Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki dekoder DVB-T2 wybrać? Czy musisz go wymieniać?

Data dodania: 01-08-2022

Jaki dekoder DVB-T2 kupić? W 2022 roku zmieni się sposób kodowania, który wymusza weryfikację posiadanego sprzętu. Aby nadal odbierać telewizję, potrzebne będzie kompatybilne urządzenieOdbiór telewizji naziemnej jest rozwiązaniem darmowym, co bardzo zachęca, do skorzystania z tego rodzaju sygnału. Możliwe jest odbieranie kilkudziesięciu kanałów telewizyjnych, bez potrzeby opłacania abonamentu. Jaki dekoder DVB-T2 kupić, aby dalej korzystać z telewizji naziemnej?

Jaki dekoder DVB-T2 wybrać? Czy na pewno muszę go kupować?


Tak naprawdę, nie zostało wiele czasu do przejścia na nowy system kodowania sygnału telewizji naziemnej. Niestety, aby móc dalej z niej korzystać, potrzebne jest wyposażenie się w nowy dekoder. Po czternastu latach obecności telewizji naziemnej, konieczne jest zwężenie pasm nadawania. Wiąże się to z wprowadzeniem i rozwojem infrastruktury 5G. Tylko jaki dekoder DVB-T2 wybrać, aby mieć pewność, że sygnał będzie odbierany prawidłowo? Spokojnie, wszystko wytłumaczymy. 


Powinieneś wiedzieć, że zaletą nowego sposobu kodowania, jest chociażby zwiększenie jakości kanałów telewizyjnych. Obraz w formacie SD zostanie zastąpiony jakością HD. Zwiększy się także ilość odbieranych kanałów, co ucieszy osoby zainteresowane możliwie jak najszerszą ofertą programów TV.


Oczywiście wiele telewizorów jest wyposażonych w tuner DVB-T, który umożliwia oglądanie telewizji naziemnej, bez potrzeby instalowania dodatkowych urządzeń. Powinieneś jednak sprawdzić, czy posiadany model, gwarantuje wsparcie technologii DVB-T2. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnej niespodzianki, którą będzie brak dostępu do telewizji w dniu przepięcia systemu kodowania. Pierwszy etap jest ustalony na 28 marca 2022 roku, natomiast ostatni - na 27 czerwca 2022 roku. Jeśli znajdujesz się w zasięgu nowego standardu sygnału, możesz sprawdzić swój telewizor już teraz. Jeśli ma wbudowany tuner DVB-T2 HEVC, najprawdopodobniej będziesz mógł oglądać telewizję bez inwestowania w nowe akcesoria. Informacje na ten temat znajdziesz także bez problemu w sieci. Wystarczy, że wpiszesz symbol urządzenia w wyszukiwarce. Niestety, sam tuner to nie wszystko. 


Kluczowe jest także kodowanie samego obrazu. Jeśli telewizor jest kompatybilny z systemem HEVC, to nie masz się czego obawiać. Osobom, które posiadają trochę starszy sprzęt, polecamy zainwestowanie w zewnętrzny dekoder DVB-T2. Wymiana telewizora na nowy nie musi być konieczna, a to przecież niemały wydatek.

Tunery DVB-T2 w naszej ofercie:

Jaki tuner DVB-T2 kupić?


Jest kilka ważnych parametrów, na które należy zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy, jaki dekoder DVB-T2 kupić, który miałby umożliwić oglądanie telewizji naziemnej, po przejściu na nowy standard nadawania sygnału. Najważniejszą informacją, którą należy zweryfikować, jest obsługa standardu H.265/HEVC. Tylko dekoder obsługujący ten format, umożliwi oglądanie kanałów TV po zmianie syngału. Planowany termin rozpoczęcia przełączania to 28 marca 2022 roku, potrwa ono do 27 czerwca 2022 roku. Jeśli chodzi o złącza, to standardem jest aktualnie HDMI i takie połączenie oferuje praktycznie każdy telewizor i dekoder. Jeżeli korzystasz ze starszego urządzenia, poszukaj dekodera, umożliwiającego podłączenie także w innym standardzie (np. SCART). Jeśli w Twojej okolicy dostępna jest telewizja kablowa, warto wybrać tuner wyposażony w głowicę DVB-C. Dzięki temu będziesz mógł odbierać niekodowane programy za darmo.


Jeśli dekoder posiada wejście na kartę, możesz w przyszłości zainwestować w dostęp do kablówki, aby zagwarantować sobie większą ofertę kanałów. Jeśli chodzi o funkcjonalność i łatwość obsługi, to warto zwrócić uwagę na dodatkowe opcje. To między innymi, możliwość obsługi dekodera i telewizora jednym pilotem. Ważnym dodatkiem może być także możliwość nagrywania programów na dysk lub podłączoną pamięć flash. Możesz obejrzeć ulubioną transmisję wtedy, gdy znajdziesz czas. Upewnij się także, jaką rozdzielczość obrazu zagwarantuje odbierany przed dekoder sygnał. To szczególnie ważne, jeśli masz nowy telewizor i zależy Ci na wykorzystaniu jego atutów.

Telewizory w naszej ofercie:

Kompatybilność wsteczna

Jak już pisaliśmy, odbieranie sygnału kodowanego systemem DVB-T2, nie będzie możliwe na standardowym tunerze. Z kolei nowe dekodery, umożliwiają oglądanie telewizji w formacie DVB-T. Kompatybilność wsteczna umożliwia zakup tunera DVB-T2 z wyprzedzeniem i rozpoczęcie jego używania już teraz. Podłączenie nowego dekodera nie różni się niczym, od instalacji dotychczasowego. Konieczne jest sparowanie nowego tunera z telewizorem, a następnie włączenie procesu wyszukiwania kanałów. To może potrwać dłuższą chwilę, ale pominięcie tego kroku, uniemożliwi oglądanie telewizji. Z kolei jego przerwanie, może skutkować uboższą ofertą kanałów.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756