Części rowerowe

(182)

Części rowerowe w Media Expert


W naszym sklepie znajdziesz różnorodne części do roweru. Co do czego służy i co może okazać się pomocne, a co niezbędne, żeby jazda na rowerze była nie tylko bezpieczna, ale również przyjemna?


Najważniejsze części do roweru


Zacznijmy od przedmiotów, które z punktu widzenia każdego cyklisty, niezależnie od tego, czy praktykuje jazdę szosową, miejską, crossową czy górską itp., są niezbędne do tego, by rower po prostu działał. Myśląc o rowerze, trudno przecież pominąć takie części rowerowe jak łańcuch, dętka czy koło. Każdy amator jazdy na dwóch kółkach powinien być zaznajomiony z działaniem najważniejszych części do roweru. Wiedza ta pomoże mu nie tylko wtedy, gdy będzie chciał zakupić nowy sprzęt, ale przede wszystkim w momencie, gdy coś w rowerze zacznie szwankować. Podstawowe informacje na temat działania roweru bardzo łatwo opanować, a w kryzysowej sytuacji mogą okazać się bezcenne.


Łańcuchy rowerowe


Niektóre części rowerowe warto mieć zawsze w zapasie. I tak jak pedały spokojnie możemy zakupić dopiero, gdy przyjdzie taka potrzeba lub najdzie nas ochota na zmianę, tak warto posiadać zapasowy łańcuch czy dętki. Jak dobrać odpowiedni łańcuch? Najprostszym sposobem będzie wybranie łańcucha identycznego z tym, w który wyposażył rower sam producent. Jeśli jednak posiadamy starszy rower lub po prostu nie wiemy, jakiego rodzaju łańcuch mamy obecnie zamontowany, możemy sami określić, czego potrzebujemy. 


Zacznij od sprawdzenia, ile zębatek (inaczej rzędów) znajduje się w wolnobiegu lub kasecie. Liczba ta wyznaczy liczbę przełożeń dostępnych w pojeździe, co bezpośrednio przełoży się na szerokość łańcucha. Możliwe, że Twój rower nie ma przełożeń, czyli tak zwanych przerzutek. Wtedy wystarczy Ci łańcuch jednorzędowy. W innych wypadkach powinieneś się wyposażyć w łańcuch odpowiadający liczbie przełożeń. Istotna jest również liczba ogniw łańcucha, które wystarczy po prostu policzyć w starym łańcuchu.


Dodatkowe, acz kluczowe części do roweru


Łańcuch to jednak nie wszystko, zawsze warto mieć w zapasie odpowiednie dętki, klocki hamulcowe czy linki do hamulców. Nie można zapominać jednak o takich częściach rowerowych jak koła, opony, siodełka czy pedały. Wszystkie one odgrywają kluczową rolę, by zapewnić bezpieczeństwo i komfort jazdy. Podczas gdy koła i opony montowane przez producentów zazwyczaj są dobrej jakości, niektóre z pedałów czy siodełek warto dobrać do swoich upodobań. Zupełnie inne siodełko będzie potrzebne kolarzowi szosowemu, inne nada się do codziennych podróży po mieście, a jeszcze inne będzie odpowiednie do górskich, niebezpiecznych podjazdów. Sprawa ma się bardzo podobnie z pedałami. Do wyboru mamy pedały zatrzaskowe oraz platformowe. Te pierwsze przydadzą się wielbicielom jazdy szosowej, a czasem górskiej. Z kolei platformowe pedały to nic innego jak klasyczne narzędzia do oparcia stopy. Jak widzimy, różnego rodzaju części rowerowych jest dosyć sporo, a każda z nich niesie za sobą zasób informacji, które należałoby przyswoić.

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756