Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Dlaczego lodówka nie chłodzi? Sprawdź, jak ją naprawić

 2022-09-12 

Lodówka to jeden z najpotrzebniejszych sprzętów w Twojej kuchni. Trudno sobie w ogóle wyobrazić funkcjonowanie bez tego urządzenia. Jesteś przyzwyczajony do chłodnych napojów, czy świeżej żywności, którą codziennie wyjmujesz z lodówki. Niestety może zdarzyć się, że lodówka nie chłodzi. Wtedy musisz szybko działać, aby produkty się nie zepsuły. Jakie mogą być najczęstsze przyczyny awarii? Jak powinieneś zareagować? Co sprawdzić? Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc w tej sytuacji.

Lodówka przestała chłodzić


Jeśli lodówka nie chłodzi, nie panikuj! Zacznij od sprawdzenia błahych powodów awarii. Możesz samodzielnie je usunąć i zapomnieć o problemie. Częstą przyczyną braku chłodzenia mogą być:

  • zanik napięcia lub jego złe parametry (np. obniżenie napięcia poniżej 200 Volt może spowodować nie załączanie się agregatu, mimo iż oświetlenie będzie w niej nadal działać),
  • nieprawidłowe włożenie wtyczki do gniazdka lub wyłączenie korka, wtedy nie ma dopływu prądu i lodówka nie chłodzi,
  • niesprawne gniazdko elektryczne – możesz je sprawdzić podłączając inne urządzenie,
  • uszkodzony kabel zasilający, gdy uległ zniszczeniu – wymień go na nowy,
  • nieprawidłowe ustawienie lodówki np. w miejscu za bardzo nasłonecznionym,
  • zbyt wysoka temperatura produktów wkładanych do lodówki, warto je wcześniej schłodzić.

Ważne jest również prawidłowe ustawienie termostatu. Tu znaczenie ma pora roku. Jesienią i zimą termostat powinieneś ustawić na wyższą wartość, zaś wiosną i latem – na niższą. Nieprawidłowo ustawiony termostat może mieć wpływ na chłodzenie lodówki.


Dlaczego lodówka nie chłodzi? Przyczyną może być również uszkodzony wentylator (w modelach z wymuszonym obiegiem powietrza). Wówczas temperatura w lodówce będzie źle rozprowadzana, co doprowadzi do nieprawidłowego chłodzenia produktów w niej przechowywanych.


Z tyłu (bądź na dole) lodówki znajduje się skraplacz, przez który czynnik chłodzący rozprasza ciepło, by umożliwić schłodzenie wnętrza. Niestety często jest on zanieczyszczony, co wpływa na gorsze chłodzenie. Pamiętaj o systematycznym czyszczeniu tego elementu, by uniknąć awarii. Podobnie ma się rzecz z odszranianiem zamrażarki (w modelach statycznych bez no Frost) – zbyt duża ilość lodu może ograniczyć znacznie zdolność chłodzenia lodówki, a w skrajnych wypadkach doprowadzić do awarii.

Lodówki w naszej ofercie:

Lodówka słabo chłodzi


Jeśli zauważyłeś, że lodówka słabo chłodzi, zacznij od sprawdzenia podstawowych zasad prawidłowego użytkowania tego urządzenia. Bardzo ważne jest rozmieszczenie produktów w jej wnętrzu. Nie mogą one dotykać do ścian. Nie upychaj w niej dużej ilości żywności, którą kupiłeś na zapas. Każda lodówka ma określoną pojemność i nie możesz przekroczyć tych parametrów, bo twoje urządzenie nie poradzi sobie z chłodzeniem.


Lodówka słabo chłodzi również wówczas, gdy zasłonisz kratki wentylacyjne i/lub zabudujesz model do tego nie przystosowany. Postaraj się tego nie robić, by uniknąć problemu z chłodzeniem. W wielu modelach, zwłaszcza tych użytkowanych przez parę lat, uszkodzeniu ulegają uszczelki na drzwiach. Warto więc przyjrzeć się, czy nie zachodzi potrzeba ich wymiany na nowe. Dość częstym problemem jest ubytek gazu w kompresorze. Szczególnie jeśli lodówka pracuje wiele lat, należy skorzystać z wiedzy fachowców i go dopompować.

Nowa lodówka nie chłodzi


Niestety zdarza się tak, że po przywiezieniu i podłączeniu, nowa lodówka nie chłodzi. Przyczyny są zazwyczaj proste. Nowe urządzenie potrzebuje po prostu czasu na rozpoczęcie prawidłowego chłodzenia. Zrozumiałym jest, że masz nowy sprzęt i jak najszybciej chciałbyś poukładać produkty i cieszyć się ich świeżością. Jednak musisz poczekać, aby temperatura w Twoim nowym urządzeniu była właściwa. Częstym błędem jest przewożenie lodówki poziomo (transportowana być powinna zawsze pionowo).


W przypadku, gdy nowa lodówka nie chłodzi i nie wynika to z czasu koniecznego na pełen rozruch, skorzystaj z przysługującego Ci prawa wynikającego z rękojmi, czy z gwarancji producenta. Pamiętaj, nie próbuj sam naprawiać nowego sprzętu, bo możesz stracić te uprawnienia. Zadzwoń do sklepu, aby ustalić szczegóły zgłoszenia wady. Reklamację najlepiej złóż w formie pisemnej. Masz na to 2 lata od chwili zakupu lodówki, więc przez ten czas możesz spać spokojnie.

Dlaczego lodówka nie chłodzi

Lodówka No Frost nie chłodzi


Jest wiele modeli lodówek wyposażonych w system No Frost, który eliminuje gromadzenie szronu i konieczność uciążliwego rozmrażania. Może zdarzyć się, że lodówka taka nie chłodzi. Przyczyną może być nieprawidłowe zamykanie drzwi. Przy systemie No Frost jest to niedopuszczalne, gdyż lód będzie gromadził się w głównej komorze, co zakłóci prawidłowy obieg powietrza. Niektóre modele lodówek posiadają alarm otwartych drzwi. Uruchamia się on, gdy drzwi lodówki pozostają otwarte przez kilka minut. Ta funkcja bywa bardzo przydatna.


Problem może tkwić również w uszkodzeniu grzałki parownika, którą można wymienić. Sama wymiana jest dosyć prosta. W większości modeli grzałka znajduje się z tyłu, pod pokrywą lodówki. Można również skorzystać z pomocy fachowca.

Inne przyczyny


Jeśli po sprawdzeniu powyższych przyczyn lodówka nie chłodzi, uszkodzeniu mogły ulec inne jej elementy. Mogą to być nieco poważniejsze usterki, jak chociażby: uszkodzony czujnik temperatury, sprężarka czy termostat. Często zdarza się też rozszczelnienie układu chłodniczego czy zepsuty moduł sterujący. W przypadku starszych modeli lodówek możesz mieć problem z dostępem do części zamiennych. Niekiedy również koszty naprawy mogą być zbliżone do ceny nowego urządzenia. Warto zatem rozważyć, co bardziej Ci się opłaca.


Jak widzisz, ważne jest prawidłowe użytkowanie lodówki. Przestrzeganie określonych zasad i zapobiegnie awarii wydłuży żywotność Twojego urządzenia. Zwracaj więc uwagę na prawidłowe ustawienie lodówki, zamykanie drzwi, czy nawet transport i właściwe ułożenie produktów.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756