Poradniki Eksperta

Najlepsze gry strategiczne – ranking [TOP10]

 2023-04-26 

Jeśli masz dość tytułów zręcznościowych, dynamicznych strzelanek i chciałbyś nieco pogłówkować, koniecznie sprawdź nasz ranking prezentujący najlepsze gry strategiczne. Wbrew pozorom, dostępnych jest wiele różnych pozycji – strategie turowe, czasu rzeczywistego, taktyczne oraz ekonomiczne. Każdy z tych gatunków ma swoich miłośników i różni się nieco charakterem rozgrywki, a inne starają się łączyć elementy. Dla każdego znajdzie się więc coś ciekawego.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.0 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

8.5 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Fascynujący świat gier strategicznych

Jakie są warte uwagi gry strategiczne? Ranking pomoże Ci wybrać odpowiedni tytuł, a selekcję możesz zacząć od zwrócenia uwagi na świat gry. Realia mają bowiem bardzo duże znaczenie. Gry strategiczne są osadzane w różnych światach, np. fantastycznych, krainach historycznych, w przyszłości, czy nawet podczas wybranego wydarzenia jak II Wojna Światowa. Warto wspomnieć także o menedżerach sportowych, w których możemy zarządzać np. zespołami piłkarskimi, czy F1. One również są pewną odmianą gier strategicznych. Dostępnych jest wiele różnych uniwersów i każde z nich ma coś do zaoferowania, od znanych bohaterów, po realne wydarzenia historyczne, w których najlepsze gry strategiczne pozwolą Ci uczestniczyć np. w roli dowódcy oddziału.


Większość tytułów oferuje kampanię dla pojedynczego gracza, która stanowi trzon rozgrywki. Jednak w wielu przypadkach jest ona tylko wstępem do zabawy, ze względu na rozbudowany moduł gry wieloosobowej, w którym przez Internet lub korzystając z sieci lokalnej, możesz rywalizować z innymi graczami. Do tej pory gry stategiczne były domeną komputerów stacjonarnych. Dziś możemy również znaleźć dobre tytuły również na konsolach: PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X czy na Nintendo Switch.

Gry strategiczne czasu rzeczywistego

Gdy wymieniamy najlepsze gry strategiczne, to zazwyczaj należą one do gatunku RTS – real-time strategy. Określenie to tłumaczymy jako strategiczne gry czasu rzeczywistego. Nazwa ta ma swoje źródło w sposobie rozgrywki. Otóż podczas zabawy podejmujemy różne decyzje, np. zlecamy skonstruowanie budynku, wysyłamy w dane miejsce oddział i skutki tych działań są widoczne natychmiast. Taki sposób zabawy fundamentalnie wpłynął na rozgrywkę, ponieważ stała się ona bardziej dynamiczna. W grach RTS może występować mechanika tzw. aktywnej pauzy. Pozwala Ci ona zatrzymać upływ czasu gry, abyś mógł zaplanować akcje bez presji czasowej, np. wydać polecenia jednostkom, czy rozmieścić budynki. Jest to szczególnie przydatne zwłaszcza dla poczatkujących graczy, którzy dopiero uczą się rozwiązań wykorzystywanych w danym tytule.


Najlepsze gry strategiczne czasu rzeczywistego bardzo często łączą elementy ekonomiczne z taktycznymi. Możesz np. dysponować osadą lub bazą, którą należy rozbudowywać. Do tego służą surowce zbierane z mapy przez jednostki. Oprócz tego, możesz tworzyć różnego rodzaju jednostki bojowe, które mają swoje unikalne zalety, np. atak na dystans lub walka w zwarciu. Następnie możesz je posyłać w bój, aby walczyć z wrogimi oddziałami, aż do całkowitego zajęcia terytorium. Oprócz tego, nowoczesne gry RTS mają czasem elementy gier RPG, np. jednostki zdobywają doświadczenie bojowe lub przedmioty, dzięki którym stają się coraz silniejsze i lepiej radzą sobie w walce.

Turowe gry strategiczne

Zanim jednak najlepsze gry strategiczne czasu rzeczywistego zaczęły dominować na rynku, wcześniej popularnością cieszyły się tzw. turówki. TBS – turn based strategy, czyli strategiczne gry turowe. To wciąż powszechny gatunek gier, który ma wielu miłośników. Zasady rozgrywki polegają na tym, że każdy gracz w trakcie swojej tury wykonuje pewne akcje. Ich ilość może być ograniczona, np. czasem trwania tury lub liczbą punktów ruchu. Wykonanie każdej akcji może zużywać konkretną ilość punktów ruchu. Gdy tura dobiegnie końca lub nie mamy już punktów ruchu, zaczyna się tura kolejnego gracza lub w przypadku gry w trybie dla pojedynczego gracza, działania podejmuje komputer.


Mniejsza dynamika gier turowych nie odpowiada każdemu, jednak w swoim zamyśle daje graczom więcej czasu na zastanowienie się nad posunięciami. To sprawia, że zabawa koncentruje się przede wszystkim na odpowiedniej taktyce, a nie walce z presją czasu. Bardzo często najlepsze gry strategiczne z rozgrywką turową mają tzw. tryb hot seat – gorące krzesło. To opcja zabawy wieloosobowej na jednym komputerze lub konsoli.


Po zakończeniu tury przez jednego gracza, na wspomnianym „gorącym krześle” zasiada kolejny, planuje określone akcje i zwalnia miejsce następnemu graczowi. Maksymalna liczba graczy zależy od konkretnego tytułu. Tryb hot seat może być źródłem świetnej zabawy na spotkaniach ze znajomymi.

Najlepsze gry strategiczne 4X

Choć to rzadko stosowane określenie, to najlepsze gry strategiczne 4X cieszą się ogromną popularnością. Na ów „X” składają się cztery czynniki – explore, expand, exploit i exterminate, czyli eksploracja świata, rozszerzanie stref wpływów, eksploatowanie zasobów oraz eliminacja rywali, z którymi konkurujemy o zasoby. W telegraficznym skrócie, odkrywamy więc nowy świat, w którym naszym zadaniem jest dominowanie. W tym celu wykorzystujemy zasoby pozyskiwane z nowych obszarów. Jednak o te nowe tereny musimy rywalizować z przeciwnikami. Gry z tego gatunku cechują się dużą złożonością. Musimy podchodzić do problemów wieloaspektowo – odpowiednio zarządzać zasobami, dbać o dyplomację, np. zawierając sojusze, a następnie sprawdzić się w otwartej konfrontacji. Cel zazwyczaj jest tożsamy w różnych tytułach – dominacja w świecie i stworzenie imperium.

Strategiczne gry indie

Wybierając najlepsze gry strategiczne, spotkasz się także z takim określeniem jak gry indie. To nic innego, jak gry niezależne, tworzone przez niewielkie studia deweloperskie, bez wsparcia dużych wydawców. Zazwyczaj cechują się mniej atrakcyjną oprawą graficzną, jednak nadrabiają ten brak oryginalnym światem i podejściem do rozgrywki. Często łączą one pomysły z innych gatunków gier, dzięki czemu zabawa jest jeszcze lepsza. Niektórzy twórcy udostępniają je w modelu tzw. wczesnego dostępu. Oznacza to, że grę można zakupić – zazwyczaj w niższej cenie – jeszcze przed oficjalną premierą, a tym samym wesprzeć twórców i ewentualnie podzielić się z nimi uwagami dotyczącymi rozgrywki, czy sposobu działania gry.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756