Kina domowe

(435)

Kino domowe

 
Mając zestaw kina domowego, można w pełni odczuć wrażenia, jakie dają zmontowane obrazy i dźwięki. Kino domowe zapewnia spektakularną wizję i fantastycznie głębokie brzmienie przestrzenne. Tego typu zestawy dostępne są od ręki, ale dla jeszcze większego efektu można skomponować je samodzielnie, dobierając jego poszczególne elementy, jak amplitunerzestaw kolumn, odtwarzacz.
 

Zestaw kina domowego - zalety

 
Największą zaletą zestawów kina domowego jest to, że po zakupie i instalacji są od razu gotowe do działania. Można rozsiąść się w fotelu i cieszyć magią kina. Innym ważnym atutem jest duża funkcjonalność takiego sprzętu. Zwłaszcza segmentowanych zestawów kina domowego, czyli takich, które w odróżnieniu od systemów zintegrowanych, posiadają osobno amplituner i odtwarzacz, najczęściej Blu-Ray, który zapewnia obraz w wysokiej rozdzielczości Full HD oraz umożliwia oglądanie filmów w 3D. Ponadto do zestawu segmentowanego można podłączyć nośniki DVD, MP3, VHS, najnowsze urządzenia mobilne, a także konsole do gier.
 

Czym są soundbary?

 
Soundbar ma formę dużego, podłużny głośnika, który umieszcza się tuż obok telewizora. Najnowsze soundbary z powodzeniem zastępują rozbudowane zestawy audio, oferując porównywalnie dobrą jakość dźwięku oraz lepsze zagospodarowanie wolnej przestrzeni. Takie listwy głośnikowe nie zajmują bowiem wiele miejsca, najczęściej są dopasowane do rozmiaru telewizora, dzięki czemu ciekawie się prezentują. Tym bardziej że wiele z dostępnych modeli wyposażonych jest w technologię Bluetooth, umożliwiającą podłączenie głośnika to telewizora bez użycia kabli. 
 
Jednak oprócz kategorii estetycznych, podczas zakupu takiego sprzętu kina domowego, warto wziąć pod uwagę również jego parametry muzyczne. Duże znaczenie ma liczba kanałów, oznaczająca możliwą ilość kolumn do podłączenia. Trzeba przy tym pamiętać, że im większy system audio, tym lepsza jakość dźwięku, aczkolwiek system 7-kolumnowy zdecydowanie nie sprawdzi się w małym pomieszczeniu. Wybierając soundbar, należy określić ponadto jego moc, typ subwoofera, rodzaje wbudowanych złączy, dekodery dźwięku (np. Dolby Digital), sposób montażu (niektóre belki można montować na ścianie) oraz opcje dodatkowe, jak chociażby kompatybilność z systemem iOS, Apple. Soundbar to świetne rozwiązanie, gdy marzy się o dobrym kinie domowym i szuka czegoś więcej niż wbudowane głośniki, ale i czegoś mniej niż wieloelementowe, skomplikowane systemy power audio.
 

Jaki subwoofer do kina domowego?

 
Subwoofer to głośnik niskotonowy, zapewniający imponujące, mocne brzmienia. Dostępne zestawy kina domowego zwykle już je zawierają, a gdy kompletuje się system samodzielnie, warto o nim pomyśleć. Chociaż dziś można dostać subwoofery zarówno pasywne, jak i aktywne, te pierwsze są wybierane zdecydowanie rzadziej. O ich słabnącym zainteresowaniu decyduje fakt, iż subwoofery pasywne, nie posiadają wbudowanego wzmacniacza, przez co wymagają dodatkowych zadań, jak chociażby dopasowanie obu sprzętów. 

Subwoofery aktywne posiadają wewnętrzny wzmacniacz, więc poza montażem nie wymagają kolejnych aktywności. Wiele popularnych modeli ma konstrukcję otwartą, dzięki której nawet nieduże urządzenie może generować głębokie, wywołujące gęsią skórkę basy. Z drugiej strony znajdują się także subwoofery zamknięte, które wprawdzie nie mają portu basowego i potrzebują więcej mocy, ale za to są bardziej precyzyjne i lepiej współpracują z kinem domowym. 

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 512 500 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756