Pralki i suszarki

612
Pralki i suszarki do ubrań - które wybrać?
 
Poszczególne modele pralek i suszarek mogą różnić się od siebie niemal wszystkim. Różne są w nich sposoby ładowania, maksymalny ciężar wsadu, efektywność, klasa energetyczna, głośność, pobór wody bądź jej opróżnianie, a nawet sam sposób działania. Pralkę i suszarkę należy zatem dobierać według indywidualnych potrzeb, a także warunków domowych.
 
Przy zakupie pralki, warto zwrócić uwagę na kilka różnic, np. pomiędzy pralkami automatycznymi a wirnikowymi. Choć te automatyczne będą miały wyższą cenę, wyposażone są w wiele funkcji automatycznych, dzięki czemu ręczna obsługa pralki będzie ograniczona do minimum. Modele wirówkowe najlepiej sprawdzą się u osób szukających lekkich i tanich pralek.
 
W przypadku suszarek najczęściej spotkać można suszarki bębnowe kondensacyjne, gromadzące wodę w pojemniku, który co jakiś czas trzeba opróżnić. Ciekawym rozwiązaniem będą też te wywiewowe, chociaż wymagają one odpowiedniej instalacji, dlatego nie dla każdego będą one odpowiednie.
 
Pralki automatyczne - które funkcje są kluczowe?
 
Pralki i pralko-suszarki automatyczne należy wybierać głównie, kierując się ich podstawowymi parametrami, jak:
  • maksymalny ciężar wsadu – małe pralki często mieszczą zaledwie 2,5 kg, te największe, dla dużych rodzin będą miały pakowność nawet do 7 kg. Należy jednak pamiętać, że niedostateczne obciążenie bębna może skutkować jego zerwaniem,
  • klasa energetyczna – dotyczy pralek i suszarek, określa pobór energii podczas użytkowania. Najtańsze pralki niekiedy należą do najniższej klasy D, jednak z drugiej strony, poprzez używanie zbyt dużych ilości prądu, są przyczyną wyższych wydatków. Znacznie lepiej będzie kupić pralkę czy suszarkę wysokiej klasy, nawet A+++. Najczęściej niski pobór energii jest normą wśród urządzeń dobrych i uznanych marek, np. pralek Beko czy pralek Samsung,
  • pobór wody – pralki i pralko-suszarki mogą zużywać mniej więcej od 11 do nawet 94 litrów wody. Wiele zależy jednak również od wybranego programu prania,
  • sposób ładowania – zwykle jest po prostu kwestią wygody. Najpopularniejsze będą pralki automatyczne ładowane od góry bądź z przodu,
  • efektywność prania – skala ta obejmuje 9 stopni, od najwyższego A+++ do najniższego, czyli G. Określa ona skuteczność w usuwaniu wszelkich zabrudzeń,
  • cena – jest zależna od wielu czynników, w tym pakowności, klasy energetycznej, efektywności, typu urządzenia, a nawet jego wielkości. Najtańsze pralki z dużym prawdopodobieństwem nie będą zatem tymi najlepszymi, chociaż cena nie zawsze rośnie wprost proporcjonalnie do jakości.

Zawsze należy również zwracać uwagę na wszelkie funkcje dodatkowe, w tym możliwość wyboru różnych programów pralki czy suszarki oraz systemy zabezpieczające, czy ustawienia czasu startu pracy.
 
Pralki czy pralko-suszarki? Co wybrać?
 
Zarówno pralki, jak i pralko-suszarki mają swoje zalety. Warto zwrócić uwagę między innymi na ceny pralek automatycznych i pralko-suszarek. Te pierwsze zwykle wypadną bardziej korzystnie, dlatego w większym mieszkaniu, w którym suszenie prania nie jest dużym problemem,  warto zdecydować się na dobrej jakości pralkę. Z kolei pralko-suszarki pozwolą zaoszczędzić miejsce konieczne na rozwieszenie prania, a także przyspieszą ten proces, co jest szczególnie korzystne w zimniejszym okresie roku.
 
W przypadku pralko-suszarek uznanych firm, np. pralko-suszarek Bosch, można zyskać również urządzenia wysokiej klasy energetycznej, dzięki czemu rachunki za prąd z pewnością nie wzrosną znacząco. Aby wybrać najlepsze pralko-suszarki, warto zapoznać się z rankingami, a także opiniami klientów.
 
Inna możliwość to zakup dwóch urządzeń – pralki i suszarki. W takiej sytuacji z pewnością niezbędny będzie spory metraż mieszkania, jednak zapewnia to możliwość korzystania z obu urządzeń jednocześnie. Warto wtedy wybrać suszarkę o odpowiedniej pojemności, która pozwoli na bieżąco uporać się z przygotowaniem ubrań. W przypadku większej ilości prania doskonale sprawdzą się np. suszarki Bosch, mieszczące nawet do 9 kg prania.
 
Wciąż masz problem z wyborem odpowiedniej pralki lub suszarki? W naszych salonach konsultanci doradzą Ci najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!
 

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert