Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do kontaktu

Zdaniem eksperta

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2 HEVC?

Data dodania: 01-08-2022

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2 HEVC?  Wprowadzenie nowego systemy kodowania sygnału telewizji naziemnej powoli staje się faktem. Czasu jest coraz mniej, a zmiany są nieuniknione. Oczywiście należy się w nich doszukiwać samych pozytywów.

DVB-T2 – co to takiego?


DVB-T2 to nowy system kodowania sygnału cyfrowej telewizji naziemnej. 28 marca 2022 roku rozpocznie się przełączanie sygnału telewizjnego. Potrwa ono do 27 czerwca 2022 roku dojdzie do zmiany formatu nadawania w całej Polsce, co w efekcie doprowadzi do poprawy jakości odbioru. Przede wszystkim, nowy system lepiej wykorzystuje dostępne pasma, a możliwość kompresji danych, jest o wiele lepsza. Oznacza to, że w ramach jednego multipleksu, możliwe jest nadawanie większej ilości kanałów telewizyjnych lub podnoszenie ich jakości do standardu HD. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2 HEVC.


Co więcej, DVB-T2 wprowadza także możliwość nadawania kanałów wyświetlających obraz w rozdzielczości 4K! To kolejna rewolucja w branży TV, której jesteśmy świadkami. Warto wspomnieć, dla osób nieznających tematu, że telewizja naziemna jest w pełni darmowa. Nie jest pobierany za nią żaden abonament, co ma miejsce w przypadku oferty komercyjnej. To chyba najważniejszy argument, który przekonał setki tysięcy Polaków, do przejścia na ten format telewizyjny. Oferta dostępnych kanałów powiększa się, choć i teraz nie jest najgorzej. Widz ma do dyspozycji kilkadziesiąt kanałów, w tym muzyczne, dokumentalne, informacyjne, sportowe i rozrywkowe.


Tunery DVB-T2 w naszej ofercie:

Czy zmiana systemu nadawania wymusza zmianę sprzętu?


Niestety w niektórych przypadkach będzie to konieczne. Dotyczy to chociażby osób, które korzystają z zewnętrznego dekodera współpracującego jedynie z systemem DVB-T. W takim wypadku, do 27 czerwca 2022 roku należy wymienić tuner na nowy – taki, który obsługuje system DVB-T2/H.265/HEVC. Zakup nowego dekodera to wydatek rzędu 100 – 150 złotych. Co ważne, nie ma potrzeby zmiany anteny! To spora ulga, gdyż byłby to kolejny wydatek i co więcej, dodatkowa praca. Wymiana anteny na nową zajmuje trochę czasu, a w tym przypadku wystarczy tylko przepięcie dekodera. Wraz z wyszukaniem nowych kanałów, nie zajmie Ci to więcej niż 10 minut! Czujność powinny zachować także osoby korzystające z wbudowanego tunera DVB-T w swoim telewizorze. 


W przypadku starszych urządzeń, możliwy jest brak kompatybilności z nowym systemem nadawania. Z początkiem 2020 roku obowiązkowo każdy sprzedawany telewizor musi współpracować z DVB-T2/H.265/HEVC. W życiu bywa jednak różnie… Jeśli Twój telewizor ma już kilka lat, powinieneś dokonać weryfikacji jego możliwości. Nowy telewizor DVB-T2 nie tylko da Ci możliwość odbierania kanałów, ale również wiele funkcji dostępnych w nowych modelach.

Telewizory w naszej ofercie:

Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2 HEVC?


Powinieneś wiedzieć jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2/H.265/HEVC. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych wydatków, których przecież nikt z nas nie lubi. Masz prawo nie pamiętać, czy Twój sprzęt posiada odpowiedni tuner, bo przy natłoku parametrów technicznych, większość użytkowników skupia się na tych najważniejszych – rozdzielczości, ilości złącz HDMI, czy rozmiarze przekątnej. Najprościej będzie zajrzeć do instrukcji obsługi, ale większość z nich ląduje na dnie kartonów w piwnicy lub garażu. Dlatego sprawdź symbol telewizora (na pewno jest podany na naklejce znamionowej z tyłu urządzenia) i wpisz go do wyszukiwarki internetowej. 


Polecamy odwiedzić nasz sklep internetowy, gdzie każdy produkt jest rzetelnie opisany, a dane techniczne uzupełnione w pełnym zakresie. W odpowiednim wierszu znajdziesz informację, czy Twój telewizor posiada dekoder DVB-T2. Większość modeli sprzedawanych po 2017 roku powinna go posiadać, ale to oczywiście nie jest sztywna reguła. Wiele zależy od producenta, gdyż każdy z nich wprowadza własne standardy wyposażenia, które mogą się od siebie różnić.

Twój telewizor nie oferuje wsparcia systemu DVB-T2?

Jeśli dekoder wbudowany w Twój telewizor nie oferuje wsparcia DVB-T2, z dniem 27 czerwca 2022 roku przestaniesz odbierać sygnał telewizji naziemnej. Jeśli nie chcesz zmieniać swojego urządzenia, bo jesteś z niego zadowolony, jest oczywiście inne rozwiązanie. Zainwestuj w zewnętrzny dekoder DVB-T2, który podłączysz do posiadanego telewizora. Zamiast wydawać kilka tysięcy na nowe urządzenie, wydasz mniej więcej 150 złotych. Przyznaj, że to o wiele bardziej opłacalne.


Co więcej, tunery takie oferują wiele ciekawych funkcji, które mogą Ci się przydać. To między innymi możliwość nagrywania programów na pamięć flash. Instalacja urządzenia jest bardzo prosta. Wypnij kabel antenowy z telewizora i podłącz go do dekodera. Podłącz tuner do sieci, a następnie połącz z telewizorem odpowiednim przewodem – najprawdopodobniej będzie to złącze HDMI. Wyszukaj teraz kanały od nowa i ciesz się rozwiązaniem na kolejne kilka lat!

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756