Poradniki Eksperta

Budowa pralki – poznaj najważniejsze elementy


Pralka jest podstawowym wyposażeniem każdego mieszkania. Dzięki niej, możliwe jest sprawne, automatyczne pranie ubrań, bielizny i pozostałych tekstyliów. Jak każde urządzenie AGD, jest dość skomplikowane. Jesteś ciekaw, jakie tajemnice kryje budowa pralki? W poniższym poradniku przedstawimy najważniejsze elementy urządzenia.budowa pralki


Budowa pralki – co widzimy z zewnątrz?


Zanim przejdziemy do serca pralki, zajmijmy się najpierw elementami widocznymi na pierwszy rzut oka. Na pewno trzeba wspomnieć o obudowie urządzenia. Zastanawiało Cię kiedyś, dlaczego boczne ściany pralki posiadają tłoczenia? Kształt taki odpowiada za tłumienie hałasu i drgań, które powstają podczas wirowania w dużej prędkości. Rzeczywiście, podobne rozwiązania stosuje się także podczas wykonywania konstrukcji lub produkcji elementów pozostałych urządzeń. Specjalne żłobienia usztywniają materiał, przez co może być wytrzymalszy lub nie wpadać w drgania, tak jak w przypadku sprzętu piorącego. Zewnętrzna budowa pralki, to także drzwiczki służące do załadunku i wyładunku prania. Najczęściej znajdują się na froncie urządzenia. 


Wyjątek stanowią urządzenia ładowane od góry. Drzwiczki są najczęściej przezroczyste, aby zapewnić użytkownikowi możliwość monitorowania stanu prania. Muszą być bardzo szczelne, dlatego producenci przykładają dużą wagę do używanych uszczelek. Na rynku dostępne są już urządzenia, które umożliwiają dokładanie odzieży podczas procesu prania. W tym celu, wyposaża się pralkę w dodatkowe, mniejsze drzwiczki rewizyjne.


Pralki w naszej ofercie:


Budowa pralki automatycznej – sterowanie


Sterowanie pralką automatyczną możliwe jest, dzięki panelowi znajdującemu się najczęściej nad drzwiczkami, na froncie urządzenia. Sterowanie może odbywać się mechanicznie lub dotykowo. Umożliwiają to wyświetlacze elektroniczne, które zamiast guzików posiadają czuły na dotyk panel. Pralka wyposażona w ekran, wyświetla różne komunikaty oraz informacje na temat prania. Może to być na przykład czas pozostały do końca procesu. Coraz więcej pralek umożliwia sterowanie za pośrednictwem smartfonu. Potrzebne jest w tym celu pobranie i zainstalowanie właściwej aplikacji oraz podłączenie urządzenia do sieci Wi-Fi. Dzięki temu, będziesz mógł włączyć lub zatrzymać pranie, bez konieczności udawania się do łazienki lub pralni. Ponadto, rozwiązanie to umożliwia także ustawianie specjalnych programów, które możesz modyfikować według własnego uznania.


Budowa bębna pralki


Jednym z najważniejszych elementów każdej pralki jest bęben. Jego rola jest raczej oczywista. Służy do załadunku odzieży, następnie obracania praniem w celu jego dokładnego wyczyszczenia. Bęben, podobnie jak boczne ścianki, także posiada specjalne tłoczenia, które mają za zadanie usprawniać proces prania. Na przestrzeni lat, wielu producentów zmodyfikowało konstrukcje bębnów, tak aby odzież nie ulegała zniszczeniu. Można także zauważyć specjalnie wytłoczone kanały, które służą lepszemu odprowadzaniu wody. Niektóre pralki oferują oświetlenie LED bębna, które ma ułatwić rozładunek. Czy to konieczne? Na pewno pomocne.


Silnik, czyli serce pralki


Bez sprawnego silnika, pranie nie byłoby możliwe. Pierwsze pralki automatyczne były głośne i drżały, przenosząc wibracje na całą łazienkę. Obecnie wykorzystywane są silniki ciche, dodatkowo amortyzowane poduszkami i sprężynami. Większość dostępnych pralek wyposażonych jest w napędy inwerterowe. Taki silnik nie posiada tradycyjnych szczotek, które wymagały często serwisu. Przekłada się to na jego trwałość, cichszą pracę oraz mniejsze zużycie prądu. Jeśli szukasz nowego urządzenia, poszukaj modelu właśnie z takim silnikiem. Na pewno odczujesz różnicę. Pranie w nocy nie będzie już problemem.


