Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Hyperlapse – co to jest? Jak go wykorzystać?

 2023-10-10 

Hyperlapse to technika stosowana w fotografii poklatkowej, która polega na tym, że aparat porusza się na znaczne odległości podczas wykonywania zapisu, aby tworzyć złożone ścieżki ruchu i zmiany kąta widzenia. Zwyczajna fotografia poklatkowa czyli time-lapse, bierze swoją definicję ze sposobu, w jaki ukazujemy przepływ czasu – wydaje się, że płynie on szybciej. Ta technika fotograficzna zapisuje zdjęcia w znacznie niższej, regularnej liczbie klatek na sekundę, niż podczas oglądania razem w sekwencji, co pozwala uzyskać wrażenie przyspieszenia czasu. Jest wiele przykładów twórczego wykorzystania fotografii poklatkowej – wzrost i kwitnienie kwiatów, zachody i wschody słońca, ludzie i samochody w godzinach szczytu i tak dalej. Filmy poklatkowe, to świetny sposób na pokazanie upływu czasu. Jeśli robisz zdjęcie co minutę przez godzinę, otrzymasz 60-sekundowy film z tej godziny. A hyperlapse co to jest?

Hyperlapse – krok dalej

Główną różnicą w przypadku hyperlapse jest to, że kamera się porusza. Podobnie jak ujęcie śledzące powszechnie stosowane w filmie i wideo, gdzie kamera porusza się wzdłuż określonej osi, hyperlapse jest zasadniczo filmem poklatkowym, ale z dodatkowym ruchem aparatu na większe odległości. Ta sama podstawowa zasada robienia zdjęć poklatkowych, ma zastosowanie również do hyperlapse: zdjęcia danego obiektu, robione są w regularnych odstępach czasu za pomocą kamery. Można również zastosować ograniczony ruch, wykorzystując technikę powiększania lub panoramowania. W najprostszej postaci, hyperlapse uzyskuje się poprzez przesunięcie kamery na niewielką odległość między każdym ujęciem. Zalecany czas między poszczególnymi ujęciami to 10-15 sekund, ale niezwykle istotne dla jakości filmu hyperlapse, jest konsekwentne utrzymanie stałego interwału. Jeśli zdecydujemy się na dziesięć sekund, musimy ustawić swój czas tak, aby aparat uruchamiał się co dziesięć sekund. Najlepiej używać do tego pilota z timerem lub innego systemu odmierzania czasu, który zapewni równe odstępy między każdym zdjęciem. Technika ta, pozwala też na użycie długich ekspozycji do tworzenia rozmycia ruchu.


Funkcja hyperlapse jest obecna w kilku lustrzankach cyfrowych i wymaga użycia statywu lub ruchomego wózka, aby uzyskać właściwy efekt. Jednakże można użyć również aparatu w smartfonie, aby uzyskać podobny efekt. Zaleca się jednak użycie statywu i uchwytu do smartfona, gdyż nawet niewielkie ruchy spowodowane trzymaniem telefonu spowodują, że obraz będzie bardzo chwiejny.


Zanim zabierzemy się za hyperlapse trzeba dokładnie przewidzieć, jak będziemy go realizowali. Ważna jest ilość ujęć, jakie musimy wykonać, a co za tym idzie, obliczenie dokładnej odległości między kolejnymi ujęciami. Na przykład, jeśli chcemy wykonać sześciosekundowy film, musimy zrobić 150 zdjęć, ponieważ na każdą sekundę składa się 25 klatek zdjęć. Trzeba też obliczyć, jaki dystans będziemy musieli ustawić między kolejnymi ujęciami. Jeśli przyjmiemy, że przestrzeń w której wykonywać będziemy film, to na przykład 15 metrów, okaże się, że odległość między kolejnymi ujęciami wyniesie 10 cm. Liczbę tę uzyskamy, dzieląc całkowity dystans przez liczbę ujęć, czyli 150.

Hyperlapse – co to nam daje i jak łatwo zrobić taki film?

Przy odrobinie cierpliwości i dobrym pomyśle na zabawny filmik hyperlapse, można zrobić wiele. Trzeba tylko jeszcze pamiętać o drobnych sprawach, dzięki którym film hyperlapse będzie naprawdę dobry. Przede wszystkim powinieneś:


  • nagrywać surowy materiał, ponieważ z pewnością będziesz chciał edytować nagranie w postprodukcji;
  • od czasu do czasu stabilizować niektóre ujęcia, aby zapewnić płynne przejście każdego obrazu;
  • upewnić się, że czas otwarcia migawki wynosi co najmniej jedną sekundę. Pomoże to stworzyć rozmycie ruchu na każdym pojedynczym obrazie, a także stworzyć znacznie gładsze i bardziej zwięzłe hyperlapse,
  • zaplanować wcześniej, jak długo ma trwać hyperlapse. Pamiętaj, że w przypadku dziesięciu sekund filmu, musisz nagrać od 240 do 250 obrazów – jeśli nagrywasz z szybkością 60 klatek na sekundę;
  • zamocować aparat na statywie i znaleźć płaską powierzchnię, na której będziesz mógł go umieścić – to integralna część hyperlapse. Jeśli masz nierówny teren, zamiast balansowania statywem na skalistej, nierównej powierzchni, użyj gimbala – ręcznego narzędzia do stabilizacji,
  • nagrać więcej materiału niż potrzebujesz, na przykład, jeśli potrzebujesz 5 sekund materiału na hyperlapse, nagraj około 10-12 sekund. Nigdy nie wiadomo, czy cały materiał będzie się nadawał do hyperlapse.


Jeszcze łatwiej zarejestrować hyperlapse, używając do tego smartfona z dedykowaną aplikacją. Wiele kamer, zwłaszcza kamer akcji, ma tę funkcję wbudowaną lub dostępną w aplikacjach. Jeśli korzystasz z systemu iOS, Instagram ma aplikację do konwersji materiału. Jeśli korzystasz z Androida, wypróbuj aplikację Microsoftu, która robi to samo. Dostępne są także aplikacje komputerowe. W przypadku aparatów czy smartfonów, które nagrywają wideo hyperlapse, występuje jeszcze jedna zaleta: lepsza stabilizacja obrazu. Wiesz już trochę o systemie hyperlapse. Co to Ci da, podczas tworzenia materiałów foto-wideo także, więc do dzieła.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756