Zdaniem eksperta
Lodówka to urządzenie, które już dawno stało się standardem wyposażenia kuchni. Wśród wielu rozmaitych modeli producenci oferują sprzęty wyposażone w jedną lub kilka komór chłodzenia i zamrażania. Dodatkowo wiele urządzeń, dostępnych na rynku posiada akcesoria uzupełniające. Ten krótki poradnik, zwraca szczególną uwagę na to, jak działa lodówka i wyjaśnia w prosty sposób jej budowę.
Ważną częścią zrozumienia tego jak działa lodówka, jest poznanie jej podzespołów. Do najważniejszych elementów, które mają bezpośredni wpływ na sprawne działanie należą: sprężarka, parownik oraz skraplacz.
Sprężarka odpowiada za zapewnienie prawidłowego obiegu czynnika chłodniczego w całym układzie. Parownik z kolei sprawia, że produkty spożywcze umieszczone wewnątrz komory są utrzymane w odpowiedniej temperaturze. Skraplacz to element umieszczony w tylnej części urządzenia chłodniczego. Umożliwia efektywne odprowadzenie ciepła. I przedłuża żywotność przechowywanych produktów. W obecnie produkowanych lodówkach zastosowano nowoczesne technologie (np. System No Frost, Multi Air Flow czy Fresh Zone), które poprawiają efektywność chłodzenia oraz zmniejszają zużycie energii. Dzięki temu urządzenia są bardziej ekologiczne i oszczędne w eksploatacji.
Przejdźmy teraz do etapu, który wyjaśnia jak działa lodówka. Zaczniemy od sprężarki, czyli agregatu pobierającego energię elektryczną. Pierwsza zasada prawidłowo działającej lodówki, to podłączenie przewodu zasilającego do najbliższego gniazdka elektrycznego. Powinna być podpięta do sieci odrębnym kontaktem, gdzie działa jako jedyne urządzenie. Wszelkie przejściówki, dodatkowe kable czy mobilne gniazda to elementy, które nie służą prawidłowemu działaniu lodówki.
Dzięki takiemu podłączeniu unikniemy przepięć, mogących prowadzić do bardzo poważnych awarii tego sprzętu, a nawet sprawić, że zostanie ono trwale uszkodzone. Szczegółowe wytyczne na temat tego, jak prawidłowo podłączyć chłodziarkę do zasilania, znajdują się zazwyczaj w instrukcji obsługi i użytkowania sprzętu.
Aby zrozumieć, jak działa lodówka, warto wiedzieć, że jej skuteczność opiera się głównie na efektywnym odbieraniu ciepła oraz chłodzeniu wnętrza komory, w której przechowywane są produkty spożywcze. Podstawą działania sprzętu i wydłużenia przydatności do spożycia jest przepływ czynnika chłodniczego oraz zmiany jego stanu skupienia – począwszy od parowania, przez sprężanie i skraplanie, aż do końcowego etapu rozprężania.
Te procesy fizyczne są odpowiedzialne za oddawanie ciepła do otoczenia oraz wtłaczanie chłodnego do wnętrza komory chłodzenia. Odpowiedzialny jest za to agregat, który pobiera przy tym energię elektryczną.
Zobacz także: Ranking lodówek [TOP15]
Chłodzenie produktów spożywczych w komorze odbywa się dzięki działaniu wentylatorów, które zapewniają przepływ powietrza. Dlatego zastanawiając się, jak działa lodówka, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, czy kanały wentylacyjne w jej wnętrzu nie są zasłonięte. Wentylatory uruchamiają się zawsze wtedy, gdy następuje zmiana temperatury w komorze chłodzenia. W zależności od zaawansowania technologicznego, może to następować od kilku do nawet kilkudziesięciu razy w ciągu doby. Wielokrotne destabilizowanie schładzania może zaburzać np. częste otwieranie drzwi lub pozostawienie ich otwartych na dłużej, a także jednoczesne umieszczenie za dużej ilości świeżych produktów w komorze.
Warto też wiedzieć, co powinno wzbudzić czujność w zakresie prawidłowego działania urządzenia. Wczesne wykrycie usterki czy też jakiejkolwiek nieprawidłowości w pozwoli na uniknięcie poważnej awarii, a także całkowitego uszkodzenia.
Kwestią budzącą wątpliwość są zwykle dziwne odgłosy wydobywające się z lodówki. Chłodziarka podczas pracy i w czasie działania wentylatorów, może wydawać rozmaite dźwięki. Zależy to w głównej mierze od rodzaju sprężarki, ponieważ klasyczny podzespół będzie głośniej działał, niż np. sprężarka inwerterowa. Niemniej głośna, nieregularna praca powinna być ostrzeżeniem dla użytkownika, że warto skontaktować się z serwisem AGD.
Mimo wszystko głośna praca urządzenia nie musi wcale oznaczać nieprawidłowości w działaniu, które będą prowadziły do poważnej awarii zakończonej wizytą serwisanta. Warto jednak za każdym razem zwrócić na to uwagę. Przyczyn może być bardzo wiele, począwszy od nieodpowiednio wyregulowanych nóżek do przeładowania półek żywnością. Warto sprawdzić, czy lodówka stoi na podłożu równo i stabilne. Jeśli nie, do jej wypoziomowania należy użyć regulowanych nóżek.
W kwestii nierównomiernego rozłożenia produktów spożywczych na półkach, należy zwrócić szczególną uwagę na duże garnki z gotową żywnością. To zwykle one są przyczyną nietypowych dźwięków. Równomierne rozlokowanie wewnątrz komory chłodzenia, może skutecznie wyeliminować problem.
Sprzęt chłodzący to wynalazek, który warto docenić i zrozumieć, jak działa. Lodówka to jeden z tych elementów mieszkania, który stał się podstawą wyposażenia domowego. Prawidłowe użytkowanie i ustawienie znacząco przedłuża żywotność sprzętu, a to ma wpływ na nasz budżet. Lodówka ułatwia nasze życie, zapewniając wygodę w przechowywaniu żywności. Umożliwia też lepszą organizację posiłków i minimalizowanie marnowania jedzenia, co jest korzystne zarówno dla domowych finansów, jak i środowiska.
Najnowsze poradniki
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756