Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki termometr dla niemowlaka wybrać? Na co zwrócić uwagę?

  2023-05-01


Termometr dla niemowlaka, powinien być jednym z podstawowych produktów, umieszczonych na liście wyprawki dziecięcej. Młodzi rodzice, jeszcze przed rozwiązaniem, kompletują wyprawkę niemowlęcą, skupiając się przede wszystkim na wózku, łóżeczku, pieluszkach, ubrankach, a także zabawkach. Termometr nierzadko jest pomijany i kupowany dopiero wtedy, gdy podejrzewają, że dziecko może gorączkować. Jeszcze do niedawna, to urządzenie występowało jedynie w formie szklanej z rtęcią w środku. Dziś półki sklepowe z akcesoriami dla dzieci, a także drogerie i apteki, są pełne rozmaitych rodzajów tego urządzenia. Podczas wyboru termometru dla dziecka, warto zwrócić uwagę na szczególne parametry tego sprzętu. Jaki termometr dla niemowlaka wybrać, dowiecie się z naszego poradnika.

Gorączka u dzieci i niemowląt

Gorączka u dzieci jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ brak odpowiedniej reakcji na jej zbicie w początkowej fazie, może prowadzić do szybkiego jej wzrostu, a w konsekwencji poważnych powikłań zdrowotnych. Gorączka wraz z objawami towarzyszącymi, takimi jak katar, kaszel, biegunka lub wymioty, może być wynikiem infekcji. Z kolei bez objawów towarzyszących, może być wynikiem wyrzynających się ząbków, niedojrzałości układu termoregulacji, a także wahań hormonalnych. Przedłużająca się wysoka temperatura ciała, zwłaszcza u niemowląt, powinna być alarmem, że dziecku coś dolega. Może świadczyć o rozmaitych chorobach. Wśród najczęstszych, warto wymienić bolesne zapalenie ucha lub pęcherza moczowego. Do najbardziej niebezpiecznych przypadków, należy zakażenie rotawirusami, meningokokami, a także pneumokokami. Nierzadko, gorączka występuje wtedy wraz z wysypką. Nie należy tego w żadnym wypadku bagatelizować i natychmiast udać się z dzieckiem do szpitala.

Gorączka a stan podgorączkowy

Kiedy temperatura ciała dziecka, czy niemowlęcia powinna zaalarmować rodziców, że dziecku coś dolega? Warto poznać parametry w tym zakresie, które u dzieci przyjmuje się za tak zwane „w normie”. Lekarze przyjmują, że gorączka u niemowląt to stan, kiedy temperatura ciała przekracza u niego 38 stopni Celsjusza. U starszych dzieci będzie to 38,5 stopni Celsjusza. Często używane jest też pojęcie stanu podgorączkowego. Taki stan występuje, podczas gdy temperatura ciała przekracza 37,5 stopni Celsjusza. Dotyczy to również dorosłych. Podwyższona temperatura ciała, tak samo jak obniżona, nie powinna być bagatelizowana. U niemowląt, pierwszym objawem gorączki jest zauważalna ciepłota ciała. Dodatkowo dziecko może być ospałe lub nadmiernie pobudzone, płaczliwe, marudzące, a także może odmawiać jedzenia i picia. Niezależnie od objawów, zawsze warto skontrolować temperaturę ciała, a zatem termometr dla niemowlaka powinien znajdować się w każdym gospodarstwie domowym.

Rodzaje termometrów

Na rynku dostępne są rozmaite modele termometrów, w rożnych kształtach i kolorach. Wraz z rozwojem technologii, świadomości młodych rodziców oraz zgłaszaniem niedogodności w zakresie mierzenia temperatury ciała niemowlętom, producenci oferują szereg nowych rozwiązań, które są odpowiedzią na rozmaite potrzeby. Wciąż znajdziemy na półkach aptek termometry szklane z rtęcią w środku, które do niedawna uznawane były za najdokładniejsze. Niemniej, podczas mierzenia temperatury małym dzieciom, zwłaszcza niemowlętom, ważne jest, aby proces przebiegł maksymalnie w jak najkrótszym czasie i przy jak największym komforcie, zarówno dla dziecka, jak i rodziców czy lekarzy. Obecnie możemy wybrać termometr dla niemowlaka, który zmierzy temperaturę w kilkanaście sekund elektronicznie, bezdotykowo, a nawet bardzo przyjemnie, bo poprzez smoczek. Jaki termometr dla niemowlaka wybrać, spośród tak wielu możliwości? Sprawdźmy, co je rożni i dokonajmy najlepszego dla nas i naszego dziecka wyboru.

