Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak wyczyścić zlew granitowy?

 2023-10-03 

Zlewozmywak, wbrew pozorom, choć ma stały kontakt z wodą, wcale nie należy do urządzeń higienicznych. Bakterie gromadzą się zwłaszcza przy odpływie i chociaż ich nie widzimy, a powierzchnia zlewu wydaje się idealnie gładka, to wcale nie znaczy, że wolny jest on od drobnoustrojów oraz bakterii, zwłaszcza gdy płuczemy w nim drób czy ryby. Salmonella nie jest widoczna gołym okiem, a przecież to poważna choroba. Są też inne zabrudzenia, już widoczne, np. plamy z herbaty, czy po czerwonych buraczkach. Wiele osób zastanawia się, jak sobie z nimi radzić. W przypadku zlewów zrobionych ze stali szlachetnej to dosyć proste, jednak jak wyczyścić zlew granitowy?

Rodzaje zlewozmywaków granitowych

Granit w przypadku zlewozmywaków jest w zasadzie nazwą, której używają niektórzy producenci. Praktycznie każdy wytwórca używa własnej nazwy, na określenie zlewozmywaków zrobionych z tzw. kompozytu. Taki wykonany z czystego granitu, byłby bardzo ciężki, chyba że ktoś zrobi sobie go na zamówienie i osadzi na bardzo mocnej (wytrzymałej) podstawie. Spotkamy zatem w sklepach zlewy kompozytowe: granitowe, jak też zrobione z granitalu, Fragranitu+ czy Silgranitu DuraPur. Oczywiście każdy z producentów ma swoje nazwy granitu. Struktura zlewozmywaka granitowego jest połączeniem co najmniej dwóch minerałów. Zwykle jest to zmielony granit, wodorotlenek glinu, czy krzem, których spoiwem jest najczęściej żywica akrylowa. Można też spotkać połączenie granitu z akrylem. Oczywiście, minerały są odpowiednio mielone. Jeśli zastosowana będzie większa ilość minerałów w stosunku do spoiwa, wówczas powierzchnia staje się lekko matowa, chropowata, ale też twardsza. Natomiast zwiększona zawartość żywic, gwarantuje gładszą, lśniącą powierzchnię. Dlatego też, mogą do złudzenia przypominać naturalny kamień.

Zlewozmywaki granitowe w naszej ofercie:

Rodzaje zlewozmywaków granitowych

Zlewozmywaki kompozytowe, z uwagi na ich odporność na różnego rodzaju zaplamienia, z jakimi można mieć do czynienia w gospodarstwie domowym (m.in. czerwone wino, kawa, itp.), są dosyć łatwe do utrzymania w czystości. Nie znaczy to jednak, że nie wymagają każdorazowego umycia i wytarcia. Można w tym celu skorzystać z preparatów dostępnych na rynku, ale najlepiej jest, stosując się do zaleceń producenta, używać środków firmowych. Jest to o tyle istotne, że wytwórca, znając dokładnie skład własnego kompozytu, proponuje preparat dla danego materiału najskuteczniejszy. Już samo to zmniejsza problem z tym, jak wyczyścić zlew granitowy.  

Mnogość barw zlewów

Właściwością kompozytów, jest możliwość ich barwienia na różne kolory, a producenci oferują sprzęty w niemal 90 kolorach i odcieniach. Barwa oraz wzór, uwarunkowane są zastosowanym pigmentem oraz stopniem zmielenia skały – są barwione w masie. To, że kupujemy np. czarny czy antracytowy zlewozmywak, nie znaczy, że nie musimy go myć, bo przecież i tak nic na nim nie widać. Otóż widać, zwłaszcza gdy woda posiada dużo żelaza. Wtedy na niektórych kompozytach, stają się widoczne nawet krople wody. Dlatego po skończonej pracy, dobrze jest nie tylko umyć zlew, ale też wytrzeć go do sucha. Plamy po wodzie nie zostawiają śladów na wszystkich modelach kompozytowych, bo wiele z nich jest wewnątrz specjalnie powlekanych i po takich powierzchniach krople spływają bez śladu. Są także modele z powłokami antybakteryjnymi i o nie także trzeba dbać. Osobną kwestią są zlewozmywaki jasne: beżowe, kremowe, a nawet białe. W tej sytuacji, jeszcze bardziej zachodzimy w głowę jak wyczyścić zlew granitowy.

Jak wyczyścić zlew granitowy? Przede wszystkim systematyczność

Jeżeli nowy zlewozmywak będzie na bieżąco, czyli niemal po każdej większej pracy, odpowiednio konserwowany, to na pewno na dłużej zachowa swój piękny wygląd. Dotyczy to tak ciemnych, jak i jasnych kolorów zlewozmywaków. Do ich systematycznej pielęgnacji, zachęcają sami producenci. Większość z nich, oferuje własne środki przeznaczone do czyszczenia konkretnych materiałów. Na pewno przestrzegają oni przed stosowaniem preparatów czynnych powierzchniowo, nieprzeznaczonych do konserwacji kompozytów, jak też do używania wszelkich wybielaczy i środków tzw. agresywnie działających. Użycie takich preparatów, może nieodwracalnie zniszczyć powierzchnię zlewu, podobnie jak szorowanie druciakiem, czy nawet gąbką z ostrym wykończeniem. W ten sposób, można porysować zlewozmywak albo zetrzeć powłokę ochronną. Dlatego też, jeśli z różnych powodów nie możemy kupić środków proponowanych przez producenta, należy użyć zwykłego płynu do naczyń i miękkiej szmatki, a potem zlew wytrzeć do sucha.

Inne bezpieczne sposoby na czyszczenie zlewów granitowych

Jak czyścić zlew granitowy gdy jest jasny, a w dodatku ma on już swoje lata i tak naprawdę nie wiadomo, z czego jest wykonany, a na powierzchni tworzą się zacieki, zwłaszcza wokół odpływu? W tej sytuacji można spróbować sposobów, tzw. babcinych. Proponuje się zatem zrobienie pasty z sody z octem i nałożenie jej na zabrudzone miejsce, a po kilku godzinach spłukanie wodą z kranu. Ostatecznie, chcąc ochronić spód zlewu, można wkładać do niego specjalną matę, która nie tylko wyeliminuje możliwość zaplamienia, ale też porysowania.

Zlewozmywaki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756