Jaka powinna być Twoja pralka? Budowa, rodzaj załadunku i wymiary
Wybierając pralkę, masz do wyboru kilka rodzajów konstrukcji. Pełnogabarytowe pralki są uniwersalnym rozwiązaniem do łazienek i pralni, w których nie musisz oszczędzać powierzchni. Jeśli pozwala Ci na to metraż pomieszczenia, wybierz klasyczną pralkę, która zapewnia także odpowiednią ilość wsadu. Dla osób, które potrzebują mniejszych urządzeń, producenci oferują pralki slim i superslim. Różnica dotyczy wymiarów, szczególnie szerokości, ale także głębokości. Takie urządzenia można wkomponować we wnęki lub zabudowę meblową. Musisz jednak wiedzieć, że często wiąże się to z mniejszym wkładem. Nie są to mimo wszystko duże różnice, gdyż producenci robią co mogą, aby zapewnić jak najlepszy kompromis w tej kwestii.
Możesz także kupić pralki ładowane od góry. Zazwyczaj także są węższe, ale za to wyższe. Są to świetne urządzenia do specyficznych pomieszczeń, które wymagają określonych urządzeń. Dostępne są także pralki do zabudowy, które możesz ukryć za szafką, przygotowaną przez stolarza. To rozwiązanie jest często wybierane przez osoby, które decydują się także na zakup suszarki. Wtedy dwa masywne urządzenia można ukryć w estetycznej zabudowie, która poprawia wygląd łazienki.
Filtry, węże, grzałka i zabezpieczenia
Woda w pralce musi być podgrzana do zadanej temperatury, aby zapewnić odpowiednie warunki do prania. Jej wartość ustawisz za pośrednictwem panelu sterowania. Każdy program może korzystać z wody o nieco innej temperaturze. Grzałki są obecnie wykonywane z innych materiałów niż w przeszłości. Mogą być ceramiczne lub niklowane. Dzięki temu, nie rdzewieją i nie zachodzą tak szybko kamieniem, który negatywnie wpływał na ich sprawność. Pralka posiada także filtry, które uniemożliwiają dostanie się do wody zabrudzeń. Jeśli Twoja pralka nie pobiera lub nie odprowadza wody, warto sprawdzić jego stan. Być może uległ zatkaniu i należy przeczyścić go pod dużym ciśnieniem wody.
Każda pralka potrzebuje węża, który doprowadza i odprowadza wodę. Czasami jest dołączany do zestawu, a niekiedy musisz kupić go osobno. Warto dobrać odpowiednią długość (lub skrócić) węża. Zbyt długi może się uginać, doprowadzając do problemów z pobieraniem wody. Pralki posiadają ponadto szereg zabezpieczeń. Podstawowym systemem jest zapobieganie zalaniu. Takie zabezpieczenie może mieć różne formy. Może to być między innymi, podwójny wąż dopływowy wyposażony w elektrozawór, który zamyka przepływ wody w razie awarii.
Pralki posiadają szereg czujników, które wykrywają uszkodzenia. Bardzo często można także spotkać blokadę drzwi, uniemożliwiającą otwarcie ich podczas prania. W innym wypadku, doszłoby do błyskawicznego zalania pomieszczenia. Istotne jest także zabezpieczenie przed wytworzeniem zbyt dużej ilości piany. Jeśli jej ilość rośnie do niepożądanego poziomu, pralka wykona dodatkowe płukanie. W ten sposób możesz poradzić sobie ze zbyt dużą ilością detergentów. W przypadku pralek wyposażanych w sterowanie smartfonem, wiele błędów możesz odczytać za pomocą aplikacji. To wygodne i praktyczne. Nie musisz sięgać do instrukcji, aby odczytać znaczenie symbolu usterki.
Pralki dostępne w ofercie
W naszym sklepie internetowym możesz wybrać spośród kilkuset pralek. Zachęcamy także do odwiedzenia naszych sklepów stacjonarnych, gdzie istnieje możliwość dokładnego obejrzenia i wybrania urządzenia. Zamawiając jednak pralkę online, wybierz dostawę do domu lub dostarczenie do sklepu. Możesz ją wtedy odebrać w dowolnym momencie (masz na to 3 dni), bez konieczności oczekiwania na kuriera. Jeśli nie wiesz, które urządzenie kupić, poproś o pomoc naszego doradcę.