Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaka butelka dla noworodka?

  2023-05-01


W dzisiejszych czasach nie wystarczy już butelka lekka, plastikowa, łatwa do mycia. Butelki dla noworodków zostały, bowiem podzielone tematycznie – według wieku, tak przynajmniej jest w naszym sklepie, czyli w Media Expert. To na pewno ułatwi „świeżo upieczonym” rodzicom wybór odpowiedniego sprzętu, kupując sterylizator czy elektroniczną nianię, można od razu kupić też butelkę. Ale bywa również i tak, że nie każda kobieta jest w stanie karmić piersią, może się, bowiem zdarzyć, że musi dłużej niż dziecko zostać w szpitalu. W takiej sytuacji, jeżeli może (jest w stanie), powinna odciągnąć zalegający w piersiach pokarm, nawet dla własnego bezpieczeństwa, żeby nie wywołać stanu zapalnego. Jeżeli mleko jest dobre, to można je przechować i dostarczyć maluchowi. Niestety, często już taki mały człowiek skazany będzie na karmienie butelką. Na szczęście wiadomo, jaka ma być butelka dla noworodka, bo w sklepie zostały one podzielone na specjalne grupy wiekowe.

Ułatwione zakupy

I dobrze się stało, że sklepy taki podział wprowadziły, gdyż na różnym etapie rozwoju maluchy potrzebują innych rodzajów butelek, zwłaszcza gdy chodzi o ich pojemność. Jedne dzieci rodzą się większe, inne mniejsze, chociażby wcześniaki, które jednak opuszczają odziały szpitalne, gdy osiągną odpowiednie parametry. Stąd również różne mają zapotrzebowanie na jedzenie, czyli mleko. Wprawdzie mamy są doskonale poinformowane, jaką porcję każdorazowo trzeba dla dziecka przygotować, ale młody tata nie musi o tym wiedzieć. Podobnie zresztą jak i inni, którzy czują się w obowiązku kupić coś dla maluszka.

O tym warto wiedzieć

Zanim powiemy, jaka powinna być butelka dla noworodka, trzeba najpierw zaznaczyć, że każda z butelek wykonana jest z bezpiecznego tworzywa. Jak piszą producenci, plastik, z którego jest zrobiona, nie zawiera Bisfenolu A, czyli szkodliwego dla zdrowia związku chemicznego z grupy fenoli. Wykorzystywany jest on wprawdzie do produkcji właśnie tworzyw sztucznych, ale jego obecność budzi coraz większe kontrowersje. Jeśli zatem będziemy kupowali butelki do karmienia najmłodszych poza sklepami Media Expert, to warto o tym pamiętać i sprawdzić, co znajduje się w składzie takiego tworzywa. Zresztą butelek dla dzieci nie powinno się kupować z tzw. niepewnego źródła, np. na straganie bazarowym, czy z tzw. ręki.

Dla dzieci 0+

W tym przypadku mówimy o noworodkach, czyli maleństwach dopiero co urodzonych. One na tym etapie odżywiają się w zasadzie wyłącznie mlekiem matki i tak jest przynajmniej przez kilka miesięcy. Dlatego też butelki przeznaczone dla tych dzieci są przede wszystkim dedykowane do przechowywania odciągniętego mleka, a ich pojemność wynosi 150 ml. Wykonane są z polipropylenu (bez dodatku Bisfenolu A), a więc są bardzo lekkie i zdrowe. W zestawie mają również smoczki, gdyż zdarza się, że chociaż pokarm mają naturalny, matka nie może z jakiegoś powodu karmić dziecka, albo też nie zjadają całej swojej porcji. A zatem butelki 0+ służą zarówno do przechowywania odciągniętego mleka, jak też można nimi pokarm (mleko) podawać. Niektóre modele mają smoczki wykonane z warstw niejednorodnego silikonu z wydłużającą się końcówką i twardszą profilowaną podstawą. Chodzi o to, by dzieci nie oduczyły się aktywnego ssania. Bardzo istotne jest także to, że butelki są antykolkowe. Chodzi tu raczej o same smoczki, które są specjalnie uformowane i mogą mieć specjalne otworki. A kolka u maleństwa, może się wiązać nawet z nieprzespaną nocą mamy. Tak zatem prezentuje się butelka dla noworodka.