Termometr tradycyjny

Tradycyjny termometr, czyli tak zwany szklany z rtęcią w środku, nie jest już dostępny. Ten rodzaj termometrów został wycofany z produkcji w 2009 roku. Powodem było szkodliwe działanie rtęci, zarówno na nasze zdrowie, jak i środowisko naturalne. W obecnie dostępnych termometrach szklanych, rtęć zastąpiono alkoholem. Mierzenie temperatury przy jego pomocy, polega na umieszczeniu go pod pachą lub w odbycie i trzymaniu tak przez 5 minut. Na pasku pomiaru, poprzez przemieszczanie się słupka rtęci, odczytujemy wynik. Szklane termometry uznawane są za niedrogie, a przy tym dokładne. Niemniej, nie są odpowiednimi modelami dla niemowląt. Szklana obudowa może się stłuc, co jest bardzo niebezpieczne nawet dla dorosłych.

Termometr elektroniczny

Ten rodzaj to przede wszystkim, bezpieczny termometr elektroniczny dla niemowlaka. I to pod wieloma względami. Po pierwsze, jest wykonany z plastiku lub przyjemnej gumy. Po drugie, materiał wykonania uniemożliwia jego uszkodzenie, jak np. stłuczenie. Po trzecie, mierzy temperaturę szybko i dokładnie. Pomiar odbywa się poprzez umieszczenie termometru w pachwinie dziecka, pod pachą, w ustach lub odbycie. Na wynik czekamy od kilku do kilkudziesięciu sekund. Czas zazwyczaj sygnalizowany dźwiękiem, a odczytać go możemy na niewielkim wyświetlaczu. Podczas wyboru tego urządzenia, zwróćmy uwagę na końcówkę, która może być sztywna lub elastyczna. Obie sprawdzą się równie dobrze, a wybór konkretnego modelu, powinien zależeć od naszych preferencji. Co ważne, po każdorazowym mierzeniu temperatury, pamiętajmy o tym, aby końcówkę termometru dokładnie umyć i zdezynfekować.

Elektroniczny termometr dotykowy

Jest szczególnym rodzajem dotykowego termometru elektronicznego. Aby dokonać pomiaru temperatury ciała, przykładamy go do czoła dziecka lub wkładamy do ucha. Do pomiaru temperatury, poprzez włożenie do ucha, termometr wyposażony jest w specjalnie wyprofilowaną końcówkę, w której znajduje się czujnik mierzący temperaturę błony bębenkowej. Warto zaznaczyć, że do prawidłowego mierzenia temperatury w ten sposób, końcówka musi zostać umieszczona w uchu pod odpowiednim kątem i na właściwej głębokości, co może być trudne przy ruchliwych niemowlętach. Termometry dotykowe z płaską końcówką, przykładamy do czoła. Podczas pomiaru, delikatnie przesuwamy urządzenie między skroniami.

Elektroniczny termometr bezdotykowy

Urządzenie cieszy się dużą popularnością, z uwagi na możliwość pomiaru temperatury bez dotykania ciała. Sprawdzi się szczególnie przy ruchliwych maluchach, które np. boją się badań i są niespokojne. Ten rodzaj sprzętu, jest szczególnie polecany dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia. Podczas pomiaru, z odpowiedniej odległości, kierujemy wiązkę podczerwieni na czoło dziecka i naciskamy przycisk rozpoczęcia. Odczyt otrzymujemy już po kilku sekundach. Termometry bezdotykowe są bardzo dokładne. Producenci zapewniają, że błąd ich pomiaru waha się w granicach 0,01 stopnia Celsjusza.

Elektroniczny termometr w smoczku

To stosunkowo nowy produkt na rynku, niemniej cieszy się dużą popularnością. To nic innego, jak termometr elektroniczny, który zamiast metalowej sztywnej lub elastycznej końcówki, zakończony jest uspokajającym malucha smoczkiem. Smoczek wkładamy do ust dziecka i czekamy na wynik. Pomiar dokonuje się w czasie kilku minut, a jego odczyt widoczny jest na wyświetlaczu, który umieszczony jest na smoczku. Warto dodać, że tego rodzaju sprzęty, obarczone są dość znaczą granicą błędu wynoszącą około 0,1 stopnia Celsjusza. Taki smoczek nie będzie też odpowiedni dla niemowlaków, które z niego nie korzystają.

Termometr paskowy

Szczególny rodzaj termometru, który doskonale sprawdzi się, np. w podróży. Jeśli chcemy dokonać pomiaru temperatury, przyklejamy go do czoła niemowlęcia. W zależności od wartości temperatury ciała, pasek będzie zmieniał kolor. Działa podobnie, jak pasek pomiaru twardości wody. Warto pamiętać, że nie otrzymamy dokładnego wyniku, a raczej odczyt może być sygnałem, że powinniśmy dokonać pomiaru termometrem innego rodzaju, aby poznać dokładny wynik i zdecydować o podjęciu dalszych kroków, takich jak podanie leków obniżających temperaturę ciała lub udanie się do najbliższego szpitala. Termometr paskowy jest urządzeniem jednokrotnego użytku, dlatego wybierając się w podróż warto mieć ich ze sobą przynajmniej kila sztuk.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756