Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Parownica do ubrań czy steamer?

 2023-07-20 

Jak wynika z badań, sama niechęć do prasowania spowodowana jest wieloma przyczynami, przy czym główną jest po prostu… nieumiejętność wykonywania tej czynności i posługiwanie się nieodpowiednim sprzętem. I nie tylko warto, ale i trzeba to zmienić. Obecnie producenci oferują tak znakomite rozwiązania, że w wielu wypadkach czynność ta może stać się chwilą wytchnienia, odpoczynku, a nawet relaksem. Bez wątpienia takim produktem jest parownica do ubrań. Coraz większą popularnością cieszy się też steamer, a więc parownica ręczna. Dzięki tym urządzeniom nie tylko możemy prasować siedząc na wygodnym krześle, ale i odświeżyć koszulę w dwie minuty! Co będzie dla nas lepsze – parownica do ubrań czy steamer? Zastanówmy się wspólnie.

Parownica do ubrań a steamer

Przymierzając się do zakupu tego urządzenia, już po wpisaniu nazwy w wyszukiwarkę możemy być nieco zdezorientowani. Warto zatem wyjaśnić różnice w pojęciach parownica do ubrań a steamer. Oba pojęcia oznaczają dokładnie to samo. Angielskie słowo „steamer” w języku polskim oznacza dosłownie „wytwarzacz pary”. Parownica to polski odpowiednik tego słowa. Parownica do ubrań jest z kolei doprecyzowaniem przeznaczenia tego urządzenia. Czy są inne parownice z innymi zastosowaniami? Tak. Przykładem takiej parownicy może być sprzęt do czyszczenia z zastosowaniem wyrzutu pary wodnej. Wracając do naszego prasowania. Parownica do ubrań czy steamer? Sprawdźmy na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Parownica do ubrań - czy warto?

Żelazko już dawno stało się sprzętem, który jest standardem w każdym gospodarstwie domowym. Ostatnio modna stała się też stacja parowa (generator pary). Niemniej to żelazko jest jednym z pierwszych urządzeń, jakie przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o prasowaniu. Jeśli żelazko, to również deska do prasowania. A jeśli mielibyśmy możliwość prasowania ubrań bez obu tych sprzętów? Czy można to sobie w ogóle wyobrazić? Brzmi niewiarygodnie, ale tak. Oba te sprzęty z powodzeniem zastąpi parownica do ubrań czy steamer. Prasowanie bez deski jest możliwe, a z pomocą steamera bardzo szybko wyprasujemy nawet najbardziej wymagającą odzież, również tę z aplikacjami, guzikami i falbanami czy marszczeniami. Dodatkowo urządzenie odświeży ubrania wierzchnie, które nie mają bezpośredniego kontaktu ze skórą, takie jak na przykład marynarka czy płaszcz. O tym, czy warto kupić steamer nie musimy już chyba przekonywać. Ważne, aby wybrać taki, który będzie dla nas najbardziej odpowiedni.

Steamer ręczny czy stojący – który wybrać?

Prasownice do ubrań możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje: ręczne i stojące. Obie mają taką samą zasadę działania. Prasowanie czy wygładzanie następuje pod wypływem pary wydobywającej się z urządzenia.

Steamer ręczny jest najprostszą parownicą do ubrań. Jest kompaktowy i lekki, a wyglądem przypomina nieco słuchawkę telefoniczną. Jak każda ręczna parownica do ubrań, jest wyposażony w zbiornik na wodę i małe otwory, przez które wydostaje się para. Ten sprzęt sprawdzi się niemal w każdych warunkach. Jest idealny zwłaszcza w podróży, ponieważ łatwo zmieści się w walizce. Steamer ręczny z uwagi na niewielkie rozmiary bardzo szybko się nagrzewa i niemal natychmiast jest gotowy do pracy. Można go używać zarówno w pionie jak i w poziomie. W pionie możemy uprasować na przykład koszulę, która wisi na wieszaku, a w poziomie spodnie, które kładziemy na jakiejś płaskiej powierzchni.

Steamer stojący jest większy gabarytowo od parownicy ręcznej. Przy zakupie tego sprzętu musimy mieć na uwadze, że wymaga on nieco więcej przestrzeni, a zatem zajmie więcej miejsca. Parownica stojąca składa się ze stojaka zakończonego wieszakiem, na którym zawiesza się wąż z końcówką wytwarzającą parę. Wąż jest niezbędnym elementem wyposażenia. Zbiornik na wodę jest montowany w podstawie. Większość elementów konstrukcyjnych można złożyć, aby przechowywanie urządzenia było łatwiejsze. Prasowanie i odświeżanie również jest możliwe w pionie lub w poziomie. Zależy to od naszych potrzeb i rodzaju materiału.