Od 0 do 3 miesięcy

I w tym przypadku smoczek stanowi integralną część butelki. Producenci zadbali o to, żeby zarówno butelka, jak też smoczek stanowiły całość. Zwłaszcza, że powinien on mieć formę idealnie dopasowaną do ust noworodka. I taką właśnie ma. Dzięki temu maluszek nie połyka powietrza w czasie karmienia. Niektórzy producenci w tym właśnie celu na końcu smoczka umieszczają maleńki otwór, przez który ulatnia się para wodna powstająca podczas podgrzewania mleka w butelce. Porcja 150 ml starcza w sam raz dla takiego malca, a w razie, czego można bezpiecznie mleko przechować, gdyż się nie zepsuje do następnego karmienia. Materiał, z którego została butelka zrobiona, nie tylko leciutki, ale także przyjemny w dotyku. Można powiedzieć, że butelka, którą kupimy w Media Expert, to najlepsza butelka dla noworodka.

Jaka butelka dla noworodka od 3 do 6 miesiąca życia?

O dzieciach od trzeciego miesiąca życia nie mówimy już noworodki, a niemowlęta. To kolejna grupa wiekowa, dla której przeznaczone są butelki. Te mają już większą pojemność – od około 240 ml. Dziecko, które ukończy trzeci miesiąc życia, zjada (wypija) około 180 ml mleka, ale trzeba tu pokreślić, że jest to kwestią umowną. Tak, jak są niejadki, mogą też być niemowlęta wypijające więcej niż 180 ml. Oczywiście także i te butelki mają w zestawie smoczki z zaworkiem antykolkowym, a ich kształt przypomina pierś mamy.

Jaka butelka dla niemowląt 6 +, czyli sześć miesięcy +?

W tym przypadku pojemność butelek wynosi już około 240 do 300 ml, a smoczki są również wyposażone w zaworki antykolkowe. Smoczek zrobiony jest z silikonu i to bardzo miękkiego, który stwarza wrażenie, że dziecko karmione jest w sposób naturalny – piersią matki. Sam kształt smoczków, w niektórych modelach jest taki, by zapobiegał gromadzeniu się w brzuchu dziecka nadmiaru powietrza, co pozwala uniknąć lub zredukować kolkę, jak również uciążliwą dla małego człowieka czkawkę.


Istotne jest także, że w tym okresie można zacząć uczyć dziecko pić w sytuacji, gdy trzyma butelkę samodzielnie. W tym celu niektórzy producenci wyposażają swoje produkty w specjalne rurki z pływakiem. I teraz niezależnie od pozycji dziecka, rurka zawsze będzie zanurzona w płynie, a ten będzie leciał. Oczywiście dokarmianie, jak też dopajanie niemowląt jest sprawą indywidualną i to lekarz prowadzący decyduje o wprowadzaniu kolejnych produktów, także płynnych, do jadłospisu niemowlęcia. Nie mniej w wieku, gdy większość dzieci zaczyna samodzielnie siadać, także trzymanie butelki i piecie ze smoczka mogą mieć już opanowane, a przynajmniej mogą się zacząć tego uczyć.

12+, gdy skończy rok

W tym okresie uczymy dziecko pić z kubeczków, bez smoczka. Temu mają służyć kolorowe i lekkie kubeczki z uchwytami, z których, co ważne dla mamy, nic się nie wyleje, ani też do zostawionego wewnątrz płynu nie dostaną się żadne zarazki. W tym przypadku w zestawie nie ma już smoczków. A jak zostały wykonane kubeczki? To jest już firmowym patentem.

Wyposażenie butelek

Butelki, zależnie od wieku, dla jakiego są przeznaczone, mają w wyposażeniu smoczki z zaworkami, dyski uszczelniające, nakrętki, silikonową rurkę z pływakiem, uchwyty do trzymania, a także zatyczki.

Mycie butelek

Niemal wszystkie butelki wykonane są z polipropylenu, zaś smoczki z silikonu. Butelek przeznaczonych dla najmłodszych nie należy wstawiać do zmywarki, a mówią o tym sami producenci, taką też informację można znaleźć na stronach Media Expert. Zresztą te produkty są bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Niektóre z nich wyposażone są nawet w specjalne szczoteczki do mycia, Oczywiście można, a nawet trzeba je wyparzać albo w specjalnie do tego przeznaczonym sterylizatorze (także można go kupić w sklepie Media Expert), albo przynajmniej przelewając je po umyciu gorącą wodą. Każda z butelek ma na pewno dołączoną instrukcję, w której bardzo precyzyjnie producenci piszą o utrzymaniu zasad higieny. W ich dobrze pojętym interesie jest bowiem to, by ich produkty w żaden sposób nie przyczyniły się np. do wywołania choroby u dziecka.

Zobacz także: Jak wyparzać butelki?

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756