Zdaniem eksperta
W szeroko pojętej elektronice użytkowej funkcjonują różne interfejsy oraz rodzaje złączy. Obok HDMI, bardzo popularnym cyfrowym standardem transmisji sygnału AV jest DisplayPort opracowany przez konsorcjum VESA. Przygotowany przez nas poradnik wyjaśni Ci, jakie są zastosowania tego złącza, jego zalety oraz możliwości.
W artykule znajdziesz:
DisplayPort – co to takiego? Charakterystyka złącza
DisplayPort jest standardem opracowanym przez VESA (Video Electronics Standards Association). Organizacja ta zajmuje się standaryzacją grafiki komputerowej i została założona przez producentów takich urządzeń jak np. monitory czy karty graficzne.
Interfejs ten zastąpił tym samym analogowy format VGA czy cyfrowy DVI. DisplayPort służy przede wszystkim do realizacji połączeń w sprzęcie komputerowym, np. podłączania „pecetów” do wyświetlaczy jak monitory czy projektory, stanowi również alternatywę dla HDMI.
Względem poprzedników oferuje takie zalety jak możliwość transmisji sygnału audio-wideo jednym przewodem i to w wysokiej rozdzielczości i częstotliwości odświeżania. Co ważne, wszystko to za sprawą wygodnego i wytrzymałego złącza z opcją dodawania nowych funkcji w przyszłości.
Kable DisplayPort w naszej ofercie:
13,04 zł | Cena przed obniżką |
12,60 zł | Najniższa cena |
Wersje standardu DisplayPort
Poszczególne wersje standardu DisplayPort różnią się przede wszystkim prędkością transmisji danych, co wpływa oczywiście na maksymalną rozdzielczość i częstotliwość odświeżania przesyłanego sygnału.
Zobacz także: DisplayPort czy HDMI – co wybrać? Które lepsze?
Rodzaje wtyków DisplayPort
Często DisplayPort jest określany mianem złącza, jednak standard ten może być stosowany z różnego rodzaju wtykami. Standardowe gniazdo DisplayPort ma formę prostokąta z jednym ściętym rogiem oraz składa się z 20 pinów. Interfejs został jednak zaimplementowany również na inne złącza.
Pierwszym z nich jest Mini DisplayPort. Ten rodzaj wtyku jest mniejszy i został opracowany z myślą przede wszystkim o laptopach. Bywał również stosowany w niektórych kartach graficznych. Obecnie jednak zastąpiono go przez popularne USB-C.
Jak się okazuje, niewielkie złącze może służyć nie tylko do ładowania Twojego telefonu czy kopiowania danych, ale również przesyłania sygnału AV – oczywiście pod warunkiem kompatybilności przewodu i źródła sygnału.
W Media Expert znajdziesz różnego rodzaju przewody DisplayPort wykorzystujące zarówno standardowe wtyki jak i pomniejszone, a nawet kompatybilne z formatem HDMI. Specyfikacja standardu rekomenduje, aby przewody miały długość do 2 m dla zachowania pełnej przepustowości i jakości transmisji.
Dostępne są także dłuższe kable, jednak warto wybierać te wysokiej jakości oraz renomowanych marek. Daje to gwarancję trwałości oraz stabilności sygnału. Jest ona istotny szczególnie dla wymagających użytkowników, jak gracze czy profesjonaliści z branży kreatywnej.
DisplayPort czy HDMI - co jest lepsze?
HDMI można uznać za konkurencyjny standard względem DisplayPort. Sprawia to, że wielokrotnie zastanawiamy się, który rodzaj połączenia będzie dla nas lepszy. W praktyce zależy to od kilku czynników. HDMI zostało opracowane przede wszystkim jako rozwiązanie do urządzeń RTV, a więc telewizorów, dekoderów, konsol, czy amplitunerów. W takim wypadku wybór jest prosty, ponieważ urządzenia te zazwyczaj nie są kompatybilne z DisplayPort. Oczywiście, jeśli chcesz podłączyć do nich źródło sygnału wyposażone w wyjście DisplayPort, istnieje taka możliwość. Możesz skorzystać z odpowiedniego przewodu lub przejściówki, które znajdziesz w ofercie Media Expert.
Istnieją urządzenia jak np. monitory, karty graficzne lub laptopy kompatybilne zarówno z DisplayPort jak i HDMI. W takiej sytuacji możesz zastanawiać się, którego ze standardów użyć, np.: aby podłączyć monitor do komputera. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na wersję złącza. Jeśli przykładowo Twój monitor ma wejście HDMI 1.4 oraz DisplayPort 1.4 to lepszym wyborem jest użycie tego drugiego, ponieważ zapewnia większą przepustowość. Tym samym pozwala na uzyskanie większej rozdzielczości obrazu czy częstotliwości odświeżania. Ma to szczególnie duże znaczenie dla graczy.
Kolejną kwestią jest korzystanie z synchronizacji adaptacyjnej, jak np. G-Sync w kartach graficznych firmy Nvidia. Jeśli chcesz cieszyć się dobrodziejstwem synchronizacji obrazu, to monitor musisz podłączyć za pomocą DisplayPort. Co ważne, w przypadku laptopów podłączonych do zewnętrznych wyświetlaczy również przewody USB-C mogą obsługiwać tę funkcję.
Posiadacze ultramobilnych laptopów także mogą skorzystać z formatu DisplayPort. Coraz więcej monitorów jest wyposażonych w stacje dokujące z USB-C. Po powrocie do domu czy biura wystarczy jednym przewodem podłączyć ekran do laptopa kompatybilnym z DisplayPort kablem. Co więcej, w przypadku obsługi standardu USB Power Delivery zapewnisz również zasilanie laptopa, a także możliwość korzystania z akcesoriów podłączonych do monitora, np. myszki czy klawiatury.
Polecamy korzystanie z DisplayPort, gdy podłączasz sprzęt komputerowy, np. monitor do „peceta”. HDMI będzie lepszym wyborem, a często jedynym, w urządzeniach RTV.
Kable HDMI w naszej ofercie:
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756