Poradniki Eksperta

Ranking zabawek dla 5 latka [TOP10]

 2023-07-27 

Zabawki od zawsze służyły dzieciom do nauki, nawet jeśli nie były tego w pełni świadome. Dzięki zastosowaniu odpowiednich bodźców rozwijana jest wyobraźnia, zdolności manualne, a także myślenie krytyczne. W wieku 5 lat dziecko powinno już nabyć pewnych umiejętności, które pozwolą mu na kontynuowanie rozwoju w odpowiednim kierunku. Zabawki powinny zatem być dobrane przez rodziców ze szczególną uwagą, uwzględniając walory edukacyjne, ale także z myślą o tym, aby Twój potomek miał jak najwięcej zabawy. Ranking zabawek dla 5 latka jest bardzo bogaty w tego typu rozwiązania.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Bezpieczeństwo

Dziecko, które ma już 5 lat, wciąż jest niezmiernie ciekawe absolutnie wszystkiego, co je otacza. Każda nowa rzecz w jego otoczeniu, musi być dokładnie zbadana i najczęściej również poddana testom wytrzymałości. Rodzice powinni zatem wykorzystać tę wrodzoną ciekawość świata w najlepszy, możliwy sposób, czyli podsuwając pod nos dziecka odpowiednio dobrane zabawki. Udając się do sklepu, możesz mieć wrażenie, że zabawki zalewają Cię ze wszystkich stron, w każdej możliwej formie i kształcie. Półki dosłownie uginają się od różnych zabawek, dlatego trudno dojść do tego, która z nich będzie najlepszym wyborem dla Twojego dziecka. Ranking zabawek dla 5 latka zaczniemy jednak od najważniejszej rzeczy, czyli bezpieczeństwa.


Jak już wspomnieliśmy wyżej, małe dziecko będzie dążyć do tego, aby każdy nowy przedmiot znalazł się w ich rękach, co rodzi pewne wymogi dotyczące zabawek. Na terenie Unii Europejskiej, czyli również w naszym kraju, obowiązują bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące poziomu bezpieczeństwa dla zabawek. Materiały, z których je wykonano, muszą przejść odpowiednią certyfikację, która jest gwarantem jakości. Dotyczy to również wszelkiego rodzaju substancji, które nie mogą wykazywać szkodliwego działania. Wybierając zabawkę dla Twojego dziecka, zwróć uwagę na to, czy spełnia ona odpowiednie wymogi bezpieczeństwa.

Ranking zabawek dla 5 latka - edukacja

Stojąc przed półką sklepową, najczęstszym pytaniem, które zadają sobie rodzice, to: wybrać zabawkę edukacyjną, czy może zwykłą? Mało kto wie, że odpowiedź na to pytanie, jest taka, że praktycznie każda zabawka jest edukacyjną, jeśli tylko zostanie użyta w odpowiedni sposób. Niektóre gwarantują o wiele ciekawszy sposób nauki i poznawania otaczającego świata, ale jeśli rodzic stworzy odpowiednią otoczkę wokół zabawki i samej zabawy, wówczas dziecko również wyniesie coś istotnego z tego procesu.


Warto pamiętać o tym, że dziecko w wieku 5 lat wymaga dużej różnorodności, dlatego łamigłówki logiczne powinny być przeplatane zabawami ruchowymi z użyciem zabawek, takich jak np. piłka. Młody człowiek jest również pod wpływem wielu emocji, które wciąż trudno mu kontrolować, dlatego świetnym pomysłem będzie wprowadzenie zabawek, które nauczą go, jak to robić. Wielu rodziców decyduje się na gry planszowe, uczące dziecko, że nie zawsze można wygrywać, co budzi oczywistą złość u większości dzieci, ale zapanowanie nad nią w takiej chwili to bardzo cenna lekcja.

Klocki Lego i drewniane

Ranking zabawek dla 5 latka nie może pominąć najważniejszego pytania, które ma w głowie każde dziecko, czyli jak to jest zrobione? To pytanie pcha młodego człowieka do testowania zabawek, również z fatalnym skutkiem, takim jak destrukcja. Daje mu to jednak motywację do tego, aby skupić się na dłuższy moment przy rozmontowywaniu konstrukcji lub tworzeniu ich na własną rękę. Nic nie sprawdzi się w tym miejscu lepiej, niż klocki. Do wyboru jest wiele ciekawych modeli, spośród których na pierwszym miejscu, od wielu już lat, są klocki Lego. Zestawy przeznaczone dla 5 latka nie są szczególnie skomplikowane i co najważniejsze, pochodzą z serii Duplo. Duńska firma postawiła tutaj na większe rozmiary klocków, co ułatwi dziecku ich chwytanie i łączenie ze sobą. Zapobiega to również połknięciu poszczególnych elementów.


Tradycyjne klocki, czyli te drewniane, wymagają już nieco więcej wprawy od dziecka. Nie zostały wyposażone w części, które je łączą, dlatego każda konstrukcja musi być starannie ułożona. Drewno jest jednym z najchętniej wybieranych materiałów przez rodziców, z racji naturalności. Takie zestawy są w pełni bezpieczne dla każdego dziecka. Największą zaletą klocków jest to, że nie ograniczają one w żaden sposób dziecięcej wyobraźni. Wręcz przeciwnie, podsycają w nich kreatywność. Przekłada się to na tworzenie nie tylko nowych konstrukcji, ale także historii wokół nich.

Zabawki interaktywne

Ranking zabawek dla 5 latka w wielu sytuacjach wygrywają zabawki elektroniczne i interaktywne. Prym wśród nich wiodą oczywiście pojazdy zdalnie sterowane, które potrafią wywołać u dziecka ogromne emocje. Możliwość sterowania samochodem, łódką czy nawet małym dronem, pozwala dziecku spełnić jedną z największych potrzeb, czyli naśladownictwo. Dziecko obserwuje rodziców, którzy prowadzą auto, widzą innych dorosłych za kierownicą i z ich punktu widzenia, jest to banalnie proste zadanie. Dlatego wszelkiego rodzaju pojazdy zdalnie sterowane, nie tylko zaspokoją potrzebę naśladowania, co nauczą, że nie jest to takie proste, choć na pewno bardzo satysfakcjonujące. Świetnie sprawdzą się tu również popularne resoraki, czyli modele pojazdów w odpowiedniej skali.


Zabawki interaktywne uczą dziecko zasad interakcji, co przekłada się na lepsze zrozumienie podstawowych zasad, czyli akcja-reakcja. W wielu przypadkach wpływają również na poprawienie koordynacji ręka-oko, przez potrzebę naciśnięcia wybranego przez dziecko elementu interaktywnego. Samochody, domki, zwierzęta – wszystko to może ożyć w okamgnieniu, gdy tylko dziecko dojdzie do tego, jak to uruchomić. Zasady działania są banalnie proste, dlatego dadzą dziecku wiele satysfakcji. W tym wieku dziecko powinno już powoli przygotowywać się do nauki czytania i pisania. Dlatego doskonałym wyborem będą wszelkiego rodzaju zabawki, jak tabliczki czy tablety, które głośno i wyraźnie powtarzać będą litery i cyfry. Dziecko szybko zacznie kojarzyć, o co w tym chodzi, co pomoże mu w dalszej nauce.

Dziecko lubi naśladować

Wróćmy jeszcze na chwilę do kwestii naśladownictwa, którą poruszył już nasz ranking zabawek dla 5 latka. Dla żadnego rodzica nie jest tajemnicą, że dzieci wybierają inne rodzaje zabawek ze względu na swoją płeć. Dlatego też chłopcy chętniej sięgną po zabawki, które pozwolą im naśladować ojca, a dziewczynki po te, które będą odzwierciedlały matkę. Zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców, doskonałym wyborem będą zatem miniaturowe kopie warsztatu, kuchni, domu, czy gabinetu weterynaryjnego. Dzięki temu, dziecko poczuje się jak dorosła osoba, która wpłynęła na to, że zafascynowały się danym tematem. Może to być zarówno rodzic, jak i ciocia lub wujek. Wybrane modele oferują liczne funkcje dodatkowe, takie jak elementy wyposażenia, czy interaktywne przyciski. Materiał, z którego je wykonano, pozwoli określić, czy taką miniaturę można wystawić również na ogród.

Skupianie uwagi w grach planszowych

Gry planszowe to dobry wybór dla 5 latka, ale tylko wtedy,  gdy stawiają na krótką rozrywkę i będą w stanie dostarczyć odpowiedni poziom rozrywki. Pamiętaj, że młody człowiek z trudem potrafi skupić swoją uwagę na jednej czynności dłużej niż kilka minut. Świetnym pomysłem będą zatem gry planszowe, w których dziecko odnajdzie swoich ulubionych bohaterów filmów i kreskówek. Sama rozgrywka powinna być natomiast bardzo prosta, czyli postaw tutaj na najbardziej klasyczne tytuły, jak węże i drabiny.

Niezawodne pluszaki

W oczach wielu rodziców, 5 latek to już duże dziecko, które potrafi wiele rzeczy zrobić na własną rękę i dużo w tym prawdy. Najważniejsze jest jednak poczucie bezpieczeństwa, które może być zachwiane, gdy dziecko udaje się na nocny spoczynek. W tym wieku dzieci śpią już osobno, a najlepszym towarzyszem powinien zostać pluszak. Dzieci uwielbiają wszystkie pluszaki, bez względu na ich wygląd, kształt i kolor, ale mają też swoje preferencje, które przekładają się na to, który pluszak zostanie tym ulubionym. Ranking zabawek dla 5 latka w tej kwestii od zawsze wygrywają zwierzęta. Podobnie zresztą sprawa ma się w przypadku figurek, które odwzorowują prawdziwe zwierzęta.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756