budowa pralki


Jaka powinna być Twoja pralka? Budowa, rodzaj załadunku i wymiary


Wybierając pralkę, masz do wyboru kilka rodzajów konstrukcji. Pełnogabarytowe pralki są uniwersalnym rozwiązaniem do łazienek i pralni, w których nie musisz oszczędzać powierzchni. Jeśli pozwala Ci na to metraż pomieszczenia, wybierz klasyczną pralkę, która zapewnia także odpowiednią ilość wsadu. Dla osób, które potrzebują mniejszych urządzeń, producenci oferują pralki slim i superslim. Różnica dotyczy wymiarów, szczególnie szerokości, ale także głębokości. Takie urządzenia można wkomponować we wnęki lub zabudowę meblową. Musisz jednak wiedzieć, że często wiąże się to z mniejszym wkładem. Nie są to mimo wszystko duże różnice, gdyż producenci robią co mogą, aby zapewnić jak najlepszy kompromis w tej kwestii.


Możesz także kupić pralki ładowane od góry. Zazwyczaj także są węższe, ale za to wyższe. Są to świetne urządzenia do specyficznych pomieszczeń, które wymagają określonych urządzeń. Dostępne są także pralki do zabudowy, które możesz ukryć za szafką, przygotowaną przez stolarza. To rozwiązanie jest często wybierane przez osoby, które decydują się także na zakup suszarki. Wtedy dwa masywne urządzenia można ukryć w estetycznej zabudowie, która poprawia wygląd łazienki.


Filtry, węże, grzałka i zabezpieczenia


Woda w pralce musi być podgrzana do zadanej temperatury, aby zapewnić odpowiednie warunki do prania. Jej wartość ustawisz za pośrednictwem panelu sterowania. Każdy program może korzystać z wody o nieco innej temperaturze. Grzałki są obecnie wykonywane z innych materiałów niż w przeszłości. Mogą być ceramiczne lub niklowane. Dzięki temu, nie rdzewieją i nie zachodzą tak szybko kamieniem, który negatywnie wpływał na ich sprawność. Pralka posiada także filtry, które uniemożliwiają dostanie się do wody zabrudzeń. Jeśli Twoja pralka nie pobiera lub nie odprowadza wody, warto sprawdzić jego stan. Być może uległ zatkaniu i należy przeczyścić go pod dużym ciśnieniem wody. 


Każda pralka potrzebuje węża, który doprowadza i odprowadza wodę. Czasami jest dołączany do zestawu, a niekiedy musisz kupić go osobno. Warto dobrać odpowiednią długość (lub skrócić) węża. Zbyt długi może się uginać, doprowadzając do problemów z pobieraniem wody. Pralki posiadają ponadto szereg zabezpieczeń. Podstawowym systemem jest zapobieganie zalaniu. Takie zabezpieczenie może mieć różne formy. Może to być między innymi, podwójny wąż dopływowy wyposażony w elektrozawór, który zamyka przepływ wody w razie awarii. 


Pralki posiadają szereg czujników, które wykrywają uszkodzenia. Bardzo często można także spotkać blokadę drzwi, uniemożliwiającą otwarcie ich podczas prania. W innym wypadku, doszłoby do błyskawicznego zalania pomieszczenia. Istotne jest także zabezpieczenie przed wytworzeniem zbyt dużej ilości piany. Jeśli jej ilość rośnie do niepożądanego poziomu, pralka wykona dodatkowe płukanie. W ten sposób możesz poradzić sobie ze zbyt dużą ilością detergentów. W przypadku pralek wyposażanych w sterowanie smartfonem, wiele błędów możesz odczytać za pomocą aplikacji. To wygodne i praktyczne. Nie musisz sięgać do instrukcji, aby odczytać znaczenie symbolu usterki.


Pralki dostępne w ofercie


W naszym sklepie internetowym możesz wybrać spośród kilkuset pralek. Zachęcamy także do odwiedzenia naszych sklepów stacjonarnych, gdzie istnieje możliwość dokładnego obejrzenia i wybrania urządzenia. Zamawiając jednak pralkę online, wybierz dostawę do domu lub dostarczenie do sklepu. Możesz ją wtedy odebrać w dowolnym momencie (masz na to 3 dni), bez konieczności oczekiwania na kuriera. Jeśli nie wiesz, które urządzenie kupić, poproś o pomoc naszego doradcę.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756