Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Fotografia uliczna – jak zacząć?

 2023-10-10 

Wbrew pozorom to nie jest rodzaj fotografii dla wszystkich. Streetphoto, jak zwykło się o niej mówić, to fotografia, której tematem są przypadkowe, wiele mówiące ujęcia życia ulicznego. Jej prekursorem był słynny francuski fotograf Henri Cartier-Bresson, który w 1952 roku opublikował książkę „Decydujący moment” a w niej koncepcje i ramy fotografii ulicznej, które spowodowały przewrót w historii fotografii. Fotografia uliczna balansuje na pograniczu fotoreportażu i fotografii artystycznej. To fotografia dla patrzących wokół siebie i odważnych, fotografów, którzy potrafią być „niewidzialni”, a jednocześnie nie wchodzą z butami w życie innych ludzi. Na ulicy lepiej uważać.

Fotografia uliczna – czym fotografować?

Spacerując po mieście z wielkim aparatem i jeszcze większym obiektywem w Street Photo niewiele się osiągnie. Mówi się, że najlepszy aparat to ten, który ma się w ręku. Często jest to dziś smartfon, którym fotografują miliony ludzi, i właśnie nim fotografię uliczną „uprawiają” nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Świadomi fotografowie wybiorą raczej aparat małoobrazkowy, być może nawet dalmierzowy z lunetką. Niezwykle przydatny w tej fotografii jest obiektyw stałoogniskowy – 28, 35 mm, 50 mm – taki, który zapewni kąt widzenia naturalny dla ludzkiego oka i neutralną perspektywę. Minimalizm sprzętowy ma swój głęboki cel – rzecz w tym, by do minimum ograniczyć konieczność manipulacji przy ustawieniach aparatu. Jeśli mamy aparat z autofokusem to możemy powierzyć mu automatykę ustawiania ostrości, licząc się jednak z tym, że może zdarzyć się, że ustawi ją nie w tym punkcie, o którym myślał fotograf. Dla osiągnięcia sukcesów w fotografii ulicznej warto poświęcić niektóre zasady, wszak cel uświęca środki. Przy jasnych, stałoogniskowych obiektywach warto ustawić przysłonę na f/5,6 lub f/8 – wtedy aparat dobierze właściwy czas otwarcia migawki. Ważne, aby aparat do Street Photo był wyposażony w wydajny procesor i bardzo szybki tryb zdjęć seryjnych, a także, aby cechował się wysoką ergonomią i intuicyjną obsługą.


Warto spróbować fotografowania w trybie priorytetu przysłony. Ustawiając liczbę przysłony i wiedząc, że czas otwarcia migawki oraz czułość ISO zmienią się automatycznie w celu dopasowania do światła, można skutecznie sterować głębią ostrości. Nie należy jednak ustawiać zbyt wysokiej liczby przysłony, ponieważ grozi to za długim czasem otwarcia migawki. Przy takich parametrach każdy przypadkowy ruch aparatu może spowodować, że zdjęcia będą rozmazane.


Małe i niepozorne aparaty są dobre do fotografowania i komfortowe do noszenia ze sobą, a zaletą obiektywów stałoogniskowych jest również to, że ludzie uznają fotografa za zwykłego turystę i nie zwracają na niego uwagi.

Aparaty w naszej ofercie:

Fotografia uliczna – co fotografować?

Wszystko. A raczej to, co wydaje się interesujące – człowiek, grupka plotkujących kobiet na ławce, światło i cień, detal i architektura. Fotografując na ulicy, trzeba być nie tylko odważnym, ale i uważnym fotografem. Trzeba być też cierpliwym, czasem warto zatrzymać się, obserwować i zrobić zdjęcie wtedy, gdy sytuacja do tego „dojrzeje”. Czasem trzeba wrócić w to samo miejsce, gdy zmieni się światło, gdy cienie będą się układać zupełnie inaczej niż kilka godzin wcześniej. Nie można bać się fotografować z innej perspektywy niż własne oczy. Czasem trzeba się schylić, zmienić kąt widzenia obiektywu, uzyskać bardziej interesującą kompozycję. A przy okazji uniknąć niepotrzebnych wtrętów w kadrze.


Twórcy streetphoto fotografowali przede wszystkim w czerni i bieli, ale nie oznacza to wcale, że tak trzeba robić i dziś. Owszem, fotografia czarno-biała wydaje się stworzona do fotografii ulicznej, aparaty cyfrowe też mogą robić zdjęcia w tym trybie, ale lepiej decyzję czy kolor zostawmy na postprodukcję. Teraz to możliwe, jeśli zdjęcia zapisujemy w bezstratnym formacie RAW. Jak kiedyś w ciemni, tak dziś przed komputerem można popracować nad tym, aby światło, cienie, kontrast i subtelne odcienie szarości faktycznie dobrze wyglądały w wersji końcowej.

Fotografia uliczna – jakim prawem fotografować?

Decydując się na fotografię uliczną, trzeba liczyć się z pewnymi konsekwencjami prawnymi, które mogą ograniczać nasze możliwości.


Fotografia uliczna polega na uchwyceniu życia, ale trzeba robić to z szacunkiem. Robienie zdjęć osób i przedmiotów w miejscach publicznych jest całkowicie zgodne z przepisami, ale nawet jeśli wolno to robić, nie wszyscy chcą być fotografowani. Zawsze warto sprawdzić kwestie prawne dotyczące fotografii ulicznej w miejscu, w którym planujemy fotografować. Zasadniczo w większości krajów można robić zdjęcia w miejscach publicznych, chyba że specjalne przepisy stanowią inaczej. Dotyczy to także fotografowania pieszych na ulicy i osób w miejscach publicznych, takich jak parki. W Polsce rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej, chyba że osoba ta stanowi jedynie szczegół całości takiej jak: zgromadzenie, krajobraz czy publiczna impreza, lub jest powszechnie znana, a wizerunek uwieczniono w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych.


Gdy fotografuje się na terenie prywatnym, to inna sprawa, tu obowiązują inne reguły. Wtedy trzeba poprosić o zgodę, zanim zacznie się robić zdjęcia.


Fotografia uliczna – podsumowanie

Czym jest streetphoto? Krótko można na to pytanie odpowiedzieć tak:

  • szukaniem niezwykłości w miejscach znanych i zwyczajnych,
  • próbą zatrzymania w kadrze chwil ulotnych,
  • sztuką cierpliwości – na to właściwe ujęcie trzeba nieraz długo czekać,
  • błyskawicznym reagowaniem na wydarzenia,
  • ciężką pracą z aparatem – zmiana kąta widzenia obiektywu i perspektywy bardzo często jest potrzebna i konieczna, by uzyskać właściwe ujęcie.

W streetphoto liczy się refleks i sprawna reakcja na dziejące się przed obiektywem wydarzenia. Często konieczne jest również wtopienie się w tłum, co pozwala nie odwracać uwagi fotografowanych osób i nie zaburzać toczących się wydar

Aparaty w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756