Poradniki Eksperta

Jaki dron z kamerą wybrać?


Drony stały się wyjątkowo popularnymi urządzeniami, które w szybkim tempie znajdują swoje miejsce w niemal każdej dziedzinie naszego życia. Dawno już przestały być zarezerwowane wyłącznie dla wojska i dużych firm, które mogły pozwolić sobie na ich kupno. W dzisiejszych czasach dron to urządzenia dla każdego i coraz więcej osób decyduje się na jego zakup. Jednym z głównych powodów jest niespotykana wcześniej możliwość samodzielnego nagrywania filmów z lotu ptaka. Jaki dron z kamerą wybrać, aby cieszyć się wysoką jakością i jak najmniejszą awaryjnością?


Jaki dron z kamerą wybrać


Filmy z lotu ptaka


Drony to bardzo szerokie pojęcie, które odnosi się do wszystkich pojazdów bezzałogowych. Mogą to być zatem urządzenia latające, pływające, a także jeżdżące. Prawda jest jednak taka, że największe uznanie zyskały te pierwsze i to nie bez przyczyny. Nagrywanie z mniejszej i większej wysokości to stosunkowo niedawno powstała nowinka, przynajmniej w kwestii dostępności przez prywatnego użytkownika. Dlatego też pojawienie się dronów wywołało niemałą rewolucję, nie tylko w sposobie wykonywania zdjęć i filmów z wysokości, ale także tego, jak szybko zapełniło się nasze niebo tymi niewielkimi maszynami. Każdy, kto chce nagrywać filmy przy użyciu drona, stanie przed trudnym pytaniem: jaki dron z kamerą wybrać? Pierwszym skojarzeniem będzie zapewne rozdzielczość i jest to istotnie jedna z najważniejszych cech, które powinien posiadać dron wyposażony w kamerę, ale nie jedyna. Przyjrzyjmy się zatem, jaki dron z kamerą wybrać, aby spełnił wszystkie nasze oczekiwania.


Rozdzielczość kamery drona


Na rynku znajdziemy naprawdę ogromną ilość dronów z wbudowaną kamerą, które różnią się od siebie wspomnianą wyżej rozdzielczością. Wiele osób może być zagubionych w tym temacie, ponieważ nie miało wcześniej styczności z żadną kamerą, ale należy pamiętać, że ich rozdzielczość można łatwo zrozumieć na przykładzie, chociażby telewizorów, które praktycznie każdy posiada w domu. Wystarczy obejrzeć film lub nagranie w wybranej częstotliwości i już mniej więcej będziemy mieli pojęcie, jak będzie wyglądało nagranie wykonane przez naszego drona, który będzie wyposażony w kamerę o takiej samej rozdzielczości. Szybko zdamy sobie sprawę, że wszelkie budżetowe rozwiązania nie wchodzą w grę, głównie przez potocznie nazywaną „pikselozę”, która potrafi zniszczyć całą radość z oglądania własnoręcznie wykonanych nagrań. Dlatego też zdecydowana większość osób wybiera drony z kamerą przynajmniej Full HD. Obraz będzie wówczas przyzwoity, ale najlepszy efekt osiągniemy wybierając kamerę 4K UHD, która posiada dwa razy więcej pikseli, co w wyraźny sposób przełoży się na jakość nagrania. W tym miejscu nie powinniśmy mieć wątpliwości, także dlatego, że technologia 4K jest stosunkowo młoda i w perspektywie następnych kilku lat, nie będziemy musieli się martwic, że nasz sprzęt stanie się przestarzały. Jest to zatem dobra inwestycja gwarantująca „bycie na czasie”.


Drony w naszej ofercie:



Funkcje dodatkowe: stabilizacja, zoom i FPS


Sama rozdzielczość to tylko połowa sukcesu, dlatego każde dodatkowe ulepszenie, które będzie posiadać kamera w dronie, sprawi, że obraz będzie jeszcze bardziej wyrazisty i ostry. Ma to szczególne znaczenie w 252u, jeśli planujemy odtwarzanie naszych nagrań na telewizorach o dużej przekątnej.

Absolutna podstawa, którą powinna posiadać kamera w dronie to stabilizacja obrazu. Pomimo tego, że dron wiszący w powietrzu wydaje się nam nieruchomy, wcale tak nie jest i tak naprawdę „chwieje” się na wietrze lub pod wpływem ruchu wirników. Stabilizacja obrazu sprawi, że wszystkie te małe drgania, które skutecznie zakłóciłyby nasze nagranie, znikną.


Zoom to przydatna funkcja, szczególnie jeśli planujemy nagrywanie z większych wysokości. Dodatkowo może się okazać całkiem przydatną funkcją do osiągnięcia efektu oddalania, co jest bardzo popularne w wielu filmach wykonywanych przez amatorów i profesjonalistów. Przyzwoite minimum to 4-krotny zoom.


Częstotliwość odświeżania, czyli znane wśród graczy FPS (frames per second). W tym przypadku zasada jest bardzo prosta: im więcej, tym lepiej. W każdej sekundzie kamera rejestruje określoną ilość klatek, dlatego większa ich ilość oznacza lepszą jakość poprzez płynność obrazu. Minimum FPS-ów to 60, ale najlepsze wyniki da nam kamera rejestrująca 120.


Akumulator


Przyszła pora, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będziemy używać drona z kamerą? Jeśli chcemy nagrywać filmy hobbystycznie lub dla rodziny i znajomych, wówczas wystarczy nam podstawowy akumulator, lub nawet zasilanie na zwykłe baterie. Nie będziemy mogli latać zbyt długo ani daleko, ale w zupełności spełni nasze oczekiwania. Jeśli dron ma nam służyć do bardziej ambitnych projektów, jak eksplorowanie trudno dostępnych terenów i nagrywanie komercyjne, wówczas warto wybrać model z bardziej pojemnym akumulatorem, a nawet pomyśleć o zestawie z dołączonym zasilaniem awaryjnym. Pozwoli nam to na pozostawanie w powietrzu na dużych wysokościach przez dłuższy czas, a także umożliwi odbywanie lotów na dłuższych dystansach.


Latanie dronem to sport?


Jaki dron z kamerą wybrać, jeśli szukamy bardziej emocjonującego zastosowania tego urządzenia? Coraz popularniejsze stają się wyścigi dronów, czy skomplikowane manewrowanie pomiędzy przeszkodami z dużą prędkością. Nie da się tego zrobić, sterując urządzeniem przy użyciu zwykłego pilota. Dlatego też stosuje się tutaj specjalne gogle VR, które będą wymagać kamery w dronie o najwyższych parametrach. Wyraźny i ostry obraz będzie czynnikiem decydującym, dlatego jeśli myślimy o rozpoczęciu przygody z tym nowym sportem, nie powinniśmy iść na żadne ustępstwa i koniecznie wyposażyć się w model z kamerą 4K UHD i wszystkimi ulepszeniami wspomnianymi wyżej.


Na sam koniec warto wspomnieć o kilku zasadach bezpieczeństwa, których znajomość sprawi, że nasz dron z kamerą będzie służyć nam lepiej i dłużej. W naszym kraju przepisy dotyczące posługiwania się dronami dopuszczają ich nierejestrowany użytek w przypadku, gdy ich masa nie przekracza 25 kg. Nie możemy też latać powyżej 50 metrów nad powierzchnią. Warto pomyśleć o wyposażeniu drona w moduł GPS, co pozwoli nam na jego zlokalizowanie w przypadku awaryjnego lądowania z powodu wyczerpania baterii lub, gdy przypadkowo się rozbijemy.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756