Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak zamontować klimatyzator przenośny w bloku?

 2022-08-23 

Lata w Polsce stają się coraz bardziej gorące i długie. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na zakup przenośnego klimatyzatora. Jak zamontować klimatyzator przenośny w bloku? Wszystkiego dowiesz się z tego poradnika.

Klimatyzator przenośny – jak działa?


Zanim odpowiemy sobie na kluczowe pytanie, czyli jak zamontować klimatyzator przenośny, powinniśmy poznać chociaż podstawy sposobu działania tych urządzeń, gdyż pracują one w sposób dość odmienny od klasycznych klimatyzatorów typu split, przez co sam sposób montażu jest zupełnie inny. 


Najczęściej spotykanymi klimatyzatorami, są urządzenia ścienne typu split. Klimatyzatory ścienne składają się z dwóch części – zewnętrznej i wewnętrznej. Wewnętrzna część, montowana najczęściej pod sufitem, ma za zadanie wprowadzać do pomieszczenia chłodne powietrze. Zewnętrzna zaś, odprowadzać ciepłe. 


Klimatyzatory przenośne działają na identycznej zasadzie, lecz obie części urządzenia znajdują się w jednej obudowie, którą trzymamy w mieszkaniu. Problem z montażem ogranicza się właściwie tylko do odprowadzania ciepłego powietrza za pomocą specjalnej rury. 


Jest to konieczne, gdyż w innym wypadku z jednej strony chłodzilibyśmy powietrze w pomieszczeniu, a z drugiej grzali, marnując duże ilości energii elektrycznej. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o sposobie działania klimatyzatorów lub dowiedzieć się, jaki klimatyzator przenośny wybrać, zajrzyj do naszych licznych artykułów o tej tematyce.


 Przejdźmy teraz do odpowiedzi na kluczowe dla nas pytanie, czyli jak zamontować klimatyzator przenośny w bloku?

Klimatyzatory przenośne w naszej ofercie:

Montaż bez montażu

Zatem jak zamontować klimatyzator przenośny w bloku, bez wspomnianego montażu? Montowanie takie możemy przeprowadzić na kilka różnych sposobów. Jednym z nich, najprostszym, lecz również najmniej skutecznym, jest zwykłe wystawienie rury przez uchylone lub otwarte okno. W zależności od tego, jaki model urządzenia wybierzesz, rura odprowadzająca ciepłe powietrze może mieć różną długość średnicy. 


Jeżeli planujesz montować klimatyzator przenośny w swoim mieszkaniu właśnie w ten sposób, warto rozważyć zakup urządzenia z mniejszą rurą. W takim wypadku istnieje szansa, że rurę będzie można wystawić poza wnętrze mieszkania przez uchylone, a nie otwarte okna. Otwarte i niczym niezabezpieczone okno, przez które wystawiamy rurę, znacznie obniża produktywność urządzenia. 


Z jednej strony chłodzimy powietrze w pomieszczeniu i odprowadzamy za okno ciepłe, lecz z drugiej przez otwarte okno wprowadzamy to nagrzane przez słońce. Zwiększamy także ryzyko powrotu wydmuchanego powietrza z powrotem do mieszkania. 


Jeżeli nie zamierzamy wykorzystywać innych, bardziej zaawansowanych sposobów na montaż rury klimatyzatora, dobrym rozwiązaniem jest włączanie klimatyzatora na wysoką moc, lecz na krótki okres. Nadal nie będzie to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, lecz ograniczy czas powrotu ciepłego powietrza do domu.

Osłona na okno

Bardzo atrakcyjnym – zarówno jeśli chodzi o cenę, jak i prostotę montażu rozwiązaniem, jest osłona na okno ze specjalnym wycięciem do zamontowania rury. Mamy tu do czynienia z dwoma rodzajami osłon – montowanymi na stałe i tymczasowymi. Te pierwsze wymagają od nas więcej pracy przy montażu oraz w niewielki sposób ingerują w dotychczasowy sposób zabudowy okiennej. 


Plusem jest jednak ich szczelność, znacznie wyższa w porównaniu do tymczasowych rozwiązaniach. Osłonę montuje się między oknem, a okiennicą. W niej samej znajduje się zakrywany otwór, przez który w razie potrzeby wyprowadzamy rurę klimatyzatora.


 Drugą opcją jest osłona tymczasowa, którą z łatwością możemy zamontować każdorazowo, gdy zechcemy włączyć klimatyzator. Jest to wyjątkowo wygodne rozwiązanie, gdyż nie musząc przeprowadzać praktycznie żadnego montażu, znacznie ograniczamy przepływ ciepłego powietrza do pomieszczenia. Jednak nie niwelujemy problemu całkowicie, co może skłaniać nas do podjęcia innych, równie ciekawych rozwiązań.

Rama okienna do klimatyzatora

Często stosowanym sposobem na wyprowadzanie ciepłego powietrza poza pomieszczenie i blokadę jego powrotu, są ramy okienne do klimatyzatorów. Rzadko kiedy spotkamy się z modelami montowanymi na stałe, dzięki czemu chłodniejszymi miesiącami możemy spokojnie ramę schować lub podczas upałów zamontować ją w oknie innego pomieszczenia, by tam obniżyć temperaturę.


 Rama umieszczana jest w otwartym na oścież oknie i tak jakby zastępuje szybę. W ramie wywiercony jest otwór, do którego przytwierdza się wylot rury klimatyzatora.


 Rozwiązanie to jest bardzo atrakcyjne z dwóch powodów: estetyki i skuteczności. Rama okienna do klimatyzatora przypomina zwykłą szybę, dzięki czemu nie zaburzamy wizualnego porządku pomieszczenia. Z kolei dobrze zamontowana rura do ramy, może ograniczyć powroty powietrza właściwie do zera, znacznie podnosząc wydajność klimatyzatora.

Wywiercanie otworu

Najbardziej drastycznym sposobem na montaż klimatyzatora przenośnego w domu, jest wywiercenie w ścianie specjalnego otworu. Na szczęście, nie musi być to otwór o średnicy samej rury, gdyż wywiercenie tak dużego otworu (często o średnicy około 15 centymetrów) może być nie tylko bardzo trudne, ale również czasem niemożliwe. Decydując się na wywiercanie dziury w ścianie, ingerować będziemy w elewacje budynku, która najczęściej nie jest naszą własnością. 


O to, czy możemy zrobić otwór w elewacji bloku, powinniśmy zapytać odpowiedni organ – zarząd wspólnoty mieszkaniowej, czy spółdzielni. Ze względu na to, że istnieją łatwiejsze sposoby na montaż klimatyzatora przenośnego, które nie ingerują w budynek jako taki, bardzo możliwe jest, że spotkamy się z odmową. Montaż tego rodzaju ma właściwie tylko jedną zaletę – wykonany raz, nie musi być już nigdy powtarzany. 


W wywierconym miejscu montujemy specjalną przejściówkę zabezpieczającą i uszczelniającą otwór, a potem, kiedy tylko chcemy, możemy podłączać do niej rurę. Jakie są z kolei wady wywiercania otworu na rurę od klimatyzatora? Jest to dość kosztowne, głośne i brudzące rozwiązanie. Do tego, przenosząc klimatyzator do pomieszczenia, w którym nie jest wywiercony otwór, tak czy siak, musimy korzystać z innego z wyżej wymienionych sposobów.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756