Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Stacje pogodowe i termometry pokojowe - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 2024-01-03 

W jednej chwili pada deszcz, w drugiej świeci słońce - coraz częściej zauważamy dynamiczne zmiany pogody. Nikt z nas nie lubi być zaskakiwany, szczególnie jeśli dużo czasu spędza na świeżym powietrzu. Z tego powodu coraz większą popularnością cieszą się stacje pogodowe. Producenci oferują rozmaite modele - począwszy od prostych termometrów pokojowych pokazujących pomiar wewnątrz, aż po profesjonalne stacji pogodowych, które pozwalają na wielodniową analizę danych.  Wybór jest ogromny, zatem warto przeczytać, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Termometr pokojowy czy stacja pogodowa - co wybrać?

Pomimo prognoz pogody w telefonach, Internecie czy telewizji, nadal w użyciu są klasyczne termometry pokojowe. Trzeba wspomnieć, że minęły już czasy zwykłego termometru rtęciowego. Obecnie produkuje się modele zawierające nieszkodliwy dla człowieka i środowiska galistan (płynny stop indu, galu oraz cyny). Coraz bardziej popularne są też termometry sterowane elektronicznie. Pomiar wyświetla się na niewielkim ekranie. Często termometry te dodatkowo  mają zegar oraz są wyposażone w czujnik, który umieszczony za oknem - wskaże także temperaturę na zewnątrz. Niewątpliwą zaletą, jaką cechuje się termometr pokojowy, jest prostota w obsłudze oraz niska cena.


Jednak gdy podstawowe pomiary to dla nas za mało, możemy sięgnąć po stację pogodową.  Przy wyborze warto najpierw zastanowić się, jakich dokładnie informacji potrzebujemy. Pozwoli to na wstępne zawężenie kryteriów wyszukiwania. Najprostsza stacja pogody pokazuje, oprócz temperatury, także wilgotność powietrza, ciśnienie oraz prędkość i kierunek wiatru. Mamy także spory wybór, jeśli chodzi o wyświetlacze. Dostępne są modele z kolorowym ekranem, z piktogramami pokazującymi słoneczną czy deszczową pogodę. Stacja pogodowa będzie też dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają problem z ciśnieniem lub meteopatów (osób wrażliwych na zmiany pogody). 


Jeśli natomiast naszym hobby jest meteorologia, warto przyjrzeć się temu, co oferuje profesjonalna stacja pogodowa. Takie modele mają wiele czujników, które pozwalają na dość dokładną prognozę pogody, nawet na wiele dni naprzód. Do tego dostępne jest oprogramowanie na komputer lub smartfona, pozwalające na analizę danych. Urządzenia kosztują od kilkudziesięciu złotych (za najprostsze) do około kilkuset (za zaawansowane modele).

Jak działa stacja pogody?

Urządzenie, za pomocą czujników rozmieszczonych w różnych miejscach, dokonuje pomiarów, które są następnie przesyłane do stacji pogody. Większość z nich, na podstawie zebranych informacji z ostatnich 12 godzin, oblicza prognozę pogody na następne godziny. Ważne jest w tym przypadku, gdzie umieścimy czujniki oraz w jaki sposób łączą się one ze stacją. 


Profesjonalna stacja pogodowa, która mierzy kierunek i siłę wiatru, a także temperatury odczuwalne, powinna mieć umieszczony czujnik w miejscu, gdzie będzie swobodny przepływ powietrza. W ten sposób pomiar będzie prawdziwy. Zatem, jeśli mieszkamy w bloku, należy przy zakupie sprawdzić ilość czujników oraz zalecany sposób ich rozmieszczenia, ponieważ jest to kluczowe dla prawidłowego działania urządzenia. 


Na rynku nadal dostępne są także analogowe stacje pogody. Ich działanie opiera się na prostych prawach fizyki. Zazwyczaj składają się z barometru, higrometru i termometru.

Jak wybrać stację pogodową - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Gdy już wstępnie zawęziliśmy kryteria informacji, jakie ma nam dostarczyć stacja pogody, warto zwrócić uwagę na dane techniczne:

  • pomiar błędu - każde urządzenie ma określony poziom dokładności, warto porównać różne modele i wybrać ten, którego pomiar błędu jest stosunkowo najmniejszy; nie powinien przekraczać 0,5°C;
  • zakres temperatur - najlepsza jest stacja pogodowa z jak największym zakresem - obecnie temperatury lubią zaskakiwać, warto się przygotować;
  • budowa stacji - zasilanie może być za pomocą baterii lub kabla. Niektórzy producenci stosują akumulatory słoneczne. Oczywiście najwygodniejsze jest funkcjonowanie bezprzewodowe;  
  • sposób przesyłania danych - proste stacje łączą się z czujnikami za pomocą kabla, bardziej zaawansowane za pomocą fal radiowych. Bardzo praktyczna jest też stacja pogodowa WiFi. Aktualną prognozę możemy sprawdzić na swoim telefonie lub komputerze, bez wstawania z łóżka;
  • ilość czujników - im ich więcej, tym dokładniejsze pomiary, najbardziej zaawansowane stacje pogody mają nawet 10 czujników;
  • wyświetlacz - powinien być przede wszystkim czytelny. To, czy będzie kolorowy, monochromatyczny, pokazywał chmurki czy słoneczka, ma jasno nam komunikować, jaka będzie pogoda. Nie ma nic bardziej denerwującego, niż to, gdy chcemy szybko odczytać prognozę, a gubimy się w ilości pokazanych informacji. Praktycznym rozwiązaniem jest podświetlenie wyświetlacza - dzięki temu możemy sprawdzić pogodę także po zmroku.

Podsumowując, warto przemyśleć zakup stacji pogodowej i zadać sobie kilka podstawowych pytań. Z jednej strony, profesjonalna stacja pogodowa zapewnia prognozę na kilka dni, informuje o ciśnieniu, sile wiatru oraz wilgotności, z drugiej strony, termometr pokojowy daje podstawowe pomiary i jest prosty w obsłudze. 

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756