Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak wyczyścić pralkę? Domowe sposoby na czyszczenie pralki

 2024-05-17 

Każda pralka potrzebuje regularnego czyszczenia. Woda i wysoka temperatura stwarzają środowisko dogodne dla pleśni i grzybów. Ponadto w pralce gromadzi się brud, resztki z detergentów oraz osady pochodzące z ubrań. Dodatkowo twarda woda powoduje odkładanie się kamienia. Zatem jak wyczyścić pralkę, by lśniła czystością? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.

Dlaczego należy regularnie czyścić pralkę?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak wyczyścić pralkę, oto kilka powodów, dla których warto pamiętać o jej regularnym czyszczeniu. Czynność ta ma kluczowe znaczenie nie tylko dla zapewnienia czystego i higienicznego prania, ale także zachowania trwałości i bezawaryjnego działania sprzętu. Nagromadzony w urządzeniu brud i osady mogą powodować zatykanie się wielu elementów pralki. Ponadto włosy i sierść Twoich pupili przyczepiają się do tkanin, a podczas prania zapychają filtry. Przekłada się to na mniej efektywne działanie sprzętu. 


Bardzo często po otworzeniu pralki wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach, powstały wskutek nagromadzonych resztek brudu i wilgoci. Częste czyszczenie pralki bez wątpienia zapobiega awariom, jak również przedłuża jej żywotność. Ponadto skuteczne usunięcie osadów i zanieczyszczeń pozwala na swobodny przepływ wody i detergentów, co poprawia efekty prania. Zatem, czym wyczyścić pralkę, by zapobiec wyżej wymienionym negatywnym konsekwencjom?

Pralki w naszej ofercie:

Jak wyczyścić pralkę tabletkami do zmywarki?

Jednym z polecanych sposobów na wyczyszczenie pralki jest wykorzystanie tabletek do zmywarki. Doskonale radzą one sobie z rozpuszczaniem różnego rodzaju osadów, tłuszczu oraz innych silnych zabrudzeń. Pamiętaj, by wybrać opcję bez osłonek, która nie przyklei się do wnętrza urządzenia. Zapobiegniesz w ten sposób awarii urządzenia. Oto poradnik krok po kroku, jak czyścić pralkę tym detergentem.


W pierwszej kolejności upewnij się, że bęben pralki jest pusty. Następnie umieść jedną lub dwie tabletki wewnątrz i zamknij drzwi pralki. Uruchom standardowy cykl prania, korzystając z najwyższej temperatury dostępnej w Twojej pralce, np. 60, czy 90 stopni Celsjusza. Dzięki temu brud szybko się rozpuści i pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów. Po zakończeniu cyklu prania, możesz wybrać opcję dodatkowego płukania, która zapewni efekt dokładniejszego czyszczenia pralki. 

Jak wyczyścić pralkę sodą lub kwaskiem cytrynowym?

Jak wyczyścić pralkę stosując naturalne sposoby na usunięcie osadów, brudu i nieprzyjemnych zapachów? Bez wątpienia powszechnie znaną i stosowaną substancją do czyszczenia jest soda. Dzięki silnym właściwościom żrącym skutecznie eliminuje zabrudzenia i pochłania różne aromaty. Czyszczenie pralki sodą jest bardzo szybkie i proste - wystarczy wsypać do dozownika na proszek jedną niepełną szklankę sody i nastawić pranie na najwyższą temperaturę, czyli 90 stopni Celsjusza. Soda doskonale zneutralizuje zapachy, oczyści pralkę z brudu, a nawet usunie kamień. 


Dodatkowo możesz wybrać krótki cykl płukania, aby pozbyć się wszelkich pozostałości po proszku. W analogiczny sposób możesz zastosować do czyszczenia kwasek cytrynowy. Wystarczy wsypać pół szklanki tego produktu do dozownika na proszek i uruchomić cykl prania z najwyższą temperaturą. Po zakończeniu czyszczenia i otworzeniu pralki poczujesz przyjemny i świeży zapach. Zawsze pamiętaj, aby na sam koniec czyszczenia pralki zostawić otwarte drzwi urządzenia, by wilgoć mogła swobodnie odparować.

Jak wyczyścić pralkę octem?

Ocet to uniwersalny środek czyszczący, który bardzo często stosowany jest w domu. Możesz go używać do czyszczenia wielu różnych powierzchni. Ma zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w łazience, gdzie pomoże Ci pozbyć się trudnych zabrudzeń. Doskonale nadaje się także do czyszczenia i odkamieniania pralki. Jeśli nie wiesz, jak wyczyścić pralkę octem, oto kilka wskazówek.

 

Otwórz pojemnik na proszek i wlej około szklanki octu. Dla osiągnięcia jak najlepszego efektu czyszczenia wybierz program prania z najwyższą temperaturą. W ten sposób pozbędziesz się nie tylko nieprzyjemnych zabrudzeń zalegających wewnątrz bębna, ale również oczyścisz orurowanie. To w nim zbiera się osad, powstający wskutek stosowania dużej ilości detergentów. 


Jeśli nie lubisz ostrego zapachu octu, możesz dodać do niego kilka kropli ulubionego olejku zapachowego. Zniweluje on nieprzyjemną woń. Stosowanie octu jest nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne. Nie musisz więc obawiać się o uszkodzenie sprzętu. Możesz bez obaw stosować ten skuteczny produkt do czyszczenia swojej pralki.

Jakich innych środków można użyć do mycia pralki?

Jak wyczyścić pralkę, by skutecznie pozbyć się brudu i osadów oraz zapobiec ich powstawaniu? Poza domowymi sposobami niezwykle skuteczne są także profesjonalne środki do czyszczenia pralki. Występują one w opakowaniach o różnych pojemnościach w postaci np. płynu, żelu, czy też proszku. Ich odpowiednio skomponowany skład, gwarantuje skuteczne usuwanie zanieczyszczeń. Jednocześnie są one bezpieczne dla pralki. Środki te doskonale radzą sobie z eliminacją nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowo gwarantują długotrwałą świeżość ubrań. Niektóre z nich przedłużają także żywotność urządzeń i zapewniają wysoką ich wydajność.


Uniwersalne środki do czyszczenia przeznaczone są do pielęgnacji uszczelek, szuflad oraz usuwania zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc, jak np. przewody, czy bęben. Niezależnie czy to proszek, płyn czy żel, są one bardzo łatwe w użyciu. Wystarczy umieścić odpowiednią ilość profesjonalnego preparatu do czyszczenia w bębnie pralki i uruchomić cykl prania z najwyższą temperaturą, np. 90 stopni Celsjusza. Jeśli natomiast masz problem z twardą wodą i niebezpiecznymi osadami wapnia, które mogą osadzać się w pralce, warto wypróbować preparat do odkamieniania pralek. Bardzo często można używać go również do odkamieniania zmywarek. 


Tego rodzaju produkty skutecznie chronią bęben, grzałkę i inne podzespoły, w których może osadzać się kamień. Dla osób lubiących praktyczne rozwiązania, bez wątpienia sprawdzą się zestawy środków do czyszczenia pralki, które zapewniają kompleksowe jej czyszczenie. Warto mieć tego rodzaju produkty pod ręką, by szybko i skutecznie wyczyścić tak potrzebne Ci urządzenie, jakim jest pralka. 

Jak skutecznie wyczyścić filtr w pralce?

Bardzo ważne jest, abyś nie zapominał o regularnym czyszczeniu filtra w pralce. Zatrzymuje on zanieczyszczenia takie jak włosy, sierść, czy kurz. Nagromadzony w nim brud może wywołać wiele przykrych konsekwencji, m.in.: wrócić do wnętrza pralki, a nawet doprowadzić do zalania łazienki. Długo nieczyszczony filtr może spowodować pojawienie się błędu na wyświetlaczu, a nawet spowodować nieprawidłową pracę urządzenia. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pralka przestanie działać. Bez wątpienia warto więc, abyś podczas czyszczenia sprzętu pamiętał o filtrze. Zatem, jak wyczyścić filtr w pralce?


Przed otwarciem osłony upewnij się, że pralka nie zawiera wody. Znajduje się ona zazwyczaj na dole w przedniej części pralki. Po otwarciu delikatnie wyjmij filtr. Następnie dokładnie go umyj i oczyść z zalegających na nim włosów, czy sierści. Przed przystąpieniem do mycia, możesz go namoczyć, by łatwiej usunąć uporczywe zabrudzenia. Do mycia filtra możesz użyć octu, papki zrobionej z octu i sody, czy innych profesjonalnych środków. Niewielką szczoteczką lub gąbką dokładnie umyj filtr i osusz go. Następnie zamocuj go w przeznaczonym do tego miejscu i zamknij klapkę. Regularne czyszczenie tego elementu, zapobiegnie problemom z odpływem wody i wielu innym awariom.

Jak dokładnie wyczyścić pojemnik na detergenty?

W dozowniku na proszek i płyny do prania czy płukania bardzo często osadza się brud. Niekiedy jest on zaschnięty i trudny do usunięcia. Jest to kolejny element pralki, o którym należy pamiętać podczas jej czyszczenia. Jeśli zauważysz, że pojawiają się tam zaschnięte pozostałości po wyjęciu go z pralki, umieść go w wodzie z dodatkiem np. octu, czy kwasku cytrynowego.


Dzięki temu zabrudzenia namiękną i łatwiej je doczyścisz. Dla perfekcyjnego oczyszczenia wnętrza pojemnika oraz jego zakamarków i przegród użyj gąbki lub szczoteczki. Następnie opłucz pojemnik pod bieżącą wodą, aby pozbyć się resztek detergentu i zabrudzeń. Po osuszeniu go suchą szmatką możesz umieścić go ponownie w pralce.

Jak wyczyścić fartuch chroniący bęben pralki?

Kolejnym elementem, który należy regularnie czyścić, jest fartuch chroniący bęben pralki. To w nim najczęściej osadzają się resztki detergentu, oleje i tłuszcze zawarte w niektórych tkaninach (np. ubrania robocze, czy ręczniki) oraz kurz, pyłki i brud, które przenoszą się z ubrań. Wszystko to prowadzi do nagromadzenia się zanieczyszczeń, wywołujących nieprzyjemny zapach oraz rozwój bakterii, grzybów i pleśni.


Aby dokładnie umyć mankiet pralki, należy go odchylić i nałożyć papkę wykonaną np. z sody i octu. Możesz również użyć profesjonalnych środków, które świetnie eliminują zabrudzenia, pozostawiając wnętrze pralki higienicznie czystym. Po umyciu rękawa pamiętaj, aby go wytrzeć do sucha, by guma nie była wilgotna.

Pralki ładowane od góry w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756