Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

RCA – co to jest za złącze?

 2024-05-13 

RCA to jeden z typów złącz, który choć używany był powszechnie, dziś jest spotykany tylko w przypadku sprzętów ocalałych sprzed co najmniej 20 lat. Młodsi czytelnicy mogli nigdy nawet się z nim nie spotkać! W poniższym tekście wyjaśniamy, czym jest RCA, jakimi funkcjami dysponował i gdzie był stosowany. Zapraszamy do lektury!

Złącze RCA – co to takiego? Wyjaśniamy szczególnie młodszemu pokoleniu

Złącze RCA jest bardzo dobrze znane jako cinch (popularny „czincz”) - to kabel audio i wideo. Jest, a raczej było powszechnie używanym standardem do przesyłania sygnału między różnymi urządzeniami elektronicznymi. Jego popularność wynikała przede wszystkim z łatwości obsługi i szerokiej kompatybilności. Jeśli interesujesz się elektroniką, przedstawiamy garść informacji, które mogą Cię zainteresować.


Złącze RCA umożliwiało przesyłanie sygnałów audio, szczególnie w postaci stereo (lewego i prawego kanału). Był to bardzo popularny sposób podłączania urządzeń takich jak odtwarzacze płyt CD, gramofony, amplitunery i wiele innych. 


Za jego pośrednictwem przesyłany był również sygnał wideo. Cinche przekazywały obraz z różnych źródeł, którymi mogła być na przykład kamera, napęd DVD, magnetowid lub konsola do gier. Z tego standardu korzystał między innymi legendarny Pegasus, który w latach 90-tych był marzeniem wielu fanów gier wideo.


Ciekawym rozwiązaniem było stosowanie różnokolorowych złączy RCA, które ułatwiały identyfikację różnych typów sygnałów. Dzięki temu łatwiej było rozróżnić poszczególne przewody i zapewnić ich prawidłowe podłączenie. Biały kolor zazwyczaj odpowiadał lewemu kanałowi audio, czerwony – prawemu, a żółty kabel służył transmisji sygnału wideo. Oczywiście to najbardziej pospolita konfiguracja. Z czasem pojawiły się także inne kolory, a tym samym rodzaje wtyczek. Jeśli chodzi o dźwięk w formacie surround, dostępne były:


•    Zielony – głośnik centralny,

•    Niebieski – lewy kanał surround,

•    Szary – prawy kanał surround,

•    Brązowy – tylny, lewy kanał surround,

•    Jasny brązowy – tylny, prawy kanał surround,

•    Purpurowy – głośnik basowy,

•    Pomarańczowy lub czarny – dźwięk cyfrowy.


Istniały także dodatkowe standardy transmisji wideo w formie analogowej. Jednym z najbardziej zaawansowanych był analogowy komponentowy sygnał wideo, który składał się aż z pięciu wtyków: R, G, B oraz H i V (synchronizacja pozioma i pionowa).


W jaki sposób to działało RCA? Wystarczyło włożyć odpowiednie wtyczki do gniazd o takim samym kolorze na urządzeniach będących odbiornikiem. 


Na uwagę zasługuje na pewno fakt, że złącza RCA było szeroko kompatybilne z większością sprzętów audio-wideo. Można było je znaleźć w telewizorach, wzmacniaczach, głośnikach, magnetofonach, kamerach i wielu innych, bez względu na producenta. 


Dodatkowo, wtyczki RCA były bardzo trwałe i trudno było je uszkodzić. Jeśli już dochodziło do uszkodzenia, to zazwyczaj przecierał się sam przewód. Nie była to jednak skomplikowana usterka czy kosztowna do naprawy. 


Kilkadziesiąt lat temu RCA zapewniało wystarczającą jakość transmisji. Wraz z powstawaniem coraz wyższych standardów jakości obrazu i dźwięku, konieczne było wdrożenie nowych typów złącz.


Obecnie podstawowym standardem komunikacji przewodowej sygnału audio-wideo jest HDMI, które ewoluowało już do wersji 2.1 i zapewnia transmisję plików także w rozdzielczości 8K.

Kable RCA w naszej ofercie:

Gdzie jeszcze stosowano złącze RCA?

Początkowo zostały stworzone do połączeń gramofonów klasycznych z przedwzmacniaczami lub wzmacniaczami i amplitunerami z wejściem gramofonowym. Dopiero później zyskały popularność we wszelkiego rodzaju sprzętach audio-wideo.


Złącza RCA były także popularne w motoryzacji, gdzie wykorzystywano je do podłączania sprzętu audio w samochodach, takiego jak radia, czy wzmacniacze. Powszechność zastosowania popularnych „czinczy” powodowała, że podłączanie urządzeń nie sprawiało najmniejszych kłopotów, ze względu na wysoką kompatybilność. 


Warto zauważyć, że pomimo ewolucji technologicznej, złącza RCA pozostają ikoną w historii elektroniki i wpłynęły na rozwój współczesnego sprzętu audio-wideo.

Gdzie obecnie można znaleźć złącze RCA?

Pomimo postępu technologicznego i rozwoju standardów cyfrowych, złącze RCA nadal znajduje zastosowanie. Zazwyczaj wykorzystywane jest przez audiofilów, którzy preferują starsze, ale nadal doskonałe urządzenia audio. Choć analogowa transmisja danych jest coraz rzadsza, wciąż pozostaje popularna wśród tych, którzy szukają najwyższej jakości dźwięku i nie rezygnują z tradycyjnego podejścia.


Żaden z aktualnie dostępnych nowoczesnych telewizorów czy urządzeń zewnętrznych nie jest już wyposażony w złącze RCA. Jeśli więc chcesz korzystać ze starej konsoli, będziesz musiał użyć starszego telewizora lub... skorzystać z przejściówki z RCA na HDMI. W naszym sklepie oferujemy wiele pomocnych akcesoriów, takich jak kable wysokiej jakości oraz wspomniane adaptery, które Ci to ułatwią.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756