Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Oczyszczacz powietrza – czy warto go kupić?

 2023-05-01 

Urządzeniem, które neutralizują zanieczyszczenia powietrza, jest oczyszczacz powietrza. Czy warto go kupić? Dzięki oczyszczaczowi powietrza pozbędziesz się zagrożeń biologicznych takich jak: wirusy, bakterie chorobotwórcze, zarodniki, pleśnie czy pyłki będące przyczyną alergii. Źródłem alergenów są także odchody roztoczy oraz zwierzęta domowe ich ślina, mocz i sierść powodujące astmę, a także nieżyt nosa.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza neutralizują także zanieczyszczenia powietrza powodowane smogiem, przykre zapachy kuchenne, czy dym papierosowy. Smog zawiera pyły zawieszone PM2.5 i PM10 i wiele trujących związków chemicznymi jak ołów, ozon, tlenek siarki, dwutlenek azotu. Groźne są też lotne związki organiczne VOC (Volatile Organic Compounds) zawierające toksyczny benzen czy formaldehyd. Z powodu bardzo małych rozmiarów pyłów PM2.5 <2,5 µm (cząstki spalania związki organiczne, metale) i PM10 <10 µm (kurz pyłek, pleśń, zarodniki) skutecznie wnikają do gardła nosa i płuc. Dla porównania włos ludzki ma średnicę < 50-70 µm.

Powinieneś wiedzieć, że do najważniejszych chorób, z którymi poradzą sobie oczyszczacze powietrza są choroby: układu oddechowego takie jak alergia, astma, kaszel, układu krążenia i serca a nawet problemy z oczami. Ograniczają możliwość zachorowania na pewne odmiany raka. Przeprowadzane badania potwierdzają, że oczyszczacz powietrza dla alergika jest bardzo skuteczny w leczeniu dolegliwości oddechowych. Zagrożeniem dla górnych dróg oddechowych jest także suche powietrze, które powoduje przesuszenie śluzówek, reakcje alergiczne czy ból gardła. Przy prawidłowej wilgotności powietrza, organizm lepiej regeneruje się w czasie snu, jesteśmy bardziej wypoczęci. Optymalna wilgotność to także naturalny sprzymierzeniec w usuwaniu kurzu. Jego cząstki są wiązane przez wodę i opadają na podłogę. W mieszkaniu poziom wilgotności szczególnie zmniejsza się w sezonie grzewczym.

Rodzaje oczyszczaczy powietrza

Zastanawiając się nad tym, czy warto kupić oczyszczacz powietrza, przenalizuj kilka rodzajów oczyszczaczy z:

  • filtracją mechaniczną i filtrami aktywnymi,
  • filtracją mechaniczną i nawilżaniem,
  • filtracją mechaniczną, jonizacją i nawilżaniem.

Jeżeli zależy ci na oczyszczaczu prostym w obsłudze, a w domu nie masz problemu z małą wilgotnością, wybierz oczyszczacz z filtracją tylko mechaniczną. Do działania wykorzystują one wentylator, który zasysa zanieczyszczone powietrze a następnie zostaje ono oczyszczone przez trzy filtry:

  • wstępny – umieszczony z tyłu obudowy, który zatrzymuje duże cząstki, takie jak kurz, sierść, włosy, okruchy i inne drobiny;
  • węglowy – wykorzystujący aktywny węgiel usuwający przykre zapachy, dym tytoniowy oraz lotne związki organiczne VOC. Jest to filtr wymienny;
  • HEPA – skutecznie eliminuje najróżniejsze pyły PM2.5, PM10 i mniejsze (nawet ultra małe cząstki do 0,02 µm), bakterie, wirusy, pleśń, alergeny. Filtr zawiera mikrowłókna o strukturze papieru ułożonego w harmonijkę, aby zwiększyć powierzchnie filtracji. Jest to także filtr wymienny.

W oczyszczaczach może także występować filtr hybrydowy zawierający w jednej obudowie filtr HEPA i filtr węglowy. Zwykle te trzy filtry zatrzymują 99.97 proc. cząstek o wielkości 0,3 µm. Warto pamiętać, że filtr HEPA ma wiele odmian. Najwyższy i najskuteczniejszy to wersja HEPA H13.


Możesz wybrać oczyszczacz, który ma dodatkowe filtry aktywne:

  • elektrostatyczny – wykorzystuje pole elektrostatyczne, które powoduje, że cząstki np. kurzu i pyłki ulegają jonizacji i przyjmują dodatni ładunek, a następnie zostają przyciągnięte przez ujemnie naładowane płytki filtra.
  • fotokatalityczny – użyto w nim światło do reakcji chemicznych, powodujących wytworzenie substancji silnie utleniających zanieczyszczenia i rozkładanie ich na substancje nieszkodliwe.

W walce z mikroorganizmami jest stosowana także lampa UV, której światło niszczy bakterie, wirusy, pleśnie, grzyby oraz wszelkie inne drobnoustroje wewnątrz oczyszczacza.

Oczyszczacze powietrza 2 w 1 - czy warto?

Jeżeli w mieszkaniu panuje suche powietrze, a domownicy mają problemy z alergią i astmą lub często zapadają na infekcje górnych dróg oddechowych wybierz oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania. Także za duża wilgotność sprzyja rozwojowi grzybów lub pleśni szkodliwych dla zdrowia. W najlepszych oczyszczaczach poziom wilgoci jest ustalany w zależności od temperatury. Dodatkową zaletą oczyszczacza z funkcją nawilżania jest naturalny sposób ograniczenia zjawiska elektryczności statycznej czyli elektryzowania się np. ubrań dzięki utrzymywaniu wilgotności na optymalnym poziomie. Zastosowany filtr wodny pełni dwie funkcje, filtruje powietrze z zanieczyszczeń i jest źródłem wilgoci. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu elementów filtra wodnego, aby nie pojawiła się na nich pleśń czy grzyby. Jeżeli nie używasz oczyszczacza, usuń wodę ze zbiornika.

Oczyszczacze powietrza z jonizatorem powietrza, czyli 3 w 1

Jeżeli chcesz zwiększyć skuteczność działania oczyszczacza w walce z alergią smogiem, mikroorganizmami, a także elektrycznością statyczną powinien być wyposażony w jonizator powietrza. Dodatkowo zapewnisz domownikom mikroklimat w pokoju. Mało doceniana jest równowaga jonów dodatnich i ujemnych dla naszego zdrowia. W powietrzu miejskim dominują szkodliwe jony dodatnie, których źródłem w domu i w biurze są urządzenia elektryczne. Natomiast dobrze czujemy się w lesie, po burzy, w okolicach wodospadów, będące źródłem jonów ujemnych. Wybierając oczyszczacz powietrza, z jonizatorem masz dodatkowe narzędzie do usuwania wielu szkodliwych mikroorganizmów takich jak: wirusy, bakterie, oraz pleśni, alergenów, nieprzyjemnych zapachów, dymu papierosowego.

Jonizacja powietrza ujemna skutecznie eliminuje dodatnie ładunki elektrostatyczne generowane przez urządzenia elektroniczne pogarszające samopoczucie i mogące zniszczyć sprzęt elektroniczny z powodu suchego powietrza. W najlepszych oczyszczaczach strumień jonów może być wykorzystywany do czyszczenia odzieży. Do wyboru masz oczyszczacze powietrza z generatorem jonów ujemnych lub ujemnych i dodatnich (oczyszczacze Sharp z generatorem jonów Plasmacluster). Jony dodatnie i jony ujemne Plasmacluster eliminują 23 rodzaje bakterii, pleśni i alergenów, dezaktywują wirusy grypy, bakterie E.coli. Są to najbardziej zaawansowane obecnie na rynku urządzenia.

Oczyszczacze powietrza – co jest ważne przy zakupie?

Jeśli nie wiemy, czy warto kupić oczyszczacz powietrza, zwróć uwagę na następujące parametry, od których będą zależeć szybkość i skuteczność oczyszczania powietrza.

  • Wielkość pomieszczenia – podawana jest w m2 dla powierzchni lub m3 jego objętości. Dla niej ustalana jest mocy silnika, tak, aby powietrze w pokoju zostało przefiltrowane, w jak w najkrótszym czasie. Im większa moc silnika, tym większa wydajność oczyszczania.
  • Wydajność nominalna oczyszczania [m3/h] – opisuje ile m3 powietrza jest oczyszczane przez urządzenie w ciągu godziny. Im większa, tym powietrze zostanie szybciej oczyszczone.
  • Współczynnik CADR (Clean Air Delivery Rate) – określa rzeczywistą skuteczność oczyszczania powietrza przez filtry. Przyjmuje się, że powietrze w danym pomieszczeniu powinno być przefiltrowane w całości cztery razy w ciągu godziny. CADR jest zawsze mniejszy niż wydajność nominalna.
  • Poziom głośności [dB(A)] to o bardzo ważnym parametr decydujący o komforcie użytkowania oczyszczacza. Podawane są wartości dla różnych prędkości obrotów wentylatora. W trybie snu poziom głośności powinien być najmniejszy, najlepiej do 25 dB(A).
  • Pojemność zbiornika na wodę [l] jest podawana dla funkcji nawilżania. Od jego wielkości zależeć będzie, jak często będziemy dolewać wodę. Typowe pojemności zbiornika to 3, 4 l.

Certyfikaty – gwarancją skuteczności działania

Praktycznie wszystkie oczyszczacze powietrza na rynku reklamowane są jako skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń powietrza. Jednak wybieraj urządzenia z gwarancją potwierdzającą skuteczność działania. Certyfikaty są wydawane przez ośrodki badawcze i fundacje. Zgodnie z polskim prawem oczyszczacz powinien mieć certyfikat PZH (Państwowego Zakładu Higieny). Dla alergika szukaj oczyszczacza z certyfikatem np. BAF (The British Allergy Foundation) brytyjskiej organizacji medycznej, ECARF (European Centre for Allergy Research Foundation) – Fundacji Europejskiego Centrum Alergii lub PTA Polskiego Towarzystwo Alergologicznego.

Komfort obsługi

Oczyszczacze powietrza mogą być obsługiwane za pomocą przycisków na obudowie, pilota i aplikacji na smartfonie. Podstawowe czynności to zmiana trybu pracy, ustawianie timera, zdalne włączanie urządzania, zamiana prędkości wentylatora. Większe możliwości ma aplikacja,  z której możesz korzystać poza domem. Obsługuje wymienione wcześniej funkcje i wyświetla dodatkowe informacje o stanie zanieczyszczenia powietrza w domu i z zewnętrznych stacji pomiarowych. Może informować o stężeniu pyłów zawieszonych PM 2.5, PM10, ozonie, tlenku węgla, dwutlenku węgla i pyłków roślin. Aplikacja poinformuje o konieczności wymiany filtrów.

Koszty eksploatacji a cena oczyszczacza

Wybierając oczyszczacz zwróć uwagę na koszty eksploatacji związane z okresową wymianą filtrów. Dzięki temu wiemy, czy warto kupić oczyszczacz powietrza i czy będzie on opłacalny. Największy wpływ na koszty eksploatacji w oczyszczaczach powietrza ma cena filtrów i częstość ich wymiany. Częstość wymiany np. filtra HEPA może wynosić od kilku miesięcy do kilku lat w zależności od jakości i producenta filtra. Jest też zależna od zanieczyszczenia powietrza. Kupno tańszego oczyszczacza powietrza może oznaczać większe koszty z powodu częstej wymiany filtrów, niż gdy wybierzemy droższy oczyszczacz, ale z filtrami, które wymienia się rzadziej.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756