Poradniki Eksperta

Ranking książek dla 2-latka [TOP10]

 2023-08-29 

Dwuletnie dziecko z wielkim zainteresowaniem zaczyna poznawać otaczający je świat. Uczy się wypowiadać pierwsze słowa i uwielbia spędzać czas z rodzicami. Już w tym wieku warto zacząć wprowadzać je w świat książek. Czytanie wpływa stymulująco na rozwój dziecka i daje wiele radości. Bardzo ważne jest jednak, aby książka była dopasowana do etapu jego rozwoju. Nie może ona dziecka nudzić i powinna przyciągać uwagę malucha. Zatem jakie wybrać książki dla 2-latka? Ranking podpowie Ci, jakie cechy powinny posiadać książki dedykowane dzieciom w wieku dwóch lat.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Na co zwrócić uwagę wybierając książki dla 2-latka?

Bardzo ważnym aspektem są treści, które zawierają książki dla 2-latka. Ranking zwraca uwagę na te propozycje, w których przeważają obrazki. Dla tej grupy wiekowej, książki nie powinny zawierać dużo tekstu. Oglądając ilustracje można malucha zainteresować ciekawymi opowiadaniami na temat bohaterów i przedstawionych w nich sytuacji. Doskonałym wyborem są krótkie wierszyki i rymowanki, które dziecko łatwo zapamiętuje.


Treści zawarte w książkach dla 2-latka powinny być bliskie dziecku i nie sprawiać trudności z jej zrozumieniem. Drugim ważnym kryterium jest szata graficzna i odpowiednie wykonanie książki. Piękne, kolorowe i wyraziste obrazki przedstawiające ulubionych bohaterów niewątpliwie sprawią, że maluch z przyjemnością sięgnie po książkę. Jak wykonane są książki dla 2-latka? Ranking zwraca uwagę na to, że bardzo często posiadają one grube tekturowe strony. Dzięki temu są one wygodne dla dziecka podczas oglądania książki i nie ulegają zbyt szybkiemu zniszczeniu. Można wybrać zarówno małe, jak i duże formaty. Ponadto dodatkowo, książki mogą przyciągać uwagę dziecka ruchomymi elementami, przyciskami z dźwiękiem czy naklejkami. Wszystko to wzbudza ciekawość malucha i sprawia, że chętnie sięga po książki.

Jaką tematykę powinny mieć książki dla 2-latka? Ranking trafionych propozycji

Książki dla 2-latka zawierają bardzo różnorodną tematykę, która dopasowana jest do zainteresowań dziecka. Świetnym wyborem mogą być pozycje zawierające krótkie opowiadania o czynnościach dnia codziennego. Dziecko w tym wieku zaczyna obserwować świat i uczyć się podstawowych czynności. Książki dla dzieci z tego rodzaju treściami w dużym stopniu mogą mu to ułatwić. Niezwykle przydatne są również książki, które pomogą dwulatkowi w nauce mowy i rozumieniu wypowiadanych słów. Są one doskonałym materiałem do formułowania krótkich opowiadań, wzbogacania słownictwa i nazywania nowych czynności i obiektów. Wszystko to odbywa się przy udziale ulubionych bohaterów przedstawianych na ilustracjach.


Dzieci lubią również krótkie bajki, w których poznają zwierzęta oraz nowych bohaterów. Książki dla dwulatka są także doskonałym sposobem do nauki kolorów, kształtów czy pojazdów. Czytając krótkie książeczki dziecko uczy się, czym zajmują się osoby wykonujące poszczególne zawody. Podczas słuchania krótkich historyjek może ono wykonywać określone zadania. Dzięki temu maluch aktywnie spędza czas i uczy się poprzez zabawę.


Niezwykle pomocne w codziennym usypianiu dziecka są pozycje książkowe stworzone z myślą o ułatwianiu dziecku zasypiania. Mogą to być krótkie opowiadania, pokazujące kolejne czynności, które stają się rytuałem, podczas każdego wieczoru przed zaśnięciem. Dzięki temu uczy się ono dobrych nawyków i z przyjemnością zasypia. Dziecko w wieku dwóch lat zaczyna przeżywać pierwszy bunt, złość i chęć samodzielnego wykonywania wielu czynności. Aby pomóc mu zrozumieć, czym są emocje i jak sobie z nimi radzić można wybrać książki, które w przystępny sposób wyjaśnią maluchowi tą tematykę.

Jakie wybrać książki aktywizujące dla 2-latka?

Doskonałym sposobem na zachęcenie dziecka do wykonywania różnych zadań są aktywizujące książki dla 2-latka. Ranking do takich pozycji zalicza książeczki z ruchomymi elementami. Można w nich odnaleźć otwierane okienka pod którymi umieszczone są zaskakujące ilustracje czy przesuwane postacie. Wszystko to pozwala dziecku rozwijać jego spostrzegawczość i zdolności manualne. Podczas czytania dziecko musi np. odnaleźć ukrytego bohatera czy zwierzątka. Tego rodzaju zabawa daje maluchowi mnóstwo radości.


Innym rodzajem są książki z naklejkami, które dziecko przykleja w odpowiednie miejsca. Dużym urozmaiceniem są książeczki w formie harmonijki. Maluch może w nich oglądać ilustracje pojedynczo przewracając strony albo rozłożyć książeczkę i zobaczyć wszystko naraz. Ilustracje tworzą zazwyczaj ciąg obrazków, które dziecko może nazywać.

Jakie są najlepsze książeczki dla 2-latka?

Książeczki dla 2-latka zawierają dużo obrazków, a niewiele tekstu. Często wzbogacone są elementami ruchomymi i dźwiękonaśladowczymi. Ich treść jest zrozumiała dla dziecka, a krótkie wierszyki i rymowanki są łatwe dla niego do zapamiętania. Wykonane są często z dobrej jakości gładkiej tektury lub miękkich kartek, która nie ulegają szybkiemu zniszczeniu. Są pięknie wydane i przykuwają uwagę malucha. Dzięki temu dziecko chętnie będzie po nie sięgało.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756