura wcale nie jest zdrowa dla naszego organizmu. Szczególnie istotne jest to nocą, gdy organizm przystosowany jest do przebywania w chłodniejszym otoczeniu. Zbyt duże ciepło będzie nas męczyło, przez co obudzimy się zmęczeni

Modernizacja instalacji grzewczej


Obok termomodernizacji, czyli ocieplania budynku, to kolejny dość kosztowny punkt. Jeśli jednak rozpocząłeś budowę nowego domu lub przeprowadzasz generalny remont, warto pochylić się nad tematem wybrania odpowiedniego systemu grzewczego. Wszystko zależy od warunków, które posiadasz i na co możesz sobie pozwolić. Nie warto jednak wpadać w pułapkę niskiej ceny urządzenia centralnego lub taniego sposobu montażu całej instalacji. Często bowiem okazuje się, że z początku tańsze rozwiązania, podczas eksploatacji zużywają dużo większe ilości surowców grzewczych, przez co ostateczny koszt ogrzewania jest znacznie wyższy. Dodatkowym rozwiązaniem wartym uwagi, jest wyposażenie się w dodatkowe źródło ciepła, takie jak rekuperator, który za zadanie ma odzyskiwać ciepło z systemu wentylacyjnego, czy popularną pompę ciepła.

Słońce może nam pomóc


Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku i domu? Jednym z prostszych, a przy tym nie wymagającym od nas żadnych zasobów finansowych, jest korzystanie ze słońca. Choć nie każdy zimowy dzień raczy nas słoneczną pogodą, gdy taki się nadarzy, warto go wykorzystać. Odsłoń wtedy wszelkie zasłony, firanki, rolety czy żaluzje na czas dnia. Słońce automatycznie zacznie ogrzewać pomieszczenia Twojego mieszkania. Pamiętaj jednak, by na noc wszystko zasłonić z powrotem. Pozwoli to na ograniczenie uciekania ciepła przez okna na zewnątrz.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756