Pojemnik na wodę – czy ma znaczenie?

Jednym z parametrów, który powinniśmy brać pod uwagę wybierając parownicę do ubrań czy steamer jest pojemność zbiornika na wodę. Od ilości wody w zbiorku będzie zależała wydajność urządzenia, a zatem ilość rzeczy, jaką będziemy mogli uprasować lub odświeżyć za jednym razem.

Steamer ręczny mieści w zbiorniku od kilkudziesięciu do maksymalnie kilkuset mililitrów. Oznacza to, że pojemność jednego zbiornika wystarczy na uprasowanie jednej lub dwóch rzeczy. Większe zbiorniki na wodę posiadają parownice stojące, gdzie na raz wlejemy nawet pół litra wody. Im większy zbiornik na wodę, tym rzadziej go uzupełniamy, co ma wpływ na komfort użytkowania. 

Jeśli prasujemy rzadko lub potrzebujemy steamera do podróży – ręczny będzie idealnym rozwiązaniem. Jeśli jednak prasujemy dość często lub też wiele rzeczy na raz warto rozważyć zakup parownicy stojącej. Warto też zwrócić uwagę na sposób dolewania wody. Odłączany lub też wyjmowany pojemnik na wodę będzie wygodniejszy w obsłudze.

Czy moc parownicy do ubrań ma wpływ na prasowanie?

Jak we wszystkich urządzeniach, które muszą się nagrzać do pracy, tak samo moc parownicy do ubrań będzie miała istotne znaczenie. Im większa moc sprzętu, tym szybciej będzie ono gotowe do działania. Ręczne parownice do ubrań będą miały niższą moc, niż stojące. Producenci oferują parownice o mocy w przedziale od 1000 do 2400 W. Bez względu na rodzaj, parownica do ubrań czy steamer nagrzewają się od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund, a więc bardzo szybko są gotowe do pracy.

Moc będzie miała również wpływ na wyrzut pary, który jest podawany przez producentów w gramach na minutę. Im większa moc urządzenia, tym jest on wyższy. Tak samo jak w przypadku żelazka z funkcją pary – im większy wyrzut pary, tym szybsze i łatwiejsze jest prasowanie i wygładzanie.

Parownica do ubrań – na co zwrócić uwagę?

Parownica do ubrań czy steamer są nierzadko wyposażone w szereg akcesoriów dodatkowych ułatwiających prasowanie i odświeżanie ubrań. Niektóre modele mają kilka trybów pracy, tak zwanych ustawień parowania. Ta funkcja pozwala na ustawienie strumienia pary w zależności od rodzaju tkaniny. W zależności od modelu w wyposażeniu dodatkowym znajdziemy specjalne nakładki na parownicę. Nakładki mogą być do grubych tkanin lub takich z dłuższym włosiem. Nakładki ze szczotką służą również do usuwania lekkich zabrudzeń czy zwierzęcej sierści.

Parownice stosujemy nie tylko do prasowania czy odświeżania ubrań. Z powodzeniem możemy ich użyć do odświeżenia tapicerowanych mebli, dywanów czy zasłon. Sprawdzą się również przy usuwaniu roztoczy z pluszowych zabawek i prasowania ubrań niemowlęcych, ponieważ gorąca para może zwalczyć ponad 90 proc. bakterii.

Wybierając parownicę do ubrań czy steamer warto przede wszystkim zastanowić się, do czego będzie nam ten sprzęt potrzebny. Przy okazjonalnym prasowaniu lub też prasowaniu podczas podróży i wyjazdów służbowych wystarczy nam steamer ręczny. Zajmie niewiele miejsca, będzie łatwy do przechowywania oraz lekki i łatwy w użytkowaniu. Jeśli jednak prasujemy często lub też większe partie ubrań, albo mamy na przykład małe dzieci – warto rozważyć zakup parownicy stojącej. Taki steamer zajmie więcej miejsca, ale zdecydowanie lepiej spełni nasze oczekiwania. Niezależnie od tego, czy wybierzemy steamer ręczny czy stojący, użytkowanie tego sprzętu nie wymaga od nas żadnych wyjątkowych umiejętności w tym zakresie. Nie potrzebujemy również ani żelazka, ani deski do prasowania. Największą zaletą tego sprzętu jest to, że prasujemy w zasadzie bezdotykowo i możemy to robić wszędzie i zawsze, gdy mamy taką potrzebę.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756