Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Klasy energetyczne - jak odczytywać nowe klasy energetyczne?

 2024-05-16 

Dobór sprzętów gospodarstwa domowego następuje poprzez analizę rozmaitych parametrów. Ważne są dla nas komfort obsługi, nowoczesne funkcje wspomagające użytkowanie, a także wygląd urządzeń. Jednak równie istotne jest zużycie energii elektrycznej, wpływające na energooszczędność sprzętów. Jak zatem wybrać produkt oszczędnie wykorzystujący energię? Jaka jest teraz najbardziej efektywna klasa energetyczna? Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Klasa efektywności energetycznej

Klasa efektywności energetycznej jest podstawowym parametrem, który określa zużycie energii elektrycznej przez sprzęt (zgodnie z dyrektywami unijnymi w tym zakresie). Jest ona mierzona przez producenta danego urządzenia na podstawie rocznego zużycia prądu. Na etykiecie energetycznej oznaczana jest dużymi literami od A do G, gdzie A oznacza bardzo wysoką efektywność, a G najniższą. Są to nowe klasy energetyczne. Aktualna tabela nie zawiera już dodatkowych plusów przy literze A. 

 

Wcześniejsza klasa energetyczna oznaczona A++ obecnie na etykiecie występuje jako efektywność energetyczna D. Oznacza to, że do niedawna produkowanym urządzeniom oznaczanym efektywnością A+ teraz przypadłaby klasa energetyczna F. Dyrektywa unijna wprowadzająca nowe oznaczenia wzięła pod uwagę szybki rozwój technologiczny urządzeń. Należy je oznaczać tak, aby użytkownik mógł zdecydować nie tylko o istotnych z punktu widzenia obsługi parametrach, ale również wynikających z tego oszczędnościach energetycznych

Lodówki w naszej ofercie:

Klasy energetyczne lodówek

Wraz z nową dyrektywą unijną zmieniły się klasy energetyczne lodówek. Aktualna klasa energetyczna umieszczana na sprzętach chłodniczych oznaczana jest literami od A do G. Najbardziej energooszczędna będzie lodówka oznaczona literą A, jednak również te z literą B oraz C należą do sprzętów, których codzienne użytkowanie nie podwyższy znacząco rachunków za prąd. 

 

Oprócz oznaczeń na etykiecie, warto też wziąć pod uwagę inne parametry czy też podzespoły, w które wyposażony jest tego typu sprzęt chłodniczy. W wypadku lodówek, zamrażarek i chłodziarkozamrażarek ważnym podzespołem będzie np. kompresor inwerterowy. W porównaniu do klasycznych sprężarek wyróżnia go bardzo wysoka wydajność, a przy tym niewielkie zużycie energii elektrycznej.

Klasy energetyczne pralek

W wypadku pralek również nie bez znaczenia będzie wyposażenie sprzętu w silnik inwerterowy. To on w dużej mierze odpowiada za efektywność energetyczną urządzeń pralniczych. Dotyczy to zarówno pralek, pralkosuszarek, jak i suszarek automatycznych. Klasa energetyczna oznaczona jest literami od A do G. Na etykiecie energetycznej znajdują się również inne oznaczenia, np. dotyczące głośności sprzętu. To ważny parametr, ponieważ przy niskiej głośności umożliwia pracę urządzenia w ciągu nocy, gdzie w wielu mieszkaniach czy domach korzysta się z nocnej taryfy energetycznej.

 

Zużycie prądu jest wtedy korzystniej rozliczane, co przekłada się na miesięczne rachunki za energię elektryczną. W wypadku pralek duże znaczenie będzie miało także zużycie wody. Dotyczy to także produktów, jakim są zmywarki. Informację na temat rocznego zużycia wody przez dany sprzęt producent umieszcza na etykiecie energetycznej i jest on zależny od pojemności urządzenia oraz zastosowanych nowoczesnych systemów i technologii. Wybór klasy energetycznej A, B lub C może przełożyć się na zmniejszenie wydatków domowych.

Zobacz także: Ranking pralek [TOP10] 

Klasy energetyczne telewizorów

Zużycie energii elektrycznej w telewizorach zależy od wielu czynników. Wybierając tego typu sprzęt elektroniczny do domu czy mieszkania, skupiamy się przede wszystkim na przekątnej ekranu, ogólnym wyglądzie urządzenia oraz oferowanych przez odbiornik dodatkowych funkcjach. Obecnie proponowane przez producentów telewizory to prawdziwe arcydzieła technologiczne, które dodatkowo służą jako przeglądarki internetowe, streamują filmy, obsługują rozmaite aplikacje dostępne również na smartfony czy pozwalają na komunikację video. 


Te wszystkie udogodnienia mają wpływ na zużycie prądu. Klasy energetyczne telewizorów oznaczane są tak samo, jak  w przypadku lodówek czy pralek, od litery A do litery G. Klasa energetyczna E w wypadku telewizora nie będzie złym wyborem, przy czym warto stosować kilka prostych zasad, aby oszczędzić energię elektryczną. Wśród nich warto wymienić takie, jak wyłączenie odbiornika, kiedy nie jest używany czy też stosowanie wyłącznika czasowego, np. jeśli oglądamy telewizję przed snem.

Jaka jest najlepsza klasa energetyczna?

Najwyższa obecnie klasa energetyczna oznaczana jest literą A. Obliczana jest na podstawie rocznego zużycia energii elektrycznej przez dane urządzenie. Warto zaznaczyć, że wartość podana na etykiecie jest wartością obliczoną na podstawie badań wykonanych przez producenta. Może się znacznie różnić w wypadku urządzeń wykorzystywanych w domu. Np. w wypadku pralki czy pralkosuszarki, zależy to w głównej mierze od ilości cykli oraz stopnia zapełnienia bębna. Możemy przy mniejszym obciążeniu bębna skorzystać z funkcji połowy załadunku, ale nie każdy sprzęt to oferuje. To samo dotyczy zmywarek. 

 

Nawet najbardziej energooszczędne urządzenia mogą okazać się w praktyce mniej wydajne, ponieważ zastosowanie nowoczesnych funkcji będzie zależało w głównej mierze od użytkownika. Przed zakupem warto zapoznać się z instrukcją obsługi i użytkowania oraz rekomendacjami producenta w zakresie energooszczędności. Podczas użytkowania wybierajmy programy i tryby eco, które oszczędzają energię elektryczną, jak również wodę i detergenty. Wszystko to ma wpływ na roczne wydatki związanie z użytkowaniem danego sprzętu domowego.

Pralki